TBB’den Kızılay çalışanları hakkında cezai işlem başlatıldığına dair açıklama

TBB, Kızılay görevlileri hakkında “güveni kötüye kullandıkları” gerekçesiyle Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), sivil yardım kuruluşu AHBAP’a telefon sattıkları tespit edilen Kızılay görevlileri hakkında ceza davası açtıklarını açıkladı.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana halkımıza hizmet etmiş değerli bir kurum olan ve Dernekler Kanununa göre kamu yararına çalışan dernek statüsünde faaliyet gösteren Kızılay’ın asli görevi. ; doğal afetlerde insanların yaşam ve sağlıklarını korumak, açlık, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele için her türlü çabayı sarf etmek, görev ve yetkileri ölçüsünde mevcut çadırları afet bölgesine ulaştırmak.

Yukarıdaki yükümlülüğün yerine getirilmesi ve vatandaşların barınma sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması için sorumluluğundaki çadırların bölgeye gönderilmek yerine kendi oluşturduğu bir kurum aracılığıyla satış için devrinin derhal Kızıl Ordu’nun cezai sorumluluğunu doğurur. erkekler Yöneticilerin tabi oldukları kanunlar kapsamındaki hilali.

Sanıkların bu eylemleri cezai sorumluluğa ek olarak insancıl hukukun, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin temel ilkelerinin ve uluslararası insan hakları hukukunun da açık bir ihlalidir.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Kızılay görevlileri hakkında yukarıdaki gerekçelerle “güveni kötüye kullandıkları” gerekçesiyle Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

İlginizi Çekebilir