TİP, muhalefet ve sivil toplum

TİP’in 41 ilde Emek ve Özgürlük İttifakı üyesi olmadan ve Yeşil Sol Parti listelerinden değil, kendi adı ve adaylarıyla milletvekili seçimlerine katılma kararı, saygı duyduğumuz ciddi bir stratejik hata riski taşımaktadır.

14 Mayıs seçimi hızla yaklaşırken her maçın çok değerli olduğu bir aritmetiğin içindeyiz.

Her iki tarafın da hala kazanma şansı var.

Milletler İttifakı ve muhalefetin seçimleri kazanma şansı yüksek.

Muhalefetin seçimleri kazanmasında iki şey çok önemlidir.

BirinciDOĞRU”stratejik seçimmevcut olun ve kararlar verin;

Sonseçim ve sandık güvenliğihibe” son oy sayılana kadar.

TÜR VE STRATEJİK SEÇİM

1961 yılında kuruldu Türkiye İşçi Partisi (TİP) sadece 60’lara damgasını vurmakla kalmadı, aynı zamanda siyasi ve demokratik Türkiye tarihinin önemli aktörlerinden ve mihenk taşlarından biri oldu.

TİP bugün son derece önemli ve etkili bir muhalefet ve siyasettir.

Dedikleri gibi, “4 ikame ile 400 ikameden daha verimlidirler.“.

TİP’in 2. yüzyıl Cumhuriyeti’nin önemli aktörlerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum.

Ancak bunun için Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olan 14 Mayıs seçimlerine doğru stratejik tercihler ve kararlarla yaklaşılması gerekmektedir.

TİP milletvekili seçimleri Emek ve Özgürlük İttifakı’na üye olmadan ve Yeşil Sol Parti listelerinden değil, 41 ilin kendi adı ve adayıyla tanıtılması kararı, saygı duyduğumuz ancak ciddi bir stratejik hata olma riskini taşıdığımız ayılar

Bu karar sadece seçim sonuçlarını değil, TİP’in siyasi geleceğini ve demokrasiye katkısını da etkileyecektir.

TİP yetkilileri kararlarında kuşkusuz dikkate aldılar ama ben geçmişten ders almak adına iki üzücü örneği hatırlatmak isterim.

1994 yılında yüksek beklentilerle kuruldu Yeni Demokrasi Hareketi“(YDH)’nin 1995 seçimlerinde yüzde 0,48 oyla mağlup olduğunu ve 1996’da yaşamına son verdiğini gördük.

Aynı şekilde 1999 seçimlerinde de Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) %0,15 oyla mağlup oldu.

Her iki taraf da Türk siyaseti ve demokrasisi için gerekliydi; umutlu başladılar, ancak stratejik seçimleri ve kararları ve kendilerini seçim aynasında çok büyük görmeleri nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradılar.

TİP, Türkiye’nin aydınlık geleceği için ihtiyaç duyulan ve desteklenmesi gereken bir partidir. Ancak 1995 ve 1999 seçimlerinden çok daha tarihi ve kritik bir seçimde o da aynı sonucu alabilir.

TİP, geçmişten ders alarak doğru stratejik tercih yapmalı ve karar vermelidir.

Yanlış yapmayı göze alamayacak seçimlere gidiyoruz.

SİVİL TOPLUM VE BAGAJ GÜVENLİĞİ

14 Mayıs seçimlerini kazanma stratejisi gibi önemli bir unsur, hem oyların dosyalanmasında, sayımında hem de sandıkların korunmasında yatmaktadır.seçim ve sandık güvenliğikarşılık.

Türkiye’nin özellikle son on yılda AKP ve başkanlık sistemi deneyimi.sapma” VE “otoriter popülizm“Seçimlerin” önemli bir yönüadil ve özgür“.

Daha önceki dönemlerde askeri darbeler ve bürokratik vesayet şeklinde otoriterleşme süreçleri yaşadık.

Ancak 1945/50’de çok partili parlamenter sisteme geçilmesinin ardından, tüm sorunlara rağmen, Türkiye “seçimlerin özgür ve adil” olduğu bir ülkedir. olmuş.

Türkiye’nin modernleşmesi sürecinde sivil toplum, sivil topluma katılım ve gönüllülük gerektiği gibi gelişmemiş, ancak toplum seçimlere katılımı her zaman önemsemiş ve oylarını değerli görmüştür.

Askeri darbe sonrasında yapılan seçimlerde adil ve özgür bir yapı korunmuş, seçim sonuçlarından şüphe duyulmamıştır.

1980 askeri darbesinden sonra ANAP’ın darbe komutanlarının önderliğinde yapılan seçimleri kazanması, oyların çoğunluğunu alması ve darbe komutanlarının belirlediği parti yerine hükümeti kurması buna bir örnektir.

1997 postmodern çalkantısının ardından Refah Partisi’nden çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002 seçimlerini oy çokluğu ile kazanarak hükümeti kurdu.

Tüm partiler, devlet ve toplum seçim sonuçlarını tanıdı.

Türk siyasetinin önemli bir özelliği, Seçmen seçimi ciddiye alır, seçime katılır ve oyunu değerli görür.dır-dir

Türkiye’nin modernleşmesi sürecinde sivil toplum, sivil topluma katılım ve gönüllülük istediğimiz gibi gelişmedi ama Toplum her zaman seçimlere katılımı önemsemiş ve oylarını değerli görmüştür. testere.

1950-2014 yılına kadar Türkiye çeşitli nedenlerle çok partili parlamenter demokrasiye doğru ilerliyordu.demokrasiyi güçlendirmek”, ancak seçimlerini her zaman adil, özgür ve güvenli hale getiren bir ülke olduğunu vurguluyoruz.

1914’ten beri Türkiye Sadece demokrasiden tamamen uzaklaşmış ve otoriterleşmiştir. ama aynı zamanda seçimlerini adil ve özgür yapmayan, seçim sonuçlarının meşruiyet ve inandırıcılığında sorun yaşayan bir ülke. konumuna ulaştı.

Bu olumsuz gelişmenin zirvesi 2019 yerel seçimlerinde, özellikle İstanbul’daki tekrar seçimlerinde. yaşadık.

Bu nedenle 14 Mayıs seçimlerinde”sandık güvenliği“Ne, sandıkların izlenmesi ve oyların sayılması içeri sağlamak kritik.

Adil-özgür-güvensiz bir seçim ortamında seçimlerin ve sandık güvenliğini sağlayacak olan asıl oyuncu hiç şüphesiz ki; muhalefet partileridir.

Muhalefet partileri ile sivil toplum işbirliği, seçmenin ve toplumun gönüllü olarak örgütlenmesi ve sandıkların güvenliği, seçim sonuçlarının meşru ve güvenilir bir şekilde belirlenmesini sağlayacaktır.

Birinci Ulusal İttifak içermek, tüm muhalefet partileri Son oylar sayılana kadar sandıkları emniyete almak için ciddi bir hazırlık yapıyorlar.

Bu çalışmanın yapıldığını biliyoruz.

Ancak siyasi partiler tek başına sandıkları güvence altına almak için yeterli olmayacaktır.

bu anda da sivil toplumun önemi ve rolü görünür.

Sivil toplum, gönüllülük temelinde seçimlerin ve oy sandıklarının güvence altına alınmasında çok önemli bir rol oynayabilir..

Son yıllarda bu rolü oynadı.

Bu bağlamda 2013 yılında sivil inisiyatif olarak başlayan, 2014 yılında yasal dernek statüsü alan ve o tarihten bu yana tüm seçimlerde çok başarılı olan çok önemli bir sivil toplum kuruluşudur.Oylama ve daha fazlasıdır-dir “.

Oy ve Ötesi, 14 Mayıs seçimlerine de itiraz etti.Biz demokrasi için varız” Ve “Anketleri izleyen 100.000 gönüllüBir amaç için hazırlandı.”

bu seçimlere dijital teknolojiler Oy ve Ötesi kullanılarak yapıldığını biliyorum.

Muhalefet partileri ve sivil toplum işbirliği, seçmenlerin ve toplumun gönüllü olarak örgütlenmesi VE sandık güvenliğini sağlamak, seçim sonuçlarının hukuka uygun ve güvenli bir şekilde belirlenmesini sağlamak.

Oy ve Ötesi gibi diğer sivil toplum kuruluşları da seçim ve sandık güvenliği sırasında faaliyetlerine başladı.

Bir araya gelen ve birlikte çalışan sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Denge ve kontrol ağı v “Demokrasi Görüşümüz“” sloganı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

15 Mayıs sabahına hangi Türkiye’de uyanacağımız şüphesiz, seçim oyları belirlenecek.

Ama o oyların sandığa atılmasından sayılmasına kadar olan süreçte. seçimleri ve sandıkları güvence altına almak kadar belirleyici olacaktır.

Muhalefet partilerinin ve sivil toplumun işbirliğine ve iyi koordine edilmiş çalışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

İlginizi Çekebilir