Sudan’da çatışmaların üçüncü günü: En az 97 ölü

Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 97 kişinin öldüğü, 942 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDG) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar üçüncü gününde de devam ediyor. Sudan Merkez Doktorlar Komitesi, çatışmalarda en az 97 kişinin öldüğünü ve 942 kişinin yaralandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de çatışmalar nedeniyle hastaların ve sağlık çalışanlarının hastanelere ulaşımda zorluk yaşadığını, bazı ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığını bildirdi. DSÖ, tarafları tıbbi hizmetlerin sağlanmasında tarafsızlığı korumaya ve çatışmadan etkilenenlerin tıbbi tesislere sınırsız erişimini garanti etmeye çağırdı.

ABD: Yaşadıklarımızdan DERİN ENDİŞEYİZ

Reuters’in bildirdiğine göre, Japonya’daki G7 dışişleri bakanları toplantısının oturum aralarında basına konuşan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, “Müttefikler Sudan’daki çatışmadan derin endişe duyuyor” dedi.

Çatışmalar konusunda “Arap dünyası, Afrika ve uluslararası kuruluşlarla yakın görüşmeler” içinde olduklarını söyleyen Anthony Blinken, “Sudan’da devam eden çatışma ve şiddet olaylarından derin endişe duyuyoruz. Bu durum sivil nüfusa, Sudan ülkesine ve muhtemelen bölgeye tehdit oluşturmaktadır.”

BAKANIN EVİNE ROKET VURDU: 2 ÖLÜ

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Sudan Maden Bakanı Muhammed Beşir’in başkent Hartum’un Bahri ilçesindeki evine roketatarla isabet etmesi sonucu ailesinden iki kişi hayatını kaybetti. Eve isabet eden roketatar sonucu ikisi koruma olmak üzere üç kişi yaralandı. Bakan Muhammed Beşir zarar görmedi.

ORDU VE HDG GÜVENLİ KORİDOR AÇMAK İÇİN ANLAŞTI

Dün Ordu ve HDG, Birleşmiş Milletler’in (BM) insani durumlar için güvenli bir koridor açma teklifini kabul etti. Ordu tarafından yapılan açıklamada, “güvenli yolların” saat 16.00’dan itibaren sivillere açılacağı ve bunun 3 saat süreceği belirtildi. Açıklamada, “Bu, onları HDG isyancı milislerinin herhangi bir ihlali durumunda yanıt verme hakkından mahrum etmez” denildi.

HDG ise BM’nin talebi üzerine siviller için güvenli yolların açılacağını ve 4 saatlik süre verileceğini duyurdu. HDG, “saldırılara yanıt verme haklarına sahip olduklarını” kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI’NIN TARAFLARLA GÖRÜŞMESİ

Öte yandan Suudi Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan, Sudan ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Buran ve HDG komutanı Muhammed Hamdan Dagalu ile birlikte dün (16 Nisan) Sudan’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Bin Ferhan, Burhan ve Dagalu ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptı. Bin Ferhan, görüşmelerde Sudanlı tarafları sakin olmaya, ulusal çıkarları ön planda tutmaya ve her türlü şiddet eylemine son vermeye çağırdı. Bin Ferhan da çerçeve anlaşmaya dönülmesinin ve Sudan’da güvenlik ve istikrarın sağlanmasının önemine işaret etti.

İlginizi Çekebilir