Taliban sözcüsü Mücahid: Düşmana ihtiyacımız yok, kadın hakları şeriata uygun olacak

Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında konuşan Sözcü Zabiullah Mücahid, “20 yıllık mücadelenin ardından ülkemizi özgürleştirdik ve yabancıları kovduk. Bu, tüm ulus için gurur verici bir an” dedi.

Afganistan’ın artık bir savaş alanı ya da çatışma bölgesi olmadığından emin olmak istediklerini söyleyen Mücahid, “Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar durmalıdır. İç ve dış düşman istemiyoruz” dedi.

Sözcu, “Kabil’de kaos görmek istemiyoruz” diye devam etti;

“Planımız Kabil kapılarında durup geçişi sorunsuz bir şekilde tamamlamaktı. Ancak önceki yönetim o kadar güçsüzdü ki güvenlik güçleri güvenliği sağlamak için hiçbir şey yapamıyordu. Bir şeyler yapmak zorundaydık. Kabil halkının güvenliğini sağlamak için şehre girmek zorunda kaldık.”

“Kadın hakları şeriata uygun olacak”

Zabiullah Mücahid, “Uluslararası topluma kimsenin zarar görmeyeceğine dair güvence vermek istiyorum. Uluslararası toplumla herhangi bir sorun istemiyoruz” derken, “dini ilkelerimize göre hareket etme hakkımız var. Diğer ülkelerin farklı yaklaşımları, kuralları ve düzenlemeleri vardır. “Afganlar da değerlerimizle tutarlı olan kendi kural ve düzenlemelerine sahip olma hakkına sahiptir” dedi.

Kadın haklarıyla ilgili olarak Mücahidler şunları söyledi: “Şeriat uyarınca kadın haklarına bağlıyız. Bizimle omuz omuza çok çalışacaklar. “Uluslararası toplumu hiçbir ayrımcılığa maruz kalmayacağına dair temin etmek istiyorum” dedi.

Sözcü Zabiullah Mücahid, kadın haklarıyla ilgili bir soruya “Kadınların kendi çerçevemizde çalışmasına ve okumasına izin vereceğiz” diyerek yanıt verdi.

“Medya bize karşı çalışmamalı”

Mücahid, “Kadınlar toplumumuzda, bizim çerçevemizde çok aktif olacak” dedi.

Kültürel birikimleri içinde medyaya da bağlı olduklarını belirten Sözcü, “Medyanın faaliyetlerinde İslami değerlere aykırı hiçbir şey olmamalıdır. Siz basın mensupları, halkımıza daha iyi hizmet verebilmemiz için eksikliklerimize dikkat etmelisiniz. Ama medya bize karşı çalışmamalı. Milletin birliği için çalışmalıdır” dedi.

Yabancılar için çalışanlardan kimse intikam almayacak.

Dış güçler için çalışan müteahhitler ve tercümanlar sorulduğunda Zabiullah Mücahid, “Kimseye intikam duygusuyla yaklaşılmayacak. Burada büyüyen gençler, gitmelerini istemiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz” dedi.

Kimse kapısını çalıp kimin için çalıştığını sormayacak. Güvende olacaklar. Kimse onları sorgulamayacak, taciz etmeyecek” dedi.

“Hükümet kurmaya çalışıyoruz”

Zabiullah Mücahid, “Afganistan’da istikrar ve barış için herkesi affettik. Savaşçılarımız, halkımız, hepimiz, tüm tarafları mutlaka dahil edeceğiz. Düşman için savaşıp ölenler. Bu onların suçuydu. Ülkeyi birkaç günde fethettik. Hükümet kurulduğunda her şey netleşecek” dedi.

“Taliban evrim geçirdi”

Bir Taliban sözcüsü, hükümet kurulduktan sonra millete hangi yasaların sunulacağına karar vereceklerini belirterek, “Söyleyecek çok şeyim var, hükümeti kurmak için çok çalışıyoruz. Kurulduktan sonra duyurulacaktır” dedi.

Zabinullah Mücahid, “Ülkemiz bundan 20 yıl önce ve şimdi Müslüman bir millettir. Ancak tecrübe, olgunluk ve vizyon söz konusu olduğunda, şimdi olduğumuz kişi ile 20 yıl öncesi arasında büyük bir fark var” dedi. “Atacağımız adımlar arasında fark var. Evrimsel bir süreçti” dedi.

BBC

İlginizi Çekebilir