Termik santralden İlgezdi: “Deprem bölgesinde tüccar, sanayici ve vatandaşı tekrar hayata döndürmek için devlet desteğine ihtiyacımız var”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 6 Şubat depreminin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen sigorta şirketlerinin afet bölgesinde henüz inceleme yapmadığına dikkat çekerek, hükümetin borcu 6 ay erteleme girişiminin yeterli olmadığını belirtti. Akkuş İlgezdi, “Esnafımızın hibe kredi bekleyenleri ve mevcut borçlarının faizsiz olarak en az 2 yıl ertelenmesi zaruri hale geldi. Deprem bölgesinde esnafı, sanayiciyi ve vatandaşı tekrar hayata döndürmek için devlet desteğine ihtiyacımız var” dedi.

İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 6 Şubat depreminin vurduğu illerde yaşayan vatandaş, tüccar, banka ve devlet kurumlarının borçlarının en az 2 yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi. Bugün bu konuda yazılı bir açıklama yapan Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

“DEPREMİN ARDINDAN 2 AY GEÇTİ, SİGORTA ŞİRKETLERİNİN YETKİLİLERİ BÖLGEDE SORUŞTURMA YAPMADI”

“Sigorta şirketlerinden, deprem bölgesinde fabrikası ve iş yeri olan çok sayıda vatandaşın sigortalı iş yerlerinin hasar tespitine sigorta şirketi yetkililerinin gelmediği yönünde şikayetler aldık. Benzer sorunlar işadamları, tüccarlar ve vatandaşlar tarafından da yaşanıyor. Tüccarların işyerleri harabeye dönerken ya da bakımsız kalırken, alelacele borçların 6 ay uzatılması yeni tartışmaların yaşanmasına neden oldu. İşyerine işçi alan bir satıcı bizi telefonla aradı ve “Sigortalı işyeri sigortalı işyerime henüz sigorta şirketinden hasar tespiti için gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın borçların 6 ay ertelendiğini açıklamasının üzerinden 2 ay geçti. Kalan 4 ayda ne zaman gelip karar verecekler? Bunu da bilmiyoruz” derler ve durumu tanımlarlar.

“YURTTAŞLAR YENİ BİR HAYATA BAŞLAMAK İÇİN BÜROKRASİ MÜCADELESİNDEN MAĞDUR OLMAMALIDIR”

Bu canavarca sistemin bölge halkını ömür boyu unutamayacakları bir felaketle karşı karşıya bırakmasını istemiyoruz. Yaşanan felaket derin yaralar bıraksa da yeni yaralar açılmasını istemiyoruz. Hemen hemen her gün birçok esnaftan gelen bu ve benzeri şikayetleri görmezden gelemeyiz. Depremin üzerinden iki ay geçmesine rağmen el değmemiş enkaz ve vatandaşlarımızın cesetlerinin enkaz altında olduğu iddiaları var. Vatandaşlar bir yandan yeni bir hayata başlamaya çalışırken bir yandan da bürokrasinin kurbanı olmamaları gerekiyor.

“MÜŞTERİLERİMİZİN HİBE KREDİSİ BEKLEMESİ VE CARİ BORÇLARI MİNİMUM 2 YIL FAİZSİZ ERTELENMEKTEDİR”

Tüccarlarımız böylesine büyük bir musibet içinde yalnız kaldılar. Esnafımızın karşılıksız kredi beklentisi ve mevcut borçlarının faizsiz olarak en az 2 yıl ötelenmesi ihtiyacı doğdu. Deprem bölgesinde esnafı, sanayiciyi ve vatandaşı tekrar hayata döndürmek için devlet desteğine ihtiyacımız var. Çok sayıda istihdama da katkı sağlayan bu vatandaşlarımızın talep ve dileklerini görmezden gelemeyiz.

“TÜM BORÇLARIMIZIN FAİZSİZ BORÇLANMASI, MÜŞTERİLERİMİZİN VE MÜŞTERİLERİMİZİN YARALARINI BİRLİKTE OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Sigortası olan çoğu şirket ekspertize bile başvurmaz. Enkazları tamamen kaldırılmayan ve hasar tespiti yapılmayan yüzlerce işyeri ve konut var. Bölgedeki bürokrasinin hızlandırılması ve sigorta şirketleri ile koordine edilerek hasar tutanaklarının oluşturulması gerekmektedir. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın ve girişimcilerimizin barınma sorunu çözülmedi. Kısacası esnafımız ve vatandaşlarımız mevcut borçlarını ödeyemiyor. Başta kamu kurumları olmak üzere faizsiz tüm borçları bir kenara bırakmamız, depremde büyük kayıplar veren esnafımızın ve vatandaşlarımızın yaralarını sarmamız gerekiyor.”

İlginizi Çekebilir