Savunma Bakanlığı’ndan “tahıl koridoru” açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl girişimi kapsamında Ukrayna limanlarından 24 milyon ton tahıl sevk edildiğini bildirdi. barış ve müzakerelerin ve koordinasyonun devam ettiğini.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, Karadeniz Tahıl Girişimi Belgesi’nin Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Sekreteri’nin katılımıyla imzalandığı hatırlatıldı. General António Guterres.

Cenevre’de BM koordinasyonunda 24 milyon ton tahılın 13 Mart’ta Ukrayna limanlarından ihtiyaç sahibi ülkelere güvenli bir şekilde sevk edildiğine dair açıklama; BM heyetleri, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile yapılan görüşmelerde, Rusya’nın anlaşmanın 60 gün uzatılmasına destek vereceği, gıda ihracatının kolaylaştırılması konusunda yeterli ilerleme kaydedilmesi halinde Rusya’nın anlaşmanın uzatılmasına destek vereceği belirtildi. ürünleri ve gübreleri uluslararası pazarlara sunmaktadır.

Tarafların inisiyatifi genişletmek için attığı adımların takdirle karşılandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ancak Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda, koordinasyon içinde başarıyla yürütülen tahıl girişiminin faaliyetlerini sürdürmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Bakanımız, muhatapları ve ilgili makamlar birbirleriyle görüşmeye ve koordine etmeye devam etmektedir. tarafların gereksinimleri dikkate alınarak sözleşmeye uygun olarak yapılır. Bu müzakereler sırasında taraflar, dünya çapında insanlık üzerinde olumlu etkileri olan ve tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin sürdürülmesinin önemini hatırlatıyor. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi bölgede barış ve insani yardımın sağlanmasına katkı sağlamaya devam edecektir.”

İlginizi Çekebilir