Sekkadegate | Haber sitesi PolitikYol

Bu suni kriz, Kılıçdaroğlu ve diğer tüm muhalefet liderlerinin artık kendilerine gölgeleri kadar yakın olacak bir “genel sekreterlik” makamı yaratmaları gerektiğini düşündürüyor. Başka bir deyişle, tüm liderler için Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın “kurmay başkanına” benzer bir ofis oluşturmak gerekiyor.

İç ve milli siyasi krizlerimize bir yenisi daha eklendi: Sekkadegate. İstanbul Platformu’nun düzenlediği iftar toplantısına katılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun işyeri sahibinde fotoğraf çektirirken seccadelere basması konusu günlerdir gündemde.

Elbette yetkililere yakın çevreler ve medya her şeyden önce sorundan bahsediyor. Ancak siyasette iktidar kanadının “olumsuz kampanya” çizgisine ilişkin yorumlarından biri özellikle dikkat çekiciydi – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “din istismarı” eleştirilerine şu yanıtı verdi:

Burada failler oruçlu olmadığı halde iftar sofrasına gidenlerdir” dedi.

Ülkenin Adalet Bakanı mezhepsel referanslara dayalı bu kadar ağır ayrımcılık yapıyor. Ülkenizin ana muhalefet liderlerinden birine ve cumhurbaşkanlığı için en olası iki adaydan birine karşı yapılan ayrımcılığı bir düşünün; Her türlü kimlik sorununa başka hangi yaklaşımları benimsiyor?

Ofis gibi çalışanların sık sık gelip gittiği bir yerde seccade bırakmak zaten garip. Özel mekanlarda bile seccadelere dokunulmaz. Kalabalık gruplar geldiğinde sırada kalmaları daha da garip…

Watergate gibi

“Seccadegate” diyorum çünkü 37. ABD Başkanı Richard Nixon’ın istifasına yol açan “Watergate skandalı” gibi büyük bir olaydan bahsediyoruz.

Kılıçdaroğlu’nun özür dilemelerine ve açıklamalarına rağmen konu büyüdü, büyüdü, büyüdü şimdiye kadar… Öyle bir kitle kültürü olgusu haline geldi ki; Seccadenin İslam’daki tarihinden Osmanlı’daki yerine kadar pek çok detay gündeme getirildi. “Sekkadegate” sadece merkeze veya hükümete yakın medyada çıktı… Dicken – Diyanet İşleri Başkanlığı’nda; BirGün ise yapay zeka ChatGTP’ye seccadenin kutsal olup olmadığını sordu.

Gen Z oğluma sorunun neden seccadede olduğunu söyleyemedim; “Gerçekten bu ülkenin bahsettiği şey bu mu?” Soru o kadar da haksız değil…

Elbette her konuda bir yönetim krizinin yaşanmaması, yürütmenin en kusursuz akışta ve kusursuz çalışmasının sağlanması Genel Sekreter ve ekibinin sorumluluğundadır… Sadece seçime giden süreçte değil; Bundan sonra güçlü bir ekibe ihtiyacınız var.

Bununla birlikte, olumsuz gündem bir şekilde yapışır ve döner.

En azından Seccadegate krizinin olumlu gelişmesi doğru yerde atılmış bir adımdır. Bu suni kriz bana, Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer tüm muhalefet liderlerinin artık gölgeleri kadar yakın olacakları bir “Genel Sekreterlik” makamı yaratmaları gerektiğini düşündürüyor. Diğer bir deyişle, başta Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm liderler için Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na “Genelkurmay Başkanı” gibi bir pozisyon yaratılmalıdır.

Genel sekreter; Bu, kişisel bir sekreter veya örgütün işlevlerini üstlenen tüm sekreterlik görevlerinden farklıdır … “Genelkurmay başkanı” olarak lider, önce siyasi görevi, politikacı da üstlenmelidir. Bir başkan veya lider tarafından siyasi liderlik; başdanışman rolünü üstlenen ve her türlü krizi daha ortaya çıkmadan önleyen, ortaya çıktığında ise çözüme kavuşturan bir rolden bahsediyoruz. Beyaz Saray’da genel sekreter, başkana giden ve ona ulaşan yolda kilit bir rol oynuyor: başkanın hayatının her adımında ve her anında söz sahibi, başkanla fotoğraf çekilmek isteyenlerin başkana rehberlik etmesini engelliyor. Siyasette izlenmesi gereken stratejiler. Bu nedenle Genel Sekreterlik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en yüksek siyasi organ” olarak anılır…

Özel konular dışındaki danışmanlar; Bu rolün, siyasetin içinde yer almış, isim ve tecrübe ağırlığı olan, siyasi geçmişi olan bir kişi tarafından üstlenilmesi de önemlidir. Böylece Genel Sekreterlik “stratejik” öneme sahip bir ofis haline gelebilir…

Seccadegate gibi krizleri ancak böyle bir makam önleyebilir -çünkü bu tür olayları önlemek onların işidir… Üstelik Genel Sekreter ve ekibinin görevi de liderin her konuda krize girmesini engellemektir. ve elbette yürütmenin kusursuz ve en ideal akışta çalışmasını sağlamak için… Sadece seçime giden süreçte değil; Bundan sonra güçlü bir ekibe ihtiyacınız var.

İlginizi Çekebilir