Samandağ Belediye Başkanı: 15 bin çadıra ihtiyaç var

Maraş ilinin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin vurduğu Hatai’nin Samandağ ilçesinde çöp toplama çalışmaları sürüyor. Deprem bölgesine gönderilen yardımın kendilerine ulaşmadığını söyleyen Samandağ Belediye Başkanı Refik Erilmaz, 15 bin çadıra ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Bizi yok sayıyorsunuz bari sorunları çözün” dedi.

‘AFAD ÜÇÜNCÜ GÜN BURAYA GELDİ’

Erilmaz, Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’a hitaben şunları söyledi:

“O gece kelimenin tam anlamıyla kıyamet günü gibiydi. Evdeydim, evin çatısına koştuk, çünkü çatı ahşaptı. Çatı çöktü ve 3 tonluk su deposu yanlışlıkla yanlarına düştü, ayak parmaklarımızı kırarak kurtulduk. Bakın AFAD 3. gün buraya geldi. AFAD’a ciddi sorumluluk düşüyor. Kızıl Haç mevcut değil. 10 adet fotoğraf çadırı bulunmaktadır. Ne de olsa kurumlar buraya müdahale etmekte gecikti. Asker de üçüncü gün geldi. İlk üç gün kaderimize terk edildik.

Özellikle Mersin’de olmak üzere çevredeki belediye ve kuruluşlardan yardım istedim. Beni arıyorlar, “Efendim geldik ama ekipmanımız durdurulup başka şehre götürüldü” diyorlar. Örneğin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin arama kurtarma ekibi ikinci gün yola çıktı. Yolda, başka bir yere ihtiyaçları olduğu söylenerek, arkadaşlarınızın ekipmanı götürüldü. Hayırseverler buraya çok yardım gönderdiler. Ancak ona ulaşmadı. Yaklaşık 3.000 bina yıkıldı ve yaklaşık 5.000 bina ağır hasar gördü. 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

Belli bir yerde deprem olursa o bölgede yaşayan tüm insanlar depremin kurbanı olur. Belediye çalışanlarına ulaşılamadı, ya kendisi ya da yakınları enkaz altında kaldı. Bilim direktörü dışında neredeyse hiçbir çalışanımla iletişim kuramadım. “Belediye nerede” diyenler var ve belediye çalışanları da sizinle aynı mağdur, o da depremden zarar gördü.”

“DEVLETİ TEMSİL EDEN HİÇBİR KURUM ARAMADI, VALİ BİLE ALO GÖNDERDİ”

Ciddi bir tutarsızlık olduğunu ifade eden Erilmaz, “Kimin ne yaptığı belli değil, kurumlar gafil avlandı. Genellikle bu tür afetlerde AFAD’ın görevi koordinasyondu, bunu yapamıyordu. Devleti temsil eden hiçbir kurum beni aramadı. Veda etmedi. Vali bile arayıp geçmiş olsun demedi. Hala ne arıyorlar ne de sormuyorlar” dedi.

“Doğal afetlerde burada yaşayan insanlarla koordinasyon sağlayamazsınız” diyen Başkan Erilmaz, “Beşinci günün sonunda sadece bir polis gördük, polis yoktu. Polislerin başı dertte. Yani 3 gün sonra Samandağ Emniyet Müdürü’ne ulaşabildik. Enkazın altında kaldı” dedi. kullanılan ifadeler.

“AFAD İSTEDİĞİ GİBİ ÇADIR DAĞITIYOR”

Çadırlarla ilgili ciddi sıkıntıların olduğunu söyleyen Erilmaz, şunları kaydetti:

“Evi yıkılmayan vatandaş da çadır istiyor. O korkmuş. Binalar tehlikelidir. Bu kadar insan için nereden çadır bulabilirim? Devlet de beni bu işe karıştırmak istemiyor, “Büyüklerle dağıtacağız” diyor. Şimdiye kadar devletten tek bir çadır almadım. Şu anda nereden bakarsanız bakın 15 bin çadıra ihtiyacımız var. AFAD, çadırları kendi takdirine bağlı olarak tahsis etmektedir. Buradaki SEP örgütleri başı çekiyor ve onları istedikleri kişiye gönderiyor. Evinin yanında çadırı olan bir adam arabaya 8-9 tane tahıl yüklemiş. Girişim ve kotalar, RPS’nin yerel temsilcilerine verildi. Ne Kızılay ne de AFAD bizi görmüyor. Anlaşma yapmazlar. Bu da beni vatandaşla karşı karşıya getiriyor. Hükümet bilerek yapıyor. Ayrıca bundan kurtulmaya çalışıyor. Siyasi ve ideolojik bir yaklaşım var.”

“SU VERİLİRSE NE YAZACAKSINIZ, DEPO YOK”

Depremzedelerin banyo yapabilecekleri bir ortam yaratmanın mümkün olmadığını ifade eden Başkan Erielmaz, şunları söyledi:

“20 gün oldu. Samandağ’da AFAD veya Kızılay’ın barındırdığı konteyner yok. Su yok. Bana su versen ne der tank yok. Su depolarını onarmak için bir ekibe ihtiyacımız var. Evlerdeki hasarlı depoların bir an önce yapılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir