TİP lideri Erkan Baş: İktidarın muhalefete kurduğu tuzağı bozduk

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, katıldığı canlı yayında seçim sistemindeki değişikliğin hükümetin muhalefete kurduğu bir tuzak olduğunu söyledi. Basch, “Oyunu kuralına göre oynadık. Devletin bize kurduğu tuzağı bozduk” dedi.

Baş, TELE1’de Gekmen Karadağ’ın sunduğu Açık Sözlü Liderler programında gündem değerlendirmesi yaptı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destići’nin soyadıyla ilgili açıklamalarını değerlendiren Bash, “’Tito’dan geriye kalan’ sözü aslında suyun öbür tarafından gelen herkese karşı bir düşmanlık ifadesidir. Açıklanmış olmalıydı. O çok bilgisiz.”

Bash’in performanslarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye ırkçı bir siyasi anlayış, herkesi düşman gören bir siyasi anlayış olarak görülsün istedim. O kadar çok apaçık yalan ve iftar var ki inkar etmek uzun sürmüyor. Ama önemli olan bu zihniyetin kamuoyu tarafından bilinmesiydi. Cumhur İttifakı’nın dört ortağından birinin başkanı. Bu ülkeyi yönetmeye adaydır. Tito’nun “kalıntı” sözü gerçekten de suyun diğer tarafından gelen herkese karşı bir düşmanlık ifadesidir. Açıklanmış olmalıydı.

“BU NEDENLE; BİZE KARŞI OLURSA TÜRK OLMAZ”

Hiçbirimiz kimin ebeveyni olacağımıza karar vermedik. Etnik kimliğimizi tanımlamadık. Onlara ayrımcılık yapılamaz. Eşit vatandaşlık için mücadele ediyoruz. Buradaki zihniyet beni hedef tahtasına koyarken Türkiye’de milyonlarca insanın karşısına çıktı. Soyadını sakladığını söylüyor. O kadar cahil ki, soyadımla gurur duyuyorum. Soyadım Yusovich, tam Türkçe Yusufoğlu anlamına gelir. Bu çok basit. Sen hiçbir şey bilmiyorsun? Bu çok cahil. Burada kimsenin bilmediği, sadece Destics’in ve ırkçıların gördüğü bir sır vardır. Türkiye’de benim gibi milyonlarca insan var. Bu bir zihniyet sorunudur. İmamoğlu’nu Pontuslu olmakla suçladılar. Kılıçdaroğlu, ateşli kişiliğiyle hedef tahtasına oturdu. Ermenistan vatandaşlarından söz eden AKP Genel Başkanı, konuşmasına “Özür dilerim Ermeni” sözleriyle başlıyor. Aklın arkasındadır; Bize karşıysa Türk olamaz.

“AKP BU ŞARTLAR ALTINDA HÜDA-PAR İLE İTTİFAK KURDU”

SEP, bu kadar zor durumda olan HÜDA PAR gibi bir katkı yapacaksa yüzlerce kilo zarar verecek bir ittifaka girmesi gerekiyor. Bütün varlığı cumhuriyete, laikliğe, kadın düşmanlığına dayanmaktadır. HÜDA PAR ne anlama gelmektedir? HÜDA PAR denilince insanların aklına Hizbullah katliamları, Cumhuriyet düşmanlığı ve kadın düşmanlığı geliyor. Böyle bir taraftan yardım umuyorsun. Nasıl bir çürüme sürecinde olduğunuzu gösterir. Onlarla birlikte gelmedin mi? İki görev için ilkelerinden vazgeçtiler.

“DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN KİŞİLERİN ANISI”

Hayatımda ilk defa Erdoğan’a katılıyorum. 20 yıllık bölge affını çıkaran ve uygulayanların hepsinin yargılanması gerekiyor. Bu kadar ikiyüzlü olmak mümkün mü? Sanki dün bir parti kurmuşlar, bu da yeni bir genç muhalefet partisi. İnsanların akıllarıyla dalga geçiyorlar. Son depremde kaybettiğimiz 50 bin vatandaşımızın anısına gülüyorlar. Kişinin boğazı düğümlenir. Daha fazla söylenecek şey yok. Yaptığınız bölge affından dolayı analarını, babalarını, çocuklarını kaybettiler. İnsanlar hala çocukları için ağlıyor. İnsanlar unuttuklarını sanıyorlar. Bunun olacağını hiç sanmıyorum.

“KURALINA GÖRE OYNAMAK”

İktidarın milletvekillerinin çoğunu hak etmeseler bile uzaklaştıracak, muhalefeti birbirine düşürecek bir oyunu vardı. Seçim listelerinin teslim edildiği gün o oyun bozuldu. Oyunu kuralına göre oynadık. Devletin bize kurduğu tuzağı bozduk. En doğru seçenek, il esasına göre ayrıntılı bir plan hazırlamaktır. Tek partiden tüm seçim bölgelerine girmenin yanlış olacağını düşündük. Politika sadece matematiksel değil, aynı zamanda sosyaldir. Tüm ilçelerde sırayla çalıştık. İttifakımızın en fazla vekil ile oy alabileceği bir model geliştirdiğimizi düşünüyoruz.”

İlginizi Çekebilir