Suriye lideri Esad, Erdoğan’la görüşme şartlarını açıkladı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğu, ancak Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini istediği öğrenildi.

Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinden bir gün sonra Rus Novosti ajansına verdiği röportajda, Türk birliklerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi şartıyla AKP Başkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Şam yönetimine karşı çıkan isyancı gruplara verdiği desteğe atıfta bulunan Esad, Euronews’in aktardığına göre Ankara’nın “teröre verilen tüm desteği durdurması” gerektiğini de sözlerine ekledi. Esad, “Erdoğan ile görüşmenin gerçekleşebileceği tek durum bu” dedi.

Bir röportajda Esad, “Suriye’deki savaşın nihai olarak sona ermesine yol açmayacaksa, böyle bir toplantının amacı nedir ve neden yapılıyor?” diye sordu.

Esad ile Putin’in dünkü görüşmesinin ardından açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Şam ve Ankara ilişkilerinin ele alındığını doğrularken, öncelikle Moskova’nın iki ülkeyi “uzlaştırma” girişimlerine değindi.

İlginizi Çekebilir