TEİS: Hastaneler kanser ilaçlarını satın alamaz, eczanelerden temin edilmelidir

Tüm Sendikalar Eczacı-İşveren Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, hastanelerin kanser ilaçları ile ilgilenemeyeceğini belirterek, “Hastane kanser ilacı, eczane grip ilacı verebilir mi? diğer ilaçlar.”

Geçen hafta İstanbul’daki bir hastaneden piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan kanser önleyici ilacın çalınmasıyla ilgili olarak bir ilaç firmasının sahibi, sağlık çalışanları ve bir eczacı çırağı gözaltına alındı. Kemoterapi ilaçları yerine su verildiği anlaşıldı.

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren kreş kapsamında hastanelerden kanser önleyici ilaçlar verilmeye başlandı. TEİS Başkanı Saidan, yaptığı yazılı açıklamada, bu uygulamanın tasarruf sağlamayacağını ve birçok soruna yol açacağını ilk günden itibaren kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlattı.

Saydan dedi ki:

“Hastaneler kanser ilaçları dağıtmaya başladığı için sürekli olarak uyuşturucu hırsızlığıyla ilgili haberler okuyoruz. Sendika olarak daha önce de söylediğimiz gibi hastaneler bu ilaçları karşılayamıyor ve çalıyorlar. Hastalarımız ilaçsız kalıyor. Çalıntı ilaçlar özellikle yurt dışında yüksek fiyatlara merdiven altında satılıyor. Unutmayalım ki devletin bir hizmeti satın alması, onu sağlamaya çalışmaktan daha ucuzdur. Günümüz ekonomik sisteminde hizmet satın almak daha ucuza mal olmaktadır. Hastanenin kansere çare vermesi, eczanenin gribe çare vermesi gibi bir şey olabilir mi?”

İstanbul’daki son hırsızlığın durumunun, olayın ciddiyet ve ciddiyetinin göstergesi olduğunu belirten Saidan, şöyle devam etti:

“TEİS olarak, kanser gibi son derece karmaşık bir tedavi sürecinden geçen hastaların mağdur olmaması için bu ilaçların eczanelerden dağıtılması gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Tüm ilaçlar için tek ve doğru adres eczanelerdir.”

İlginizi Çekebilir