Sağlık Bakanı Fahrettin Koçi’den Hatay’a su uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay’da bu dönemde musluk suyunun içme suyu olarak değil arıtma amaçlı kullanılmasını önerdiklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Beştepe’deki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyük deprem riski taşıyan hastanelerle ilgili de “Çerrahpaşa, Çapa, İstanbul ve Ankara’daki diğer kamu hastanelerimizde neler yapacağımızı bir iki gün içinde açıklayacağız.”

Hatay’da su kesintileri ve salgın hastalık raporları sorulduğunda Koca, kısmen tahribatın en şiddetli olduğu Antakya ve Defne başta olmak üzere musluk sularında bir sıkıntı olmadığını, musluk suyunun yaygın olduğunu söyledi. diğer bölgelere.

Sıklıkla artık klor ve mikrobiyolojik su testlerinin yapıldığını vurgulayan Koca, “Şu anda bir sıkıntı yok. Ancak bu dönemde Hatay’da içme suyu olarak musluk suyunun kullanılmamasını tavsiye ederiz. Suyun içilebilir olup olmadığını tam olarak belirlemeden “içilebilir” diyemeyiz. Olası bir salgın açısından en büyük risk içme suyudur. Genel amaçlı musluk suyu kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Temizlik amaçlı kullanılabilir. AFAD, tüm bölgelere ambalajlı içme suyu sağlamaya çalışıyor. Dolayısıyla su ile ilgili bir sıkıntı yok diyebiliriz.” dedi.

Salgınla bağlantılı olarak yürütülen araştırma hakkında bilgi veren Koca, şunları söyledi:

“Uzun yıllardır Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün Sendromik Sürveyans diye bir sistemimiz var. Bunu bir salgın sırasındaki akrabalık gibi düşünün. Yani gelen bir hastada enfeksiyon varsa bu sistem kaynağın bulunması ve enfeksiyonun kaynağının belirlenmesi üzerine kuruludur. Bu sistem aktiftir. Bizim de bu konuda bir Halk Sağlığı Bilim Komisyonumuz var. Onlar da sürekli alt gruplar halinde sahada çalışıyorlar. Komisyonumuz Hatay’a en son dün gelerek bölgede incelemelerde bulundu. Şu anda bir salgın durumu yok. Ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü bir salgını önlemek için güvenli su, güvenli gıda ve hijyenik bir tuvalet ortamı sağlamamız gerekiyor. Bu önlemleri ne kadar güçlü alırsak, bir salgın olasılığı o kadar az olur. Şu anda herhangi bir salgın durumu veya kümelenme durumu yok. Binlerce kişide onlarda, yirmilerde ishal vakaları görmek salgın demek değildir. Bir salgın olasılığı bizim için önemli, özellikle bulaşıcı, bir kaynaktan bulaşıyor ve iyi olan şu anda böyle bir durum yok. Salgın ya da su açısından herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Deprem riski nedeniyle hastanelerde alınan tedbirler hakkında konuşan Koca, bazı hastanelerin taşınması için çalıştıklarını söyledi.

Koca, “Çerrahpaşa, Çapa, İstanbul ve Ankara’daki diğer kamu hastanelerimizde neler yapacağımızı bir iki gün içinde anlatacağız. Tahliye edilecek hastanelerimiz var. Bu konuda adımlar atıp yapısal analiz sonuçları geldikçe kamuoyu ile paylaşacağız. Üniversite ve devlet hastanelerinin durumu ve atılacak adımlarla ilgili bir iki gün içinde açıklama yapacağız.” söz konusu.

Deprem bölgelerindeki sağlık hizmetlerine ilişkin bilgi veren Koca, gezici sağlık ekiplerinin kapsamlı tetkik ve tetkikler yaptığını, yerinde muayene edilen hasta sayısının 300 bine yaklaştığını söyledi.

Koca, “Bölgede 17 binden fazla doktor ve 122 bin sağlık personeli görev yapıyor. 3 milyona yakın birinci basamak sağlık hizmeti sunduk. Kamuya açık yerlerde hastanelerimiz, sahra hastanelerimiz, gezici sağlık hizmetlerimiz, birinci basamak sağlık hizmetlerimiz kesintisiz çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’na alınmasına karar verilen ikinci 42 bin 500 çalışanın da iptal edilip edilmediği sorusuna Koca, “Kesinlikle iptal yok. Ancak, yeni durumu yansıtmak için planlamamızda ayarlamalar yapıyoruz. En kısa zamanda duyuracağız” dedi. cevap verdi

İlginizi Çekebilir