Suudi Arabistan’ın “İran Anlaşması” Açıklaması: Tüm Sorunlar Çözülmedi

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İran ile 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması kararının “tüm sorunların çözüldüğü anlamına gelmediğini” söyledi.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İran ile 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi kararıyla ilgili açıklama yaptı. Ferhan, “İran ile bu konuda anlaşmaya varılması tüm sorunların çözüldüğü anlamına gelmez” dedi.

Bin Ferhan, “İran ile varılan anlaşma, sorunların diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi yönündeki ortak arzunun tezahürüdür.”

“PEKİN VE TAHRAN İLE ORTAK ÇIKARLARIMIZ VAR”

Suudi Arabistan’da yayınlanan Sarkul Yevsat gazetesine konuşan Faysal bin Ferhan, “İran ile ilişkileri iki ay içinde yeniden başlatmaya hazırlandıklarını” kaydederek, ileride karşılıklı ziyaretlerin mümkün olduğunu belirtti. Suudi Arabistan ile İran arasında varılan anlaşmada Çin’in rolüne ilişkin konuşan bin Ferhan, “Bölgede güvenlik ve istikrar ortamının oluşturulması konusunda Pekin ve Tahran ile ortak çıkarlarımız var.”

Ne oldu?

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da aralarında Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terörizm” suçlamasıyla idam edildi. Buna tepki gösteren İranlı yetkililerin açıklamalarının ardından göstericiler Suudi Arabistan’ın Tahran’daki büyükelçiliği ile Meşhed’deki konsolosluk binasını ateşe verdi. Yemen’de Mart 2015’te başlayan kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesintiye uğradı.

İranlı ve Suudi Arabistanlı yetkililer, yüz yüze görüşmeler için Nisan 2021’de Bağdat’ta bir araya geldi ve ardından Irak aracılı görüşmelere devam edildi.

İran devlet televizyonu, 6 Mart 2023’te Çin’in başkenti Pekin’de Çinli yetkililerin yardımıyla görüşmelere başlayan İran ve Suudi Arabistan üst düzey güvenlik yetkililerinin Tahran ile Riyad arasındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik olduğunu bildirdi. İran ve Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaştı ve iki ülke arasındaki anlaşma, 10 Mart’ta İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamayla duyuruldu.

İlginizi Çekebilir