“Savaş yenilsin ve birleşsin”

MERSİN LENSEK – Mersin Ukraynalılar Kültür Turizm ve Eğitim Derneği Başkanı Galina Veseluk, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa tepki göstererek, “Savaş yenilsin, birlik olun” dedi.
Mersin Ukraynalılar Kültür Turizm ve Eğitim Derneği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Mezitli Belediyesi Demokrasi Meydanı’nda toplanan dernek üyeleri, savaşa karşı barış çağrısında bulundu. Burada bir konuşma yapan Dernek Başkanı Galina Veseluk, “Şimdi Ukrayna’da sancılı bir süreçten geçiyoruz. İnsanlar yer altında kalıyor, metroda, kadınlar metroda doğum yapıyor, çok canı yanıyor, çocuklar ölüyor. Bu savaşa hayır demeliyiz. Bu çocukların geleceği çok kötü olacak. Bu durumda sadece Ukrayna değil gelecekte birçok ülke de mahrum kalacak. Dünya Savaşı’na geldi. Kharkov’da hastaneler bombalandı, bütün havaalanları bombalandı, çok üzücü bir durum. Kiev’de ülkenin en büyük çocuk hastanesi bombalandı ve hizmet dışı kaldı. Askerleri değil, orada yaşayan insanları bombalıyorlar” dedi.
“ÇOK YAKINLARIMIZ BURADA”
Savaşa birlikte göğüs germek gerektiğine dikkat çeken Veseluka, “Türkiye’ye minnettarız. Dernekte yardım noktası oluşturduk ve yardım toplamaya başladık, hadi yardım edelim. Tes Deniz Mahallesi’ndeki Kent Suit Apart Otel’in teslim alma noktası. Yardımınıza güveniyoruz. Yer altında olduğu için en çok çocukların ihtiyacı var. Yiyecekleri yok, içecekleri yok, bezleri yok, temelde dertleri var. Burada yardım toplayıp Kiev’e göndereceğiz. Acımızı paylaşan Türk dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Birçoğumuzun orada akrabası var, anne babamız, çocuklarımız orada. Buraya gelemezler. Savaş yenilsin ve birleşsin.”
Bir Rus vatandaşı olan Aleksey Nikiforov, “Ben bir Rus vatandaşıyım. Ne Rusya’nın ne de Ukrayna’nın savaşa ihtiyacı olmadığını anlıyoruz. Rusya Putin değil ve Putin de Rusya değil. Savaşın bir an önce bitmesini gerçekten istiyorum. Barışa ihtiyacımız var, herkesin barışa ihtiyacı var, tüm dünyanın barışa ihtiyacı var” dedi.

İlginizi Çekebilir