Suriyeli generaller Fransa’da ‘insanlığa karşı suç’tan yargılanacak

Fransa, 2013 yılında Suriye’de tutuklanan iki Fransız vatandaşını öldüren üç Suriyeli generali mahkemeye çıkarmaya karar verdi. Beşar Esad hükümetinin Milli Güvenlik Kurulu Başkanı Ali Memlük, Tümgeneral Cemil Hasan ve Tuğgeneral Abdulselam Mahmud hakkında “insanlığa karşı suçlar, işkence ve zorla gözaltı” suçlamalarıyla başlatılan adli soruşturma sona erdi.

Paris Adalet Divanı’ndaki müfettişler, Suriyeli yetkililerin 2013 yılında Fransız Suriye vatandaşı Mazzan Dabbagh ve oğlu Patrick Dabbagh’ın öldürülmesindeki rolleri nedeniyle Paris’teki bir jüri duruşmasında “insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarına suç ortaklığı” ile suçlanabileceğine karar verdi. tutuklanmaları.

Davanın sivil tarafları olan Suriye Medya Merkezi ve İnsan Hakları Derneği kararı “memnuniyetle karşıladıklarını” söylerken, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu kararın üst düzey Suriye hükümet yetkililerinin ilk kez yargılanmasına izin vereceğini söyledi. Fransa’da. Uluslararası tutuklama emri bulunan generaller gıyaben yargılanacak.

Ne oldu?

Şam’da bir Fransız okulunda çalışan Mazzan Dabbagh ile Şam Üniversitesi’nde okuyan oğlu Patrick Dabbagh, Kasım 2013’te Suriye Hava Kuvvetleri istihbarat görevlileri tarafından tutuklanmıştı.

Mazzan’ın eşinin aynı anda tutuklanan ancak iki gün sonra serbest bırakılan kardeşi Obedia Dabbagh, her ikisinin de Şam’daki Al-Mezzeh hapishanesine nakledildiklerini söyledi.

Ailenin şikayeti üzerine 2015’te başlatılan ön soruşturma, 2016’da geniş çaplı bir soruşturmaya dönüştü ve Suriye yönetimi Patrick’in Ocak 2014’te, babasının ise Kasım 2017’de öldüğünü duyurdu. 2018’de Fransa, generaller için uluslararası tutuklama emri çıkardı.

İlginizi Çekebilir