Tayvanlı yatırımcılar Mersin’e davet edildi

MERSİN – MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Tayvanlı yatırımcıları mikroçip yatırımı için Mersin’e davet etti. Tayvan Türkiye Ofisi İktisat Direktörü Tseng’e Mersin’in stratejik konumu ve yatırımcılara sunduğu fırsatlar hakkında bilgi veren Başkan Kızıltan, “Türkiye sadece İstanbul değil, bilmelisiniz ki yatırımcılarınız Mersin’e gelirse alacakları gelir. büyük kazanç Faydalar.”

Tayvan’ın Türkiye Temsilcisi, Ekonomi Direktörü Chares Bow-Lan Tseng, Katip Sasha Ko-Chuan Kao ve Uzman Akyn Akamach, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan’ı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Tash’ın da katıldığı toplantıda Tayvan ve Mersin’in ekonomi ve yatırım fırsatları ele alındı. Yaptıkları yüksek teknoloji araştırmalarından bahseden ve ülkelerinde tarım konusunda eksiklikler olduğunu belirten ekonomi direktörü Tseng, Mersin şirketlerinden ülkelerinde tarımsal gıda ürünlerini tanıtmalarını istedi ve MTSO başkanı Kyzyltan, Tayvan’a ileri teknoloji önerdi. Mersin’deki yatırımcılar
Türkiye’de özellikle son dönemde cips sorununu hatırlatan Kızıltan, bu konuda Mersin’e yapılacak yatırımlarla sadece Türkiye’nin değil, Avrupa, Rusya ve Afrika pazarlarına da girmenin kolaylaşacağını vurguladı. Mersin’in lojistik üstünlüğünün yanı sıra çevre illerde olduğu gibi metalurji, plastik ve kimya gibi birçok sektördeki gücüne de dikkat çeken Kyzyltan, Tayvanlı yatırımcıların Mersin’i tercih etmesi durumunda MTSO olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Destek Ofisi’ni birlikte ziyaret etti, gerekli teşviklerin alınması noktasında da fizibilite çalışmalarının hazırlanmasına destek olabileceklerini söyledi.
Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Tash, özellikle biyotıbba yatırım yapmanın faydalarından bahsetti. Tayvan uyuşturucularının dünyada çok yaygın olmadığına dikkat çeken Tash, Tayvan teknolojisinin Türkiye’ye transfer edilmesi durumunda Ortadoğu ve Afrika pazarlarındaki etkinin artırılabileceğini söyleyerek, Türk menşeili uyuşturucuların kendi görüşünde olduğunu vurguladı. Tayvan teknoloji altyapı pazarında piyasaya sürülecek olan , büyük ilgi uyandıracak. Bölgede ortak olabilecekleri çok sayıda Türk firması olduğuna dikkat çeken Tash, “Türkiye’nin biyomedikal yatırımını da düşünmenizi tavsiye ederim.”
Tayvanlı ve Mersinli firmaları birleştirerek işbirliğini genişletme kararı alınan toplantı, karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İlginizi Çekebilir