Syrri Süreya Önder milletvekili adayı oldu

24. ve 25. dönem Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Yeşil Sol Parti’den aday oldu.

Bir önceki seçime göre Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adaylarının sayısında gözle görülür bir artış oldu. Halkların Demokratik Partisi 2018 seçimlerinde 1.400 adaylık alırken, 14 Mayıs seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin listelerinden seçilecek olan Yeşil Sol Parti 2.783 başvuru aldı.

SİRRİ SÜREYA ÖNDE İSTANBUL ADAYI

Aday-aday başvurularını değerlendirmek üzere oluşturulan uzlaşma komisyonu, bölgelerde düzenli olarak yapılan anket sonuçlarına göre listeye son şeklini verir. Bu çalışmalar devam ederken bazı adaylarla görüşmeler sürüyor. Bunlardan biri de daha önce BJP ve HDP milletvekilliği yapmış yönetmen ve senarist Syrri Süreya Önder. Çözüm sürecinde İmralı’da müzakere eden heyette yer alan Önder’in Yeşil Sol Parti’nin adaylık teklifini kabul ettiği ve İstanbul Milletvekili adayı olacağı öğrenildi.

SİRRİ SAKIK: HİZMETE HAZIR

Öte yandan önceki dönemin milletvekillerinden olan ve kayyum olarak atanan Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık’ın da Yeşil Sol Parti listelerinde olacağı öğrenildi. Sakiç, HDP’nin mücadelesinin her zaman içinde olduğunu ve gerekirse her yerde göreve başlayabileceğini ifade etti.

Perde arkasında Sakiç’in Bursa’nın adayı olabileceği konuşuluyor.

İlginizi Çekebilir