Şirketler için tek seferlik deprem vergisi

Kurumlar vergisi mükellefleri, deprem nedeniyle bir defaya mahsus ilave vergiye tabi olacak.

Habertürk’ün haberine göre, 2022 deprem kurumlar vergisi beyannamesi ile kurumlar vergisi indirimine tabi matrahlar üzerinden kurumlar kazancından indirilebilecek istisna ve kesintiler üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 10 oranında ek vergi alınacak. ve yurt dışından elde edilen gelirler için yüzde 5 oranında.

Vergi dönemi gelirleri ilişkilendirilmeyecektir. İlk taksit kurumlar vergisi döneminde, ikinci taksit ise bu süreyi takip eden dördüncü ayda ödenecektir. Bu vergi gider veya indirim olarak sayılamaz ve herhangi bir vergiden mahsup edilemez. Deprem bölgesindeki kurumlar vergisi mükellefleri ek vergiden muaf olacak.

İşverenlerin 31 Temmuz’a kadar depremden etkilenen işçilere ödemesi gereken 50 bin liraya kadar olan ayni ve nakdi yardımlar vergi ve sigorta priminden muaf olacak.

Depremde yıkılan veya ağır hasar gören binalar ile kullanılamaz hale gelen araçlara ilişkin vergi borçları kaldırılacak ve haciz kaldırılacak.

Depremzedelerin mirasçıları ile bunların eş, çocuk, anne ve babasına bırakılan malları veraset ve intikal vergisinden muaf olacak.

Depremde hayatını kaybedenlerin varislerine hayat sigortası ve bireysel emeklilik sistemi üzerinden yapılan ödemelerden vergi alınmayacak.

Kurumlar vergisi mükellefleri ek vergi ödeyeceklerdir. Gelir vergisi mükellefleri ek vergi ödemeyecektir. 2022 yılı kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden yapılan kesinti ve istisnalara ek olarak vergi tahsil edilecektir.

Kararın kapsamına, 2022 kurumlar vergisi beyannamesinde muafiyet ve indirim alan yaklaşık 22 bin mükellef dahil edilecek.

11 ilde kurumlar vergisi mükellefleri mücbir sebep ilan ederken, Sivas ilinin Gürün ilçesinde ek vergi ödemeyecekler.

İlginizi Çekebilir