TİP ve ODP arasındaki benzerlikler

ÖDP, reel sosyalizmden radikal bir kopuş ve çoğulculuğu da içeren yeni bir sosyalizm yaklaşımıyla kuruldu. Ancak kurumsallaşmayı başaramadı. TİP de benzer bir araştırmanın ürünü. Ancak programı ve pratiği, gerçek sosyalizmden radikal bir kopuştan çok uzaktır.

Seçim sürecinde dikkat çeken olaylardan biri de Türkiye İşçi Partisi (TİP) çevresinde yaşandı. Dikkat üç noktaya odaklanır.

2018 genel seçimlerinde ilk olarak HDP listesinden seçilen Erkan Baş, Ahmet Şik, Barış Atay ve Sera Kadıgil ile CHP listesinden seçilen Sera Kadıgil daha sonra TİP’e geçerek AKP’ye karşı çıktı. siyasetçiler, parlamentoda, medyada ve birçok sosyal platformda kızdılar, kızdılar ve öfkelendiler.Onları soğutan demokratik mecralar ve söylemler vardı.

İkinci olarak, Batı metropollerindeki eğitimli, beyaz yakalı işçiler ve gençlerin başını çektiği, AKP muhalefetiyle sınırlı yeni bir demokratik siyasi odak arayan sol, sosyalist bir politik odak olma yolunda ilerliyordu.

Üçüncüsü, milletvekili seçildikten dört yıl sonra, Kürt demokratik siyasetiyle ittifak halinde, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda kendi logosuyla göreve aday olma tartışmasında riskli bir ısrar, siyasi yaklaşım ve retorik gösterdi.

Bundan sonra tartışmayı 14 Mayıs’a kadar sürdürmek pek mantıklı değil. Artık seçim gününe odaklanmamız gerekiyor. Emek ve Hürriyet İttifakı’nı mecliste etkili kılmaya, Cumhur İttifakı’nı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde azınlığa düşürmeye odaklanmalıyız.

Şimdilik iki şey söylenebilir. TİP’in ittifakta kendi logosuyla seçimlere katılma formülünün sonuçlarından HDP liderleri de TİP liderleri kadar olmasa da sorumlu. 15 Mayıs’tan sonra sonuçları aşağı yukarı adil olarak değerlendirirken bu dikkate alınmalıdır.

Diğeri ise TİP’in seçimlere kendi logosuyla katılma ısrarını anlamak ve anlamak için Kürt meselesinin gündemine nasıl girdiğine bakmak gerekiyor.

TİP programının ilgili bölümleri:TİP, Kürt halkının geleceğini ve kaderini belirleme hakkını tanır. Ancak bu hakkın uygulanması konusunda tutumunu işçi sınıfının mücadelesinin çıkarları doğrultusunda oluşturmaktadır. Kürt halkının meşru taleplerinin korunması ve desteklenmesi, Kürt siyasi hareketinin yönelim ve tercihlerinden bağımsız bir ilkedir. VE “TİP, Kürt halkını ve mücadelesini, Türk özgürlük mücadelesinin ve işçi sınıfı önderliğindeki devrimci halk hareketinin ayrılmaz bileşenlerinden biri olarak görmektedir. Kürt siyasi hareketi ile TİP arasındaki ilişki, işçi sınıfının çıkarları ve sınıf mücadelesinin ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bu tanımlamalar, Kürt sorununa bakışın, reel sosyalizmin sınıfsal indirgemeci yaklaşımından beslendiğini göstermektedir.

UDP’nin 1999 seçimlerindeki yenilgisi, TİP tartışmalarında haklı olarak dile getiriliyor. Ama benzerlikler kadar farklılıklar da var. Benzer öğelerden bazıları:

TİP gibi ÖDP de medyadaki varlığını ve kısmen de olsa toplumda yarattığı olumlu algıyı abartmış, dönemi doğru analiz edemediği için yanlış bir seçim stratejisi izlemiştir.

1999 seçimlerinde belirleyici rol oynayan ekonomik ve siyasi krizin yanı sıra PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye gelişi de belirleyici oldu. Türk milliyetçiliği ve Batı karşıtlığı yükselişteydi.

Bu dönemin özelliği; Seçimler sonucunda rejimin kurumsallaşması ve kalıcı otoriterleşmesi açısından bu seçimlerde en az bir oy kaybetme riski siyasi olarak kaçınılmazdır.

Bu koşullar altında ÖDP, sol dalgaların gelişimine odaklandı. akılda kalıcı slogan “İlk aşk unutulmazSeçimlerden umduğu ve istediği sonucu alamadı. MHP tarihinin en yüksek oyu aldı, MHP barajın altında kaldı.

Aslında dönem ve yanlış seçim stratejisi doğru analiz edildiğinde ÖDP’nin aldığı oylar o dönem için azımsanmayacak düzeydeydi. Değerlendirilemedi. Parti içi gruplar partiyi kemirdi.

ORS; Tüm dünyada sosyalizmin yenilgisi ve sosyalist hareketi yeniden yapılandırma ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Üç yıl içinde bu konuda önemli ilerlemeler kaydetti ve siyasi bir keşif yaptı. Buna rağmen “İlk Aşk Unutulmaz” sloganının anımsattığı üzere, günü ve dönemi anlamakta zaafları ve sorunları vardı.

Türk milliyetçiliğinin ve Batı karşıtlığının güçlü baskısı altında kendisini seçimlerin terazisinde buldu. Sıkı, dar bir siyasi ortamda suçunu göstermek zorunda kaldı.

Bu yönüyle TİP’in bir seçim stratejisine benzediğini söyleyebiliriz. ÖDP’de 1999 seçimleri böyle bir seçim olmadığı için, 2023 seçimleri TİP’in ispat edip gösterebileceği türden seçimler değil.

Bu tespit seçimlerin özgünlüğünden kaynaklanmaktadır. Bu dönemin özelliği; Seçimler sonucunda rejimin kurumsallaşması ve kalıcı otoriterleşmesi açısından bu seçimlerde en az bir oy kaybetme riski siyasi olarak kaçınılmazdır.

TİP Genel Başkanı, partinin internet sitesinde”TİP, Bu sürecin sonucu, Gezi Direnişi sonrası sosyalist hareketin yeniden canlandırılması gerekliliğiyle bağlantılı olarak çeşitli girişimlerde bulunması oldu. dır-dir“diye iddia ediyor.

Ancak diğer sosyalist, demokrat ve birçok toplumsal hareket gibi TİP’in de Gezi Direnişi’nin stratejik yeniden düşünme davetine yeterince cevap verdiği söylenemez. Aksine programında daha çok geleneksel yapıları taklit ettiği görülmektedir.

ÖDP kurulduğu dönemde gelişen işçi eylemleri, toplum işçisi hareketi, üniversite öğrenci hareketi, “Arkadaşıma Dokun” hareketi gibi toplumsal hareketlerin davetlerine yeterince cevap veremedi.

ÖDP, reel sosyalizmden radikal bir kopuş ve çoğulculuğu da içeren yeni bir sosyalizm yaklaşımıyla kuruldu. Ama geliştiremedi, derinleştiremedi ve kurumsallaştıramadı.

TİP de benzer bir araştırmanın ürünü. Ancak programı ve pratiği, gerçek sosyalizmden radikal bir kopuştan çok uzaktır. Devlet laikliğini savunarak 1960’ların sosyalistleri gibi CHP’nin solunda yer açmaya çalışıyor. Mevcut siyasi krizi siyasal İslam’a karşı çıkmaya ve Kürt hareketinin desteğiyle test etmeye indirgedi.

Cehenneme giden Türkiye seçimlerinde ittifak stratejisiyle ciddi bir risk aldı. Bunu faşizmin adımlarının daha da şiddetlenmeye başladığı bir dönemde sosyalist bir kimlikle yapmış olması, seçimlerden sonra yeni bir derin ve kapsamlı tartışmanın habercisi gibi görünüyor. Soru, sosyalizm ve örgütlenme anlayışının ne olacağı gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir