sorumluluk | Haber sitesi PolitikYol

Türkiye garip bir sistemle yönetiliyor. Her karar kişinin ağzına bakılır. Tüm yollar Roma’ya çıktığı için, tüm kararlar başkandan geçer. Bu nedenle Mehmet Akif’in şiirinin mısrasında adı geçen Ömer bugün cumhurbaşkanıdır.

Ortak kültürümüzden çok sevdiğim bir söz vardır: “Dicle sınırından kurt geçse koyun gelir, Allah Ömer’den onu ister.” Hz. Ömer ve birkaç Osmanlı padişahına atfedildiği iddia edilse de söz Mehmet Akif Ersoy’dadır.

Ne zaman sorumluluktan kaçmak için etrafta kıvranan birini görsem, aklıma bu cümle gelir. Sanki uzun yıllardır iktidarda değilmiş gibi faili hala başka yerde arayanlar için söylenen bu söz, 6 Şubat depremlerinin hemen ardından yerini buldu. Ekranlar sorumluluk almayan, direkt olmasa da cümlelerle kabine arkadaşını suçlayan, kimin başında olduğunu bildiği halde suçlayamadığı için yardımcısına oklar doğrultan bakanlarla dolu. Onbinlerce insanın yaşamını yitirdiği ve yıkılan hemen hemen her binanın olay yeri olduğu 11 ilde failden başka sorumlu yok.

Biraz zihin jimnastiği yapalım ve şöyle düşünelim: 1999’da Gölcük depremi oldu ve ülke vergi ve yasal düzenlemelerle bazı önlemler almaya başladı. Deprem ve ardından gelen ekonomik kriz, mevcut hükümeti eşiğin dışına itti ve AKP’nin iktidara gelmesine yol açtı (fantezi kısmı şimdi başlıyor). SEP ayrıca yapılması gereken her şeyi yaptı. Deprem vergilerini doğru yerlere harcadı. Bölge affı çıkmadı. Kiranın değil, tehlikenin büyük olduğu İstanbul’da tamirat yaptı. Deprem yoğunlaşma alanlarını “kupon arazisi” olarak görmedi ve depremlerden korudu. Ve tabi bunu sadece İstanbul için değil, tüm Türkiye için yaptı. Kahramanmaraş merkezli depremler 6 Şubat 2023 tarihinde meydana geldi. Alınan tedbirler sonucunda çok sayıda kişi yaralandı. İnsan hayatındaki kayıplar minimumda tutuldu.

Bugün ne hakkında konuşacaktık?

AKP ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısı hakkında olacak. 100 yıllık bir cumhuriyet için 20 yıl çok uzun bir süre. Bu nedenle başarıyı ancak Erdoğan ve yönetimine verebilirdik.

Ama bu olmadı! Yer yüzünden silinen şehirler, resmi rakamlara göre onbinlerce ölüm, 11 yıl önce çürümesine rağmen çalışmaya devam eden hastaneler, sütunları kesilip unutulan binalar… Liste çok uzun. . O halde asıl sorumuza gelelim: Zihin jimnastiğinin başarısında kim ön plana çıkacak; Bu korkunç durumda ışık bunu gösteriyor. Sorumluluğu açıktır.

100 yıllık bir cumhuriyet için 20 yıl çok uzun bir süre. Sorumlu bakanlar sırayla çıkıp 6 Şubat’ta şafak vakti her şeyin hazır olduğunu söyleyerek sohbeti noktaya getiriyor. Onların sözlerine güvenmek için hiçbir nedenimiz yok, ancak iktidardaki bu çatlak iyi okunmalı. Fuat Oktay’ın adı herkesin ağzında. Recep Tayyip Erdoğan diyemeyenler Fuat Oktay diyor. Çünkü aslında başarı olursa bunun insan olacağını da biliyorlar. Başarısızlık da insandır!

Başa dönüş. Türkiye garip bir sistemle yönetiliyor. Her karar kişinin ağzına bakılır. Tüm yollar Roma’ya çıktığı için, tüm kararlar Başkan’dan geçer. Bu nedenle Mehmet Akif’in şiirinin mısrasında adı geçen Ömer bugün cumhurbaşkanıdır. “Dicle’de kurt kurt geçerse koyun gelir, Allah Ömer’i ister” dersek ve onu benimseyen kültürde bu adalet, sorumluluk, karar verme fikri varsa, o zaman tartışılacak bir şey yok. Yıkılan her bina için, ölen her insan için ilahi adını bilmiyorum ama hukuk hesap vermeli.

İlginizi Çekebilir