Sera Kadıgil: İstanbul’un her yerinde milletvekilimiz olacak

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Emek ve Özgürlük İttifakı’na bağlı partisinin genel listede değil de kendi adıyla seçime girmesinin nedenlerini açıkladı.

Halk TV’den Şirin Paizin’in sorularını yanıtlayan Kadıgil, “İstanbul’un her yerine milletvekili çıkarabildiğimizi görüyoruz. İstanbul’da üç seçim bölgesine gireceğiz. Ayrıca Ankara ve İzmir’in belli bölgeleri ile HDP’deki yer sayısına etki edebileceğimiz bölgelere de girmeyeceğiz. Bazı büyük şehirlerde HDP oyununa zarar vermeden ittifakta 1 yer daha alıyoruz. Hatta belki 2. Ama bu şehirlerin sayısı zaten 5’te 6’yı geçmiyor” dedi.

Hedeflerinin Emek ve Özgürlük İttifakı’nı yeni oluşturulan parlamentoda en güçlü şekilde temsil etmek olduğunu söyleyen Kadygil, şunları kaydetti: Bununla başa çıkmak için özel yerlerimiz olacak. Özellikle işçi sınıfı şehirlerinde. Birkaç ilde NRP’de sandalye kaybedebiliriz ama bu hiç kimse için bir kayıp olmayacak. Çünkü onları SEP’e kaptırmayacağız, kazanacağız.”

Yapılan çalışmaların TİP’in aldığı oyların HDP’lilerden değil farklı kesimlerden geldiğini gösterdiğini belirten Kadygil, “HDP’nin önüne çıkan tüm engellere rağmen yılmadan mücadele eden yoldaşlarımız. Aldığımız oy HDP’den aldığımız oy değil, aksine toplam oyumuzu artıracak bir oydur. HDP’den beklediğimiz maçların çoğunu aldığımızı görseydik asla girmezdik.

Kadıgil, “Peki kimden alıyorsunuz?” dedi. sorusunu da yanıtladı:

“Daha önce kimseye oy vermemiş, istemeden oy vermiş, yeni arayış içinde olan, daha önce kendisini temsil edecek bir parti bulamamış, protesto etmeyen, oy vermeyenlerin oylarını istiyoruz. Bunun nesi kötü? Gençlerin siyasette nasıl umutsuzluğa kapıldığını görüyoruz. Mevcut siyasi partilerden bıktığı için saçma sapan seçimler yaptığını görüyoruz. Ben bu genç arkadaşların oylarını alıp meclise koyarsam kime zarar verir?”

İşte Sera Kadygil’in yanıtlarından bir bölüm:

Biraz kafamız karıştı. Sizi çok sert eleştirenler var. anlamaya çalışıyoruz. Ne hesabın var?

Kadygil: 10 yıldır d’Hondt sistemi, seçim konuları ve seçim güvenliği ile uğraşan bir avukatım. SEP-MHP’nin seçim sisteminde yaptığı değişiklikler ilk komisyona ulaştığında, “Bu değişiklikler sadece onların işine yarayacak, çoğu ilde tek liste ile seçime gitmek zorunda kalacağız” diyen ilk kişi ben oldum. “.Yani ortak bir liste ihtiyacı görmediğimiz, inkar ettiğimiz bir şey değil. Biliyoruz ki çok simülasyon var. Eleştiriye kızmıyoruz, küsmüyoruz. Biliyoruz ki; Herkes çok endişeli, 81 ilin 81’inde TİP ve HDP ayrı ayrı listelense mantıklı olacak birçok simülasyon var ama yok.

Yaptıklarımızı özetlemek gerekirse; HDP’nin zaten çok güçlü olduğu ve Cumhur İttifakı ile kıyasıya mücadele ettiği iller, yani Güneydoğu ve Doğu Anadolu illeri. Kendi adayımızla ayrı bir liste olarak sandık başına gitmeyeceğiz. Yani TYPE pusulada olmayacak. Bu illerde tek liste olacak ve Yeşil Sol Parti’yi var gücümüzle destekleyeceğiz. TİP olarak bu illerde seçime katılma zorunluluğumuz yoktur ve olmamıştır. Yani önceki seçimlerde HDP’nin birinci olduğu illerde Yeşil Sol Parti tek listede olacak. Ayrıca ilk olmadığı, ancak güçlü ve milletvekili olmaya çok yakın olduğu iller arasında, batıda da neredeyse milletvekili aldığı iller de var, örneğin Aydın, örneğin Manisa. Yeşil Sol Parti’nin bu illerde ciddi potansiyeli var. buraya girmiyoruz Bu tür illerde TYP sandığa gitmeyecek, Sol Yeşiller tek listeyle sandığa gidecek, biz de koşulsuz destekleyeceğiz.

Peki o zaman nereye ve neden girmek istiyorsunuz?

Potansiyel olarak bize oy verebilecek büyükşehirler var. Gördüğümüz potansiyel bu. Belirli bir örnekle açıklamak istiyorum. HDP’nin İstanbul 3’üncü ilçesinde 5 milletvekili bulunuyor. Bu seçimde inşallah 6 hatta 7 çıkar. Ama biz TİP olarak HDP’nin mevcut potansiyelini kullanarak değil, kendi potansiyelimizi kullanarak bu bölgede 1 milletvekili daha kazanabileceğimizi görüyoruz. Yani hedefimiz HDP’nin 5 sandalyesinden birinin TİP’e gitmesi olamaz. HDP zaten bu koltukları kazanıyor, üstelik TYP’den 1 milletvekili çıkaralım. Çünkü TİP’in son 5 yılda oluşan bir sesi ve potansiyeli var. Görüyoruz, hissediyoruz ve araştırmalar gösteriyor. Bu vesileyle ittifakımıza 1 vekil daha eklemek istiyoruz. Bu bizim bakış açımız.

Başka hangi örnekler var lütfen?

Görüyoruz ki İstanbul’un tamamında bir milletvekilimiz olabilir. İstanbul’da üç seçim bölgesine gireceğiz. Ayrıca Ankara ve İzmir’in belli bölgeleri ile HDP’deki yer sayısına etki edebileceğimiz bölgelere de girmeyeceğiz. Bazı büyük şehirlerde HDP oyununa zarar vermeden ittifakta 1 yer daha alıyoruz. Hatta belki 2. Ama bu şehirlerin sayısı zaten 5’te 6’yı geçmiyor.

HDP hangi illerde vekil seçemiyor da sizce oy almak mümkün mü?

Mesele oy almak değil, sandalye sayısını düşürmemek. Mesela Bayburt’ta. Mesela Gümüşhan. Mesela Aksaray. 41 il olduğu için sandıkta olacağız. HDP’nin bu illerde çok fazla oyu veya sandalyesi yok, dolayısıyla HDP’ye hiçbir şekilde zarar vermiyoruz. CHP’ye benzer. Farklı tabanlardan beslenme kabiliyeti olan ve HDP temsilcisi olmayan iller de var. Edirne ve Kırklareli gibi. Burada da ittifakımıza ek sesler getirebileceğimizi düşünüyoruz.

Ama mesela bir başka il de Kocaeli. İş şehri. Nispeten güçlü olduğumuz bir şehir. HDP’nin son seçimlerde seçilmiş 1 milletvekili var. Seçime girersek bu HDP 1.’liğine bir şey olur diye endişeliydik. Bu nedenle Kocaeli’den ayrılıyoruz. Orada mütevazı bir tepkimiz var ama sandığa gitmiyoruz. Ne olur ne olmaz ittifakımızdaki koltuk sayısına zarar vermeyelim diyoruz. Küçük kasabaları ve şehirleri bu kadar detaylı inceledik. Mesela ittifakımıza zarar vermemek için İzmir bölgesine girmeyeceğiz. Ama Muğla’da güzel bir teşkilatımız ve bir adayımız var mesela orada seçimlere katılacağız ve onu da inşallah meclise göndereceğiz.

İlginizi Çekebilir