Suyun sağlığımız ve dünyamız için önemi…

Dünyanın tatlı su kaynağı, doğal geri dönüşüm süreçleri yoluyla nispeten sabit kalırken (ki azalmakta olduğunu biliyoruz), Dünyanın sürekli artan nüfusu talebi yönlendiriyor ve su kıtlığı şu anda gerçek bir sorun.

22 Mart “Dünya Su Günü”Yani oksijenden sonra insan yaşamı için hayati, tatsız, kokusuz, renksiz ve en önemli kaynak olan gün…

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ilk kez 1993 yılında su tasarrufunun önemi konusunda halkı bilinçlendirmek için, 22 Mart. Dünya Su Günü şimdi ise her yıl belirlenen farklı bir tema altında kutlanmaya devam ediyor. Örneğin, 2021 teması, su tasarrufunun önemini ve suyun ekonomik değerini vurgulayan “Su Değerlemesi” iken, 2022 teması “Yeraltı suyunu görünmez kılar” idi. Dünya Su Günü 2023 teması: “Ortaklıklar ve işbirliği yoluyla değişimi hızlandırmaolarak tanımlanmıştır.

Biliyor musun?

 • 2010’ların başından ortalarına kadar Dünya’da 1,9 milyar insan su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyordu. 2050 yılına kadar bu sayı 2,7-3,2 milyar kişiye çıkacak. (Birleşmiş Milletler, 2020).
 • 3,6 milyar insan yılın en az bir ayında suya yetersiz erişimle karşı karşıya. (Dünya Meteoroloji ÖrgütüWMO 2021).
 • Her gün 700 çocuk, güvenli olmayan su, sanitasyon ve hijyenle ilgili hastalıklardan ölüyor.DSÖ/UNICEF 2021).
 • Bugün dünya çapında her 4 kişiden 1’i güvenli içme suyuna erişemiyor. (Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ/UNICEF 2021).

Su içmeden insan ırkının sağlığı ve devamlılığı düşünülemez. Dünyanın tatlı su kaynağı, doğal geri dönüşüm süreçleriyle nispeten sabit kalırken (ki azalmakta olduğunu biliyoruz), Dünya’nın sürekli artan nüfusu talebi artırıyor ve su kıtlığı şu anda gerçek bir sorun… Dahası, yaşam sadece insanları değil, aynı zamanda hayvanlar. ve tüm bitkiler.. Dolayısıyla suyu şimdi akıllıca kullanmazsak gelecekte bize çok daha pahalıya mal olacak.

Yeterli su alımı sağlıklı bir ruh halini destekler, beynin daha verimli çalışmasını sağlar ve yorgunluk hissini azaltır. Yetersiz su alımı ile halsizlik, sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkar.

SAĞLIĞIMIZ İÇİN SUYUN ÖNEMİNE

İran asıllı doktor. Fereydun Batmanghelidj”.Bukitabında”Hasta değilsin, susuzsun!Suyun sağlık için önemini şu sözlerle çok güzel özetlemektedir: “.

 • Yeterli su alımı sağlıklı bir ruh halini destekler, beynin daha verimli çalışmasını sağlar ve yorgunluk hissini azaltır. Yetersiz su alımı ile halsizlik, sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkar. Daha fazla su kaybı, bilinç kaybı ve vücuttaki suyun beşte birinin kaybı yaşamı tehdit eden yaralanmalara yol açabilir.
 • Susuzluk, konsantrasyon güçlüğüne, dikkat eksikliğine ve bilişsel gerilemeye yol açabilir. Nishi ve arkadaşları tarafından 2023’te yapılan bir meta-analiz, yetişkin erkeklerde susadıklarında genel bilişsel işlevde önemli bir düşüş gösterdi.
 • Böbreklerin kandaki atıkları süzmek için suya ihtiyacı vardır. Yeterli su alımı böbrek taşı riskini azaltır.
 • Dehidrasyon, yüksek tansiyon, migren, tip 2 diyabet ve böbrek taşı gibi kronik sorunlara yol açabilir. Yeterli su alımı soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları ve mesane kanseri riskini azaltır.
 • Dehidrasyon cildin kurumasına, kırışmasına ve matlaşmasına ve eklemlerin kurumasına ve ağrımasına neden olabilir.
 • Azalan su alımı kabızlığa ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.
 • Yeterli su alımı sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur ve kilo verme diyetlerinde metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra tokluk hissi vermeye yardımcı olur.

GÜNDE NE KADAR SUYA İHTİYACIMIZ VAR?

Bir kişinin su ihtiyacı yaş, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlık durumu gibi bir dizi faktöre bağlıdır ve kilosu ile doğru orantılıdır. Sağlıklı ve ideal kiloda bir kadının günde 10 bardak, bir erkeğin 14 bardak su içmesi yeterlidir. Kilolu kişiler bu miktardan daha fazla tüketmelidir.

Bir diğer nokta da su içmek için susamayı beklememek gerekir. Yeterince su içip içmediğimizi idrarımızın renginden anlayabiliriz. İdrarımız açık renkli ve kokusuz ise gün boyu yeteri kadar su içmişiz demektir.

HANGİ SUYU İÇMELİYİM?

İçme suyu kokusuz, renksiz, berrak ve içimi hoş olmalıdır. Bulanık su, suyun kirli olduğunu ve içilmemesi gerektiğini gösterir.

ŞEBEKE SUYU? SU?

Şişe ve pet şişelerin ham maddelerinde bulunan forgen adlı bir kimyasalın su ile karıştırıldığında zararlı olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle su matarası kullananlar, evleri için aldıkları mataranın yıpranmamasına dikkat etmelidir. Pet şişeler ise aynı şekilde açıldıktan sonra hemen tüketilmelidir. Bu nedenle en sağlıklı yol suyu cam şişelerde ve kaplarda saklamaktır.

Musluk suyu, suyu zararlı organizmalardan arındırmak için klorlanmıştır. Ancak çok fazla klor vücudumuz için zararlıdır. Bu nedenle musluk suyu kullanan kişiler yaklaşık 1 saat dinlendikten sonra suyu tüketecek bu da aşırı klor tüketimini engelleyecektir.

Evlerimizde aktif karbon, ultraviyole ve ters osmoz gibi filtreleme sistemlerinden birini kullanarak arıtılmış su tüketmek kontrol edebileceğiniz iyi bir seçenektir.

Suyun saflığı konusunda kesinlik olmayan durumlarda kaynatılıp 5 dakika kadar soğutulduktan sonra kullanılması son derece önemlidir.

Nihayet;

22 Mart 2023 Dünya Su Günü, suyun tüm yaşam için hayati önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl tüm dünyada kutlanacak. Dünya Su Günü ve Su İsrafını Önleme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız www.worldwaterday.org ziyaret etmenizi öneririm.

Suyu israf etmeyeceğimiz ve değişimin kendisi olacağımız bilincinin yüksek olduğu bir yıl geçirmek dileğiyle…

Kaynaklar

 1. Armstrong L.E., Johnson E.K. Su tüketimi, su dengesi ve zor günlük su ihtiyacı. Besinler. 2018 5 Aralık; 10 (12): 1928. doi: 10.3390/nu10121928.
 2. Nishi S.K. ve diğerleri, Su alımı, hidrasyon durumu ve bilişsel işlevde 2 yıllık değişiklikler: ileriye dönük bir kohort çalışması. Bms Med. 8 Mart 2023; 21(1):82.
İlginizi Çekebilir