Tarım Bakanı Kirişçi’den sel açıklaması: 15 kişi öldü, ancak su yere vurdu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Urfa ve Adıyaman’daki sel felaketini değerlendirdi, ölü sayısı 17’ye yükseldi. Kirishchi, “Kuraklık riski vardı. Bir yandan 15 kişi öldü, diğer yandan yere su çarptı” dedi.

Kirishchi, depremin olduğu bölgede meydana gelen ve en az 17 kişinin hayatını kaybettiği sel ile ilgili açıklama yaptı. Canlı yayında konuşan Bakan Kirişci, “Evet 15 can aldı ama toprağa su geldi” yorumunu yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Habertürk’te ‘Açık ve Net’ Kübra Par programı kapsamında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, “Elbette sel olmaması lazım, sel olmasın. Tabii ki üç gün içinde çok fazla yağmur istemiyoruz” dedi.

“15 HAYATIMIZ AMA DİĞER TARAFTA TOPRAK SU İLE KARIŞTI”

“Fabrikanın üretim kısmında stoklarımız var. Buğday stoklarımız var. Düzenleyici kurumlarımız var. Toprak Ürünleri Dairesi, Et ve Süt Enstitüsü, Türk Şeker. Dahildirler. Açıkçası fiyatların yükselmesini beklemiyoruz. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 142’den yüzde 127,76’ya yükseldi. Aylık büyüme 6’ya geriledi. Tarım ekonomisini bir bütün olarak ekonomiden ayırmak mümkün değildir. Temel girdiye sahipsiniz. Giriş fiyat endeksine baktığınızda bunu göreceksiniz. Bu bir IPP’dir. TÜFE değil. Bu da kaçınılmaz olarak zaman içinde tüketici fiyatlarına yansımaktadır. Ekonomideki genel iyileşme devam ettiği sürece buraya da yansıyacaktır. Burada herhangi bir endişemiz yok. Yağış düzensizdir. Ayrıca kuraklık riski de vardı. Bir yanda 15 can aldı, diğer yanda yere su çarptı. Atatürk Barajı’ndaki su mesafemiz 300 bin metreküp arttı. Bu önemli. Tabii ki sel yok. Elbette üç günde bu kadar yağmur yağmasını istemezdik.”

İlginizi Çekebilir