Toplum bir kadın siyasetçiye hazır | Haber sitesi PolitikYol

Ben Seçer Derneği Başkanı Nilden Bayazıt, toplumun kadın siyasetçi istememesi anlayışının yanlış olduğunu söyledi. “Toplumun yarısından fazlası politika değişikliğini ve kadın politikacıları destekliyor gibi görünüyor” dedi.

Sunum

Ben’s Electoral Association, farklı partilerden de olsalar mecliste nitelikli kadın olması için 4 farklı partiden 20 nitelikli kadını “Adayları ben seçerim” ilan etti. Dernek başkanı Nilden Bayazıt ile dernek ve seçim süreci hakkında konuştuk.

Dernek, iki yıllık çalışması sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 farklı ilde dört farklı siyasi partiden 20 kadın olması gerektiği gerçeğinden yola çıkarak adaylarını medyaya sundu.

Dernek, ülkede daha adil, demokratik ve eşitlikçi bir siyasi ortamın hakim olması için kadınların temsil düzeyini artırmak istiyor. Bayazit, adaylarını açıkladılar, şimdi lobi yapma sırası onlarda diyor.

Yaptığınız önemli çalışmalara geçmeden önce Ben Seçerler Derneği’ni tanıyalım…

Ben Secher Derneği, Mayıs 2021’de uluslararası alanda tanınan hukukçular, akademisyenler ve politikacılar tarafından siyasette ve kamusal yaşamın tüm alanlarında, seçilmiş ve atanmış tüm pozisyonlarda kadınların temsilini artırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Tüm siyasi görüş ve partilere eşit uzaklıktayız.

Amacın ne?

Dünyadaki birçok örnekte olduğu gibi, Türkiye’de eşitlik konusunu içselleştirmiş ve kadın sorunlarını siyasete, karar alma mekanizmalarına taşıma arzusu gösteren demokratik kadınları devreye sokun.

Genel seçimlerde TBMM’de olması gerektiğini düşündüğü kadınları seçilmiş sandalyelerden uzaklaştırabilmek, bunun için siyasi partilerde lobi yapabilmek, kamuoyu oluşturmak ve bu kadınların aktif çalışmalarını teşvik edebilmek istiyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde.

SİYASETTE DAHA FAZLA KADIN

Dernek fikri nereden çıktı?

Dernek Mayıs 2021’de kuruldu ama ondan önce daha geniş bir grupla ve farklı derneklerle toplantılar yapıldı. Ben dahil derneğin kurucularından Prof. Dr. Binnaz Toprak ve Sena Kaleli geçmişte siyasetin içinde yer aldılar. Kadınların siyasette karşılaştıkları sorunları iyi bilen kişiler olarak, gelecekte de nitelikli kadınları her şekilde teşvik etmek istedik. Bu katkıların temel amacı, desteklediğimiz kadınların seçilebilecekleri yerlerden meclise girmelerini sağlamaktır.

Evet, bizim dışımızdaki sivil toplum kuruluşları da kadın adayları desteklediler, meclise girmelerini istediler ama geriye dönüp baktığımızda seslerini yeterince duyuramadıklarını görüyoruz.

Ayrıca seçtiğimiz adaylar için lobi yapacağız. Her adımda yanlarında olacağız.

Lobi derken, bir baskı grubunu mu yoksa profesyonel bir faaliyeti mi kastediyorsunuz?

Elbette baskı grubu olarak siyasi partilerin daha çok kadını siyasete sokmasını isteyeceğiz.

Kadın mı siyasetten uzak, siyaset mi kadından uzak?

bence ikincisi Bu konuda liderlerin yeterli sayıda kadın olmadığı ve kadınların siyasetle ilgilenmediği yönündeki açıklamaları bana doğru gelmiyor. Evet bazı bölgelerde kadınların siyasete girmeden önce gündelik hayatın getirdiği sorunlar var ama bunun da aşılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda partilere kadın adayın olmadığı, kadınların siyasetle ilgilenmediği bir sistem içinde hizmet vereceğiz ve kadın adaylar konusunda onların insan kaynağı olarak çalışacağız. Ve son iki yıldır yaptığımız da bu.

ADAYLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ VARDIR

Şimdi adaylara geçelim. 20 aday açıkladınız. Onları nasıl tanımladınız?

Önce web sitemiz (bensecerim.org) üzerinden duyuru yaptık ve tüm başvuru sahipleriyle görüştük. Farklı taraflardan 100’den fazla başvuru yapıldı. Her biri ile ayrı ayrı görüştük.

Bu adayları neye göre seçtiniz?

Birinci kriterimiz, aday olduklarında partilerine oy ve siyasi yönelim açısından katkı sağlayacaklar mı? Bu bizim ilk sorumuzdu.

Yani seçtiğimiz aday için birinci kriter tamamen insani yeterlilik yanında partisine oy anlamında da katkı sağlayacak olmasıydı. Onu ölçtük. KONDA bu konuda bizim için bir çalışma yaptı.

İkinci kriter?

İkincisi, başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere 6284 Sayılı Kanun’a duyarlı olun ve onları koruyun. Üçüncüsü, bölgesinde bir sivil toplum sosyal yardım projesine katıldı. Bu aynı zamanda bu insanların yerel olarak tanındığı anlamına gelir.

Bu konuda seçtiğimiz tüm kadınlar sadece kadınlara duyarlı değil, aday olduklarında partisine katkı sağlayacak kişilerdir.

Elbette bu adayların Demokrat olması bizim için önemli.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE 6284 SAYILI YASAYA UYUM ÖNEMLİ

Kriter olarak değerlendirdiğiniz İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun doğal olarak SEP’ten ve MHP’den başvuru yok mu demek?

Evet, her iki tarafta da değildi. Yani iktidar partisi ve ortağı bizimle iletişime geçmedi. Demokrat Parti’den değil, Altı Masa’dan Felicity’ydi. 2019 yerel seçimlerinde sadece parti adayımız Deva Şanlıurfa SP adayı olmuş ve az farkla kaybetmiştir.

HDP ve TİP’ten mi?

Bu iki partinin liderleriyle de görüştük. HDP zaten kendi eşbaşkanlık sistemine sahip, kadınlara duyarlı bir parti. Bu nedenle onlardan herhangi bir başvuru olmadı. Ayrıca TYPE’tan.

O dönemde adayları İLP’den, İYİ Parti’den, Deva’dan ve Gelecek Partisi’ndendi…

Evet bu 4 partiden 20 adayımız var.

TOPLUM KADIN POLİTİKACI İSTİYOR

KONDA anketinin sonuçları parti liderlerini etkilemeye yetecek mi?

Eylül 2022’de KONDA Araştırma, kadın siyasetçilerin seçmene bakışını ölçen Türkiye’nin ilk kamuoyu araştırmasını gerçekleştirdi.

Çalışma kapsamında Türkiye’de 31 ilin 80 ilçesine bağlı 126 ilçe veya köyde 2258 kişi ile kişisel ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma, kadın siyasetçilerin seçmene yönelik tutumlarını ölçen bugüne kadarki en kapsamlı çalışmadır.

Bu çalışmada seçmenlerin yüzde 60’ı bir kadın adayı destekliyor. İkinci olarak, araştırmacının bulunduğu her ilde öne çıkan kadın siyasetçilerle görüştük. Yani seçmenler kadın siyasetçi istiyor ve biz de desteklenen kadınları belirledik.

Eyalete gittiniz mi?

Bu süreçte Ankara ve İstanbul dışında 22 ili ziyaret ettik. Orada tüm partilerle, parti örgütleriyle, kamu kuruluşlarıyla görüştük. Yerel basınla toplantılar yaptık. Adaylarla yerinde tanışma fırsatı bulduk.

İLK GOL 5 OLDU, ŞİMDİ 20

Sınırlı sayıda başladınız, hani 5 partiden 5 milletvekili hedefiyle yola çıktınız, şimdi 20. Peki ne değişti, size bu kadar ilham veren ne oldu?

Derneği kurarken 5 kadın adayımız olsun diye kendimize hedef koyduk. Yeni yaratıldık, doğrulanmamış bir çalışmaydı. O yüzden 5 partiden 5 aday olarak koştuk.

Ancak bu süreçte o kadar çok değerli ve inanılmaz kadınla tanıştık ki daha fazlası olmalı diye düşündük. Özellikle Sena Kaleli bu konuda çok destek oldu. yapabiliriz dedi. Neticede bir de kadro sorunumuz var. 40 kadın aday gösterelim ve hepsi meclise girebilsin istiyorum.

Peki bunlardan kaçı seçimlerde aday olabilir?

Bu sayının 7-9 olmamasını bekliyorum. Tabii ki umarım devamı gelir.

Hemen söyleyeceğim, bu süreci başlattığımızda muhalefet partilerinin liderlerine gidip projemizi ve hedefimizi anlattık. Hepsi çok olumlu baktılar ve bizi desteklediler. Bu süreçte birden fazla görüştüğümüz parti liderleri de oldu. Liderler, kadın meselesinin öneminin farkında. Çünkü kadın ve gençlerle seçim kazanabileceklerini düşünüyorlar.

Deva partisi lideri Ali Babakan’ın ifadesiyle partilere “niteliklerine göre adaylar için insan kaynağı” sunduk.

Yargılamak ya da etmemek onlara kalmış. Ancak daha fazla kadının listelerde yer alması için baskı yapmaya devam edeceğiz.

Hemen söyleyeceğim. Bu süreçte İYİ Parti lideri Meral Akşener’den kadınlara daha duyarlı olmasını bekliyorduk ama olmadı. Umarım listelerde bunu telafi edebiliriz.

HEPSİYLE BU SÜREÇTE BULUŞUYORUZ

Seçtiğiniz adayları biliyor muydunuz?

Çok azını medyadan tanıyorduk ama süreç içinde hepsini tanıdık. Yani hiçbiri derneğin çalışanı değil.

Ama bu süreçte hepsini çok sevdik. Ne de olsa onlar Ben’in Seçimi Derneği’nin adayları ve biz onları genel konularda her zaman destekleyeceğiz.

Olmanın iyi olacağını düşündüğünüz adayınız SahibimBEN?

Seçtiğim Ben rolü için adaylar, çok farklı kültürlerden, etnik kökenlerden ve ideolojik geçmişlerden geliyor. Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaratmak istediği Halil İbrahim Sofrası örneği Türkiye Mozaiği aslında bizim aday listemiz. Önemli olan sadece aday göstermedik, mükemmel özelliklere sahip kadın siyasetçileri görünür kılmayı amaçladık.

Kısa bir süreç olmadı, her bir adayımızla ön görüşme, bölge ziyaretleri, derneğimizin eğitim faaliyetleri gibi birçok faaliyet gerçekleştirdik. Birbirimizi çok iyi tanıdık ve aşık olduk, aramızda özel bir bağ oluştu. Bu nedenle her aday arkadaşımı sonuna kadar destekliyorum. ortak olduk. İnşallah bakanları bu listeden çıkartabiliriz, hatta çıkartabiliriz.

ADAYLARIN YANINDA OLACAĞIZ

Adaylarınız açıklandı, şimdi onlarla nasıl çalışacaksınız?

Sosyal medya ve geleneksel medyada görünürlüklerini artırmak ve listeye girenleri seçmek için çalışacağız.

Görünür ve bilinir olmalarını istiyoruz. Onlara bazı konularda uzmanlardan özel eğitimler vereceğiz.

Seçilmeleri için onlara yakın olmaya çalışacağız.

Dernek olarak bundan sonraki hedefiniz nedir?

Hedefimiz yerel yönetimlerde kadın belediye başkanı ve meclis üyesi sayısını artırmak. Türkiye’de kadın belediye başkanı sayısı sanırım yüzde 1 civarında. Tabii ki artırmak istiyoruz.

Biraz daha zamanı var.

İlginizi Çekebilir