Sürpriz şok yok | Haber sitesi PolitikYol

İkarus’un göğe doğru uçarken güneşe uzanmaya çalışırken kendisine bağladığı kanatların balmumu harçlarının erimesi ile ilgili mitolojik hikayesi akla gelir. Sanırım Akşener’in gözünde perde var. Ve kendini doldurdu ve sonunda patladı…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Şoke edici” bir gelişmeyle Millet İttifakı ile yollarını ayırdı. Mutluluk Partisi’nin düzenlediği Millet İttifakı 12. toplantısının beklenenden daha az kesintiye uğramasının ardından dakikalar sonra, Akşener ile diğer liderler arasında cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda “soğukluk” olduğunu duyunca, “gelecek olanın geldiğini” anladım. .

Ancak işler bir araya gelince İYİ Parti’nin dağılması sürpriz olmadı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha önce 2018 yılında kendi elleriyle oluşturmaya çalıştığı siyasi kurumdan istifa etmişti. Afyon’daki atölyelerinde kendisine yönelik artan eleştiriler; Akşener, partisinin henüz bir yılını doldurmamış liderliğinden ayrıldı.

Akşener kararını o dönemde paylaştığı bir tweet ile duyurdu: “Parti tüzüğümüzün bana verdiği yetki çerçevesinde seçim kurulu kararını verdim. Kongrede aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

Akşener’in kendini “kapana kısılmış” ve yalnız bırakılmış hissettiği açıktı: tıpkı altılar masasından “tahttan indirilmesine” giden süreçte hissettiği gibi.

FEVRAN: YER VE ZAMAN

Akşener’in fevriliği var… Bazen bu fevriliği işine geliyor, İçişleri Bakanlığı döneminde olduğu gibi. 28 Şubat döneminin askeri karargahına meydan okumak; Görev verilmeyince atadığı Ankara polis şefinin sabah “kapıyı çarparak çarpması” örneklerinde olduğu gibi.

Akşener, partisinin ve kendisinin imajı için çok çalıştı. Bu sadece bir görüntü değil; Kendisine yöneltilen eleştirel sözleri sakince anlamak ve dinlemek, Türkiye’yi karış karış gezmek için çok çaba harcadı. Ancak hırsız evdeyken kilide gerek yoktur.

Gücünü cesaretle göstermek ile karşılık vermek arasında fark vardır.

Ancak İYİ Parti’den 2018’de ayrılan 270 günlük “bebeği” gibi onun da aleyhine işleyen bir dürtüsellik var. 2020 yılında yaptığımız saha çalışmasında bu “gidiş”in Akşener için ne kadar olumsuz bir kamuoyu oluşturduğunu gözlemledim ve açıkçası şaşırdım. Cumhurbaşkanlığından istifa etmesi, farklı kesimlerden seçmenlerde Akşener’in “güvenilmez” olduğu izlenimini uyandırdı. Hafızamdan çoktan silinmiş olan bu olay, seçmenlerin – “sıradan insanların” hafızasına olumsuz anlamda son derece net bir şekilde yansıdı.

Babasının evinden sürgünü MHP; önce uğradığı bütün haksızlıklara katlanan, başka çare kalmayınca “kendi evini”, İİS partisini bulan; Seçmenin anladığı ve desteklediği bir hareketti.

Aksine 2018’deki istifası; Bugün yaşanan “siyasi deprem”den çok daha küçük ölçekte olmasına rağmen, sebebini anlamak mümkün olmayan bir dalgalanmaydı.

Akşener giderken gemileri yaktı. “Ölüm ve sıtmayı göstermek için İknalara boyun eğmeyeceğiz” sözü kolay yutulacak bir söz değil. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı da alenen aday olmaya çağırdı… Bu iki isim aynı anda bu “milli mücadele” çağrısına cevap verecek mi? Bu isimlerden birinin onayı ve taahhüdü olmadan böyle bir çıkış mantıksız ve politikanın doğasına aykırıdır.

Akşener, partisinin ve kendisinin imajı için çok çalıştı. Bu sadece bir görüntü değil; Kendisine yöneltilen eleştirel sözleri sakince anlamak ve dinlemek, Türkiye’yi karış karış gezmek için çok çaba harcadı. Ancak hırsız evdeyken kilide gerek yoktur. Akşener’in oyunu içinde ve çevresindeki aşağıdaki oyunların tuzağa düştüğünü düşünüyorum:

– Kamuoyu araştırmacısı ve stratejist kisvesi altında Akşener’e “sahte pembe” tablo sunanlar (ve aslında kendi siyasi başarılarının değil, İYİ Parti’nin “iyiliğinin” peşinde koşanlar),

– Popülizm ve tartışma, IIS partisi ve “nominal” içerikli “genç” politikacılar,

-Modern siyasetten uzak, eski model MHP’dendirler.

Sanırım onu ​​katman katman saran bu taraf, Akşener’in gözlerini perdeliyordu. Ve kendini doldurdu ve sonunda patladı…

Böyle arkadaşlarla, düşmana ihtiyacın yok.

Güneşe ulaşmaya çalışırken balmumu harcı eriyen ve göğe havalanan Icarus’un mitolojik hikayesi geliyor tabii akla…

İlginizi Çekebilir