Sağlık Bakanı Koca Hatay’da konuştu: Musluktan su içtiğimizde kaymakam veya kaymakam paylaşacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin en çok hasar verdiği yerlerden biri olan Hatay’da konuştu. Musluk suyunun asla içme suyu olarak kullanılmaması gerektiğini belirten Koca, “Şebeke suyunu ne zaman içebileceğimizi Hatay il veya ilçe valileri açıklayacak. O güne kadar musluk suyu sadece temizlik için kullanılabiliyordu” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, depremin yaşandığı Hatay’da bakanlığın kurduğu sahra hastanesinde basına açıklamalarda bulundu. Defne ve Samandağ’daki depremlerin ardından 160 birim 112 ambulans ve 22 UMKE tugayının konuşlandırıldığını söyleyen Bakan Koca, sahaya giden toplam sağlık personeli sayısının 590 olduğunu söyledi. Bakan Koca, Hatay’da depremin ilk gününden itibaren binaların boş olduğunu ancak ikinci depremin ardından 4’ü olay yerinde, 2’si hastanede olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 562 kişinin de yaralandığını söyledi. Koca, “Bir doğal afet durumunda, özellikle yaraları yeni yeni iyileşmekte olan bir doğal afetin ardından sağlık kurumlarına dikkat edilmesi en doğal olanıdır. Bilgi merak değil, haktır ama unutmamak gerekir ki iyi niyetlerine rağmen haber kaynakları her zaman güvenilir değildir. Kaynağı adeta bir mühendislik aklı olması gereken haberlerin temelinde, sağduyu sınavını geçememiş kaygılar olabilir.

Hatay’da son dönemde meydana gelen depremler nedeniyle gündeme gelen sağlık kuruluşları hakkında bilgi veren Bakan Koca, “Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Ana Binası, Samandağ Devlet Hastanesi, Reyhanlı Devlet Hastanesi, İskenderun Devlet Hastanesi B Blok ve Kirihan Devlet Hastanesi hafif hasarlı olup ulaşıma uygundur. Ancak kısmen boşaltıldı. Burada acil müdahale birimleri kuruldu ve sağlık hizmetleri kesintisiz çalışıyor. Yoğun bakımdaki hastalarımızın bir kısmı Ankara, Adana ve Dörtyol’daki hastanelere sevk edildi. Söz konusu hasta sayısı ise 95. Burada onlara durumlarının gerektirdiği daha iyi tıbbi bakımı sağlayacağız. Yakında bu hastaneler de tam kapasite hizmet verecek” dedi.

En doğru bilgiye sahip kişi olarak ortaya çıkan hassasiyeti kendisinin de anladığını vurgulayan Bakan Koca, “17 gündür buradayım ama unutmamak gerekir ki haberlerin yayılması doktorlarımızı, hemşirelerimizi ve teknik adamlarımızı endişelendiriyor. burada bin bir özveriyle çalışan ekipler. Çok dikkatli olman gerekmiyor mu? Doğal afetlerin etkisinin paniğe neden olmaya devam edip etmediğini bilmiyoruz. İyi niyetle yayılan teyit edilmemiş mesajlar için daha az ödeme yapmadık. Ancak “zaman”, “yaşam” anlamına geliyordu. Yukarıdaki konu ile ilgili ayrı bir konu açıp size en anlaşılır şekilde bilgi aktarıyorum. Balkala’daki Adana Çukurov Üniversitesi Hastanesi’nde yeni depremler sonucu orta derecede hasar bulundu. Vakit kaybetmeden hastalarımızı başta Adana Şehir Hastanesi ve Yüreğir Devlet Hastanesi olmak üzere uygun hastanelere sevk ettik. Güney Seyhan’da yeni olan ve sismik izolatörlerden yapılan hastanemize ihtiyaç duymadık. Bu hastane imkanları ile her zaman göreve hazırdır. Acı çeken insanlarımızın yaralarını saran doktorun eli maharetli, sağlık sistemi güçlü olsun” dedi.

Bakan Koca, sağlık hizmeti eksikliğini önlemek için uzman ekiplerle sahada olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son 17 gün içinde sadece Hatai’de yaklaşık 1000 cerrahi müdahale gerçekleştirildi. 212 bin 345 muayene gerçekleştirildi. Tıbbi hizmetlerimiz ihtiyaçları karşılamak için düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Sağlığınız için içiniz rahat olsun, güvenebileceğiniz her şeye sahibiz. Sahra hastanemizde tomografi dahil her şey var. İşte ülkenin en iddialı doktorları, hastaların dilinden en iyi anlayan hemşireler. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde ameliyatların yapılabileceği tam teşekküllü bir sahra hastanemiz var. Ayrıca ABD ekipleri tarafından oluşturulan başka bir sahra hastanesine de hizmet veriyor. Aynı şekilde eski hastanenin karşısına da tam teşekküllü yeni bir sahra hastanesi yapıyoruz. Ayrıca merkez bölgede 17 farklı lokasyonda bulunan acil müdahale sahra hastanelerimizde de hizmet veriyoruz. Arsuz, Altınözü, İskenderun, Samandağ ve Hassa devlet hastanelerimizin önünde; Tam teşekküllü sahra hastanelerimiz Kirihan’da hastane önünde hizmet vermeye devam etmektedir. İskenderun’da Millet Bahçesi de dahil olmak üzere üç farklı lokasyonda acil durum hastanelerimiz yaralı ve hastalarımızın hizmetindedir. Bakanlığımız yönetiminde İspanya’da tam teşekküllü sahra hastaneleri Belçika Arsuz’daki fuar alanında Birleşik Arap Emirlikleri Kirihan hastanemizde Özbekistan Reyhanlı’daki eski hastanenin önünde Ovacent, Endonezya Hassa-Ardychly İtalya’da Defne’deki stadyumda ve Payas’taki Katar’da.

Halk sağlığı tedbirlerinin hayati önemine dikkat çeken Bakan Koca, şunları söyledi:

“Sağlık konusundaki yaklaşımları bizi hüsrana uğratan, insanımızın güvenini sarsan az sayıdaki insandan çok insani bir sorumluluk bekliyoruz. Bugün insanları üzen yarın da üzecektir. Şimdi sağlık sistemine olan güveni sarsmanın zamanı değil. Sizi tehlikelerden korumak için gereken her şeyi yapıyoruz. İçme ve temizlik için kullanılan suyun hastalığa neden olup olmayacağını görmek için düzenli olarak test ediyoruz. Bir süre içme suyu olarak sadece tankerden gelen su ve paketli hijyenik su kullanacağız. Depremzedeler ihmalkarlık nedeniyle kendi hayatlarını veya başkalarının hayatlarını tehlikeye atmamalıdır. Tekrar hatırlatmak istiyorum. Musluk suyunu ne zaman içebileceğimizi Hatay Valiliği veya kaymakamlıklar açıklayacak. O güne kadar musluk suyu sadece temizlik için kullanılabiliyordu. Bu uyarıyı hiçbirimiz bir an bile unutmamalıyız. Musluk suyunu asla içmek için kullanmıyoruz.”

İlginizi Çekebilir