Termik santralden Ağbaba sendikaları uyardı: Size yakışmayan anlaşmaya imza atmayın. 14 Mayıs’tan sonra tüm kayıplarınızı hemen geri ödeyeceğiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kamu çalışanları adına hükümetle toplu iş sözleşmesi görüşmelerine atıfta bulunarak, “Sendikalarımıza ve işçilerimize çağrımız şudur: Beğenmediğiniz sözleşmelere imza atmayın. 14 Mayıs’tan sonra tüm kayıplarınızı hemen telafi edeceğiz” dedi.

Veli Ağbaba bugün yaptığı yazılı açıklamada, sendikaları ve işçileri kamu çalışanları adına hükümetle toplu müzakere etmeye çağırdı. “Sendikalarımıza ve işçilerimize çağrımız: Beğenmediğiniz sözleşmelere imza atmayın. 14 Mayıs’tan sonra tüm kayıplarınızı hemen geri ödeyeceğiz” diyen Agbaba, şunları kaydetti:

“Kamu işletmelerinde çalışan 700 bin işçi aylardır sözleşme bekliyor. Sendikalar yaklaşık üç ay önce tekliflerini sundular. Memurlar ilk 6 ay yüzde 45 artı yüzde 15 sosyal güvenlik payı istiyor. Bu sefaletin ortasında devlet de sıkılmadan yüzde 30 teklif ediyor. Türkiye’de yoksulluk sınırı 30 bin lirayı geçti. Açlık sınırı 10 bin liraya ulaştı. Gerçek enflasyon yüzde 112, resmi verilere göre Avrupa’nın en yüksek gıda enflasyonuna sahibiz. Yıllarca Türkiye’deki tüm işçi ve tarım emekçilerini yoksullaştıran iktidar, 700 bin memuru da aylarca bekleterek yoksullaştırıyor.

“Enflasyonun belini kırdık, kırdık” dediler ve bir kilo etin ağırlığı ayda 400 TL’ye yaklaştı. Bu şartlar altında işçiye verilen ödenek %30’dur. Devlet işçilerle adeta dalga geçer.

SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYAN BU SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAYIN, HAKLARINIZA SAYGI GÖSTERİN VE MASADAN BİR PARÇA EKMEK DEĞİŞTİRMEYİN”

Buradan hem sendikalarımıza hem de işçilerimize sesleniyoruz. Sizi tatmin etmeyen, haklarınıza saygı göstermeyen, sofradan eksik kalan ekmeği tamamlamayan bu sözleşmeyi imzalamayın. Bekle oturacağız, 14 Mayıs’ta iktidara gelir gelmez kayıplarınızı parça parça sayacağız. Sana hak ettiğin zammı vereceğiz. Cebinizden çalınan her kuruş cebinize iade edilecektir. Sendikalarımızın ve emekçilerimizin mekanı cennet olsun. 14 Mayıs’ta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında ve Milli İttifak’ın da etkisiyle kamu görevlilerimiz hak ettikleri sözleşmeyi alacaklardır.”

İlginizi Çekebilir