Suriye’deki ABD üssüne füze saldırısı

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor vilayetinde ABD askerlerinin konuşlandığı Kuniko doğalgaz sahasına ve çevresine roketler atıldı. Deyrizor’da ABD güçlerinin konuşlandığı Kuniko gaz sahasına İran destekli yabancı grupların bulunduğu bölgelerden roket saldırıları düzenlendi. Kaynaklar, roketlerin İran destekli yabancı grupların bulunduğu Deyrizor’un doğusundaki Bukemal’den atıldığını söyledi.

Suriye’deki ABD ve koalisyon güçlerine ait askeri tesisler, zaman zaman yabancı destekli grupların bulunduğu bölgelerden roket atışlarına maruz kalıyor. 25 Mart’ta İran destekli gruplar, Omar petrol sahalarına ve Kuniko gaz sahasına roket saldırıları düzenledi.

Deyrizor, İran ile Lübnan arasında karadan haberleşmeyi sağlayan bir şehir. Irak ve Ürdün’den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu şehirden geçmektedir. IŞİD’in Kasım 2017’de İran ve Rusya destekli grupların yardımıyla geri çekilmesinin ardından Deyrizor’un şehir merkezi ve batısı Şam yönetiminin kontrolüne girdi. İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan merkezli, Sünni Arap nüfuslu Deyrizor’da bulunan gruplar, İslam Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarının komutası altındadır.

İlginizi Çekebilir