Savaşın ilk yılı, Prigogine ve 2024

Rus-Ukrayna savaşının bir yılı geçti. Peki bu yıl ne oldu? Prigozhin tartışmayı başka bir yere taşıyor ve kendisine yardım edilmediğinden şikayet ediyor ve Shoigu/Gerasimov’u eleştirmeye devam ediyor. Rus ordusu ile Wagner unsurları arasında sahada da tartışmalar yaşanıyor. Deniz Tunç Kalenju tarafından yazıldı.

24 Şubat 2022 sabahı Vladimir Putin konuşmaya başladığında, Ukrayna muhalefetinin, ordusunun ve en önemlisi halkının Rusya’ya direnmeyeceği, aksine Rusya’yı kabul edeceği fikri aşikardı. Bir şey yanlış hesaplandı, bir şey yanlış tahmin edildi veya bunu bariz bir hata izledi. Bu yılın sonunda Ukrayna’daki savaşın nasıl sonuçlanacağını hala bilmiyoruz. Bildiğimiz ve her gün tanık olmamız gereken şey, dünyanın nasıl büyük bir hızla uçurumun kenarına doğru ve uçurumun kenarına doğru ilerlediğidir.

Tarihi referanslar ve hırslar arasında meşruiyet arayan Rusya’nın karşısında ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın test sahasına dönüştürmekten çekinmediği Ukrayna var. 2014’ten bu yana herkesin savaş ve devamından kâr istediği bir durumda herkesin rolünü ortaya çıkarmak gerekiyor ve bu yıl ve öncesinde taraflar hakkında çok şey yazıldı ve tartışıldı.

Makalemi, Biden’ın beklenmedik ve etkili Kiev ziyareti ve Wagner’in başlattığı yeni tartışmanın ardından Putin’in 21 Şubat’taki konuşmasına ayırmayı düşünüyorum.

Kremlin’in kaderini Rusya’nın kaderine bağlayan Putin, varoluş mücadelesinin meşruiyetini genişletmeye yönelik bir konuşma yaptı. Tabii gerçeğin diğer yüzü Ukrayna’nın nasıl dönüştüğü, Rusya’nın güvenlik taleplerinin nasıl reddedildiği ama Putin’in Ortodoks Kilisesi’ne yaptığı atıflar ve özellikle “aile” kurumuyla ilgili söyledikleri Rusya’nın ne kadar değiştiğini açıkça gösteriyor. 1991’den beri . Zırhlı Mercedes’inden vazgeçmeyen Patrik Kirill en mutlusu olmalı.

Putin defalarca Rusya’nın bir hayatta kalma savaşı içinde olduğunu ifade etti ve bu, konuşmasının en önemli noktalarından biriydi. Özellikle Şubat 2022’den sonra Rusları Batı dünyasından uzaklaştırma girişimlerine tanık olduk; 140 yıl önce ölen Dostoyevski dahil kimlik, kültür, dil ve özellikle pasaporta dayalı her şey atılacak, yok sayılacak nesneler haline geldi. Avrupa Birliği, Rusları Kremlin’in kapısına kadar getirebilecek hiçbir şeyden kaçınmadı ve alınan önlemlerin sonuçlarını ve niteliğini umursamadı. Ancak tüm bunlar Kremlin’in koşulsuz desteğini mi yoksa Ukrayna’ya yönelik saldırıların gerekçesini mi gerektiriyor, hayır.

Putin farklı entrikaları birleştirip tek bir evde barındırmayı başarsa da, Wagner 70 yaşında devletçilik açısından büyük bir sorunun parçası olabilir, seçimlerde ne olacağı kestirilemez ve en önemlisi seçimlerin ne kadar süreceğini kestirmek mümkün değil. Ukrayna’daki savaş sürecek.

Bugüne kadar takvimler, önümüzdeki yıl Rusya’da seçimlerin yapılacağını gösteriyor. İnsanlar yaklaşan her seçimi ülkeleri için bir dönüm noktası olarak görüyor ve yaklaşan seçimler en yeni seçimler olduğu için şu anda yapılacak en önemli seçim olarak kabul edilebilirler. Bu duygunun yanlışlığı ya da doğruluğu bir yana, Rusya’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekten de Rusya’nın kaderini yeniden şekillendirebilecek bir ölçeğe sahip olabilir. Putin’in kalmaya devam edip etmeyeceği tartışmaya açık olsa da, bu, Putin içeride olsun ya da olmasın, Kremlin’in kimi yaratacağının sonuçları açısından tahmin edilmesi zor yeni zorluklar yaratıyor.

Savaş devam ederken Rusya da seçim sürecine girecek.

Rusya’nın dönüşümüne denk gelen bir olay, bir savaşta gerçekleşir. Wagner’le bağlarını yıllardır gizli tutan ve gölgede yürüyen Prigozhin, geçen yıl Wagner’i 2014’te kurduğunu ve yıllar içinde geliştirdiğini açıklamış/itiraf etmişti. Putin’in aşçısı lakaplı Prigozhin ve Wagner, Ukrayna’da yeni yerler kazanmaya devam ediyor ve örgütün üye sayısı artıyor. Şu anda Prigozhin ile Shoigu / Gerasimov arasındaki mücadele yeni bir seviyeye ulaştı. Rusya’nın ilk Ukrayna planlarının gerçekleşmediği (Kiev’den asker çekilmesinden Harkov bölgesindeki olaylara kadar) özellikle geçen yaz Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ağır eleştiriler aldığı bir gerçek.

Prigozhin tartışmayı başka bir yere taşıyor ve kendisine yardım edilmediğinden şikayet ediyor ve Shoigu/Gerasimov’u eleştirmeye devam ediyor. Rus ordusu ile Wagner unsurları arasında sahada da tartışmalar yaşanıyor. Prigozhin ve Wagner’in popülaritesi arttıkça ve savaşta ilerleme kaydetmeye devam ederken ordu ile Wagner arasındaki gerilim yükselir.

Bu gerilimler kısa ve orta vadede çözülecek gibi görünse de, 1990’ların milliyetçi yapılanmalarını anımsatan bir sürece de yol açabilir. 1990’larda Rus milliyetçi kesimi çok bölünmüştü ve 2000’lerin başına kadar birlikte çalışmakta güçlük çekiyordu. Putin farklı entrikaları birleştirip tek bir evde barındırmayı başarsa da, Wagner 70 yaşında devletçilik açısından büyük bir sorunun parçası olabilir, seçimlerde ne olacağı kestirilemez ve en önemlisi seçimlerin ne kadar süreceğini kestirmek mümkün değil. Ukrayna’daki savaş sürecek.

Sanırım bunu gelecekte konuşmamız gerekecek.

İlginizi Çekebilir