sana söz veriyorum | Haber sitesi PolitikYol

Başta büyük muhalefet bloğunun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere siyasi parti liderleri ve tüm siyasetçiler yarının Türkiye’sinin, ortak geleceğimizin somut projelerini olabildiğince doğru anlatmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 14 Mayıs’ta yapılacak. Bazı televizyon kanallarında seçime kalan süre gün, saat, dakika ve saniye olarak veriliyor. Onu yapmayacağım. Seçimlere sadece 35 gün kaldı. Sayılı günler çabuk geçer, sayılı günler geçer derler. Seçim günü gelecek.

Türkiye tarihi seçimlere gidiyor.

Bu nedenle hem iktidar hem de muhalefet partilerinde bir yanda büyük ortak noktalar, diğer yanda büyük kutuplaşmalar var. Seçimi kaybetmemek ve seçimi kazanmak için ideolojik olarak farklı olan, hatta birleşemeyeceklerini söyleyen siyasi partiler arasında büyük bir uzlaşma süreci yaşandı. Konsensus ve sonrasında oluşan ittifaklara ideoloji prizmasından bakmak büyük bir yanılgıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk deneyimi yaşayacağız ve sonuçlarını göreceğiz. Oyunu kuran değil, süreci iyi yönetendir.

Bugün saat 17.00’ye kadar tüm siyasi partilerin milletvekili aday listeleri Yüksek Seçim Komisyonu’na sunulacak. Kesinlikle hayal kırıklıkları olacaktır. İttifaklar ve zorunlu ortak listeler de adaylık sürecinde sorun yaratacaktır. Milletvekili aday listelerine yönelik kırgınlık ve öfkenin uzun sürmemesini temenni ve temenni ediyorum.

Türkiye tarihi seçimlere gidiyor.

Kimin cumhurbaşkanı seçileceği, TBMM’nin aritmetiğinin nasıl oluşturulacağı (partilerin sandalye sayısı) da önemlidir. Hem cumhurbaşkanını hem de meclis çoğunluğunu değiştireceğiz. Değişmeliyiz. Seçimlerin konusu siyasi partiler veya adaylar değildir. Bu seçimlerin öznesi SEÇMEN’dir. Hem ülkemizin hem de kendisinin geleceğine seçmenin kendisi karar verecektir.

Seçmenler kendilerine şu soruları soracak ve verecekleri cevaplar sandıkta bırakacakları oyu belirleyecek.

Hangi Türkiye’de yaşamak istiyorum?

Demokrasi mi otokrasi mi?

Özgürlük mü, baskı mı?

Hukukun üstünlüğü mü yoksa üstlerin hukuku mu?

Yoksulluğun baskıya dönüştüğü Türkiye’de mi, zenginliğin adil dağıtıldığı Türkiye’de mi yaşamak isterim?

Bu soruların cevapları OY olarak sandığa atılacak.

Türkiye tarihi seçimlere gidiyor.

Mevcut durumu görmezden gelmenin ya da umursamıyormuş gibi davranmanın rahatlığı, iktidar değişikliğini savunan ve iktidara sahip çıkan büyük bir muhalefet bloğunun parçası olan partiler için son derece rahatsız edici.

Mevcut hükümetin değişmesi gerektiği açıktır. Ancak görünüşe göre SEÇMEN mevcut hükümette tamamen hayal kırıklığına uğramış değil. Mevcut hükümette hayal kırıklığına uğrama eğiliminde olan bazı seçmenler kararsız kalıyor. İdeolojik farklılıkları olan partilerin oluşturduğu muhalefet bloğu, şüphe duyanları tam olarak ikna edemedi. Bu, bir seçenek olarak tek başına yarışan bazı siyasi partileri gösteriyor. Dahası, bireysel siyasi partilerin seçim potansiyellerinin yapay olarak şişirilmesine neden olur.

Mevcut durumu görmezden gelmenin ya da umursamıyormuş gibi davranmanın rahatlığı, iktidar değişikliğini savunan ve iktidara sahip çıkan büyük bir muhalefet bloğunun parçası olan partiler için son derece rahatsız edici. Seçim Günü’nden önce hiçbir şey yapmadan, görmezden gelerek ve bir şeylerin değişmesini beklemek gerçekçi değil.

Ne yapalım?

Seçime sadece 35 gün kaldı.

Baskı, aşağılama ve ötekileştirme yoluyla seçim zaferi dönemi sona erdi.

Olmayanı yapıyormuş gibi yapması, yapamayacağını yapıyormuş gibi yapmasıyla seçim zaferi dönemi sona eriyor.

Bu güç gitmeli. Bu gücü göndermeliyiz.

Seçmenleri büyütmek ve ikna etmek politikacıların görevidir.

Başta büyük muhalefet bloğunun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere siyasi parti liderleri ve tüm siyasetçiler yarının Türkiye’sinin, ortak geleceğimizin somut projelerini olabildiğince doğru anlatmalıdır. Seçmenler dinlemeye hazır. Seçmenler değişim içindir. Seçmen ikna edilmek istiyor.

Durmamak, yorulmamak, dinlenmemek.

Sana söz veriyorum!

Seçmenlere güven aşılayan ve onları ikna eden parti kazanacaktır.

Bu yıl bahar 15 Mayıs’ta gelecek.

İlginizi Çekebilir