Türk “Gandhi” diktatör Erdoğan’a bakıyor

Çoğu kişi Kılıçdaroğlu’nun geleceğine şüpheyle bakıyor. Bazıları Kılıçdaroğlu’nun sakin ve ağırbaşlı tarzını Erdoğan gibi yiğitliğiyle tanınan popülist bir lidere göre dezavantaj olarak görse de Kılıçdaroğlu kendinden emin.

Genyul Tol

Türkiye’nin ana muhalefet partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olmadığı her şeydir.

“Gandhi Kemal” lakaplı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) liderinin yumuşak ve sakin tavrı, Erdoğan’ın kendisine hayranları arasında şef unvanını kazandıran gösterişli ve küstah tarzıyla keskin bir tezat oluşturuyor.

Zıt kişiliklerin yanı sıra, iki adam da ülke hakkında kökten farklı görüşlere sahip.

Erdoğan iktidarda olduğu yıllar boyunca gücü kendi ellerinde topladı, kişisel bir otokrasi kurdu ve bir kişilik kültü yerleştirdi. Kılıçdaroğlu, iktidarını genişletmek ve Türk demokrasisini canlandırmak istiyor. Bu görev, çoğu Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen ülkedeki muhalefet koalisyonu tarafından bu hafta kendisine resmen verildi.

Ama şimdi, Türk Gandhi resmen liderle savaşmaya hazırlanırken, Türkler merak ediyor: Kazanabilir mi?

Güçlü liderlerin, enerjik ve duygusal siyaset tarzlarıyla takipçilerini harekete geçirme yeteneklerine saygı duyulduğu bir ülkede, pek çok kişi Kılıçdaroğlu’nun geleceğine şüpheyle bakıyor. Bazıları Kılıçdaroğlu’nun sakin ve ağırbaşlı tarzını Erdoğan gibi yiğitliğiyle tanınan popülist bir lidere göre dezavantaj olarak görse de Kılıçdaroğlu kendinden emin.

Hükümet yanlısı bir kanaldaki bir haber spikeri, bir muhalefet liderinin CHP’nin 2019 yerel seçimlerinden kısa bir süre önce Türkiye’nin büyük şehirlerini ortadan kaldıracağını söylediği için alay etti. Kibarca gülümseyerek cevap veren Kılıçdaroğlu, “Göreceksiniz, size doğruyu söylüyorum” dedi. Sonuç olarak, CHP fabrikası neredeyse tüm büyük şehirleri fethederek Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) ağır bir darbe indirdi.

Cumhurbaşkanı, rakibinden sık sık Bay Kemal olarak söz ediyor, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun ayrıcalıklı ve Batılı bir geçmişe sahip olduğunu iddia ettiği şeyle alay etmek için kullandığı bir takma ad. Ancak onun yetiştirilme tarzı hiç de öyle değildi. Kılıçdaroğlu, doğudaki Tunceli ilinde tarihsel olarak zulüm görmüş bir azınlık Alevi ailesinin yedi çocuğundan biriydi. Tapu memuru olan babası ile ev hanımı olan annesi zar zor geçiniyorlardı.

Bugün Erdoğan, Ankara’daki bin odalı sarayının keyfini sürerken, Kılıçdaroğlu hâlâ yıpranmış mobilyalar ve modası geçmiş mobilyalarla dolu mütevazı bir apartman dairesinde yaşıyor. Sosyal medya kullanıcıları, videoyu çektiği mutfağını büyükannesinin mutfağıyla karşılaştırıyor.

Mütevazı geçmişine rağmen Ankara’nın en iyi üniversitelerinden birinden iktisat bölümünden mezun olan Kılıçdaroğlu, Türk bürokrasisinde üst düzey görevlerde bulundu ve 1990’larda Yılın Bürokratı ödülünü aldı. Erdoğan, bürokrasiyi etkin yönetişimin önünde bir engel olarak görürken, Kılıçdaroğlu yetenekli yöneticilerin ülkenin birçok acil sorununun çözümünde kilit rol oynadığına inanıyor.

Kampanya vaatlerinden biri, Erdoğan başkanlık sisteminden reforme edilmiş bir parlamenter sisteme geçerek Türkiye’nin kurumlarını restore etmek ve gücü paylaşmak. Ve bu konuda ona milyonlarca kişi güveniyor.

Kılıçdaroğlu, hem yandaşları hem de karşıtları tarafından dürüst bir adam olarak biliniyor. Erdoğan yozlaşmış bir devleti yönetirken, Kılıçdaroğlu yolsuzlukla mücadele kariyeri yaptı.

Kamuda yolsuzluğun önlenmesine ilişkin yazdığı bir rapor CHP’ye yükselişinin önünü açtı ve dönemin lideri Deniz Baykal’ın kendisini partiye davet etmesine yol açtı. 2002 yılında Erdoğan’ın AKP’si iktidara geldiğinde milletvekili seçildi ve yolsuzluk ve yasadışı faaliyetlere karıştığını iddia ettiği hükümet üyelerini yargılayarak adından söz ettirdi.

KILIÇDAROĞLU’NUN BÜYÜYEN PROFİLİ

Ayrıca Baykal’ın 2010 yılında bir seks kaseti sızıntısı nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığında parti lideri olmasına yardımcı oldu. O zamandan beri Kılıçdaroğlu, son derece laik olan partiyi daha ılımlı ve kapsayıcı bir politikaya doğru yönlendiriyor.

Bazı parti üyelerinin itirazlarına rağmen Kılıçdaroğlu, 2014 yılında aşırı sağcı Milliyetçi Hareket Partisi ile birlik oldu ve Erdoğan’a karşı muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak İslami eğilimli bir aydın olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekledi. İhsanoğlu kaybetti, ancak Kılıçdaroğlu, partisinin iyi performans göstermediğini kabul etmekle birlikte istifa çağrılarına direnerek taraftarlarından gelen tepkiyi incelikle karşıladı.

2017’de Kılıçdaroğlu’nun taraftarlarını tartışmalı bir referandumdan sonra sokağa çıkmamaya ikna etmesiyle liderliğine yönelik eleştiriler yeniden tırmandı. Erdoğan geniş yetkiler kazandı ve ülkeyi ciddi kontroller ve dengeler olmaksızın bir başkanlık sistemine soktu.

Kılıçdaroğlu daha sonra Erdoğan yandaşlarının silahlandığını duyduğunu ve yaşanabilecek şiddet olaylarından sorumlu tutulmak istemediğini açıkladı. Bazı parti üyeleri onu pasiflikle suçladı, ancak Kılıçdaroğlu fırtınayı atlattı.

Aynı yıl, Erdoğan’a meydan okuyacak kadar güçlü olmadığı için hâlâ saldırı altında olan Kılıçdaroğlu, devlet sırlarını Erdoğan’a ifşa ettiği iddiasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun mahkumiyetini protesto etmek için “Adalet Yürüyüşü” düzenledi. gazeteciler Suriye’deki cihatçılara silah ikmaliyle ilgili başladı. 420 kilometrelik yürüyüş, Kılıçdaroğlu’nun bazı muhalefetin istediği gibi bir devrimci olmasa da, demokratik bir ülke isteyenlerin bir araya gelerek değişim yaratmaya çalışan sessiz bir güç olabileceğini gösterdi.

Kılıçdaroğlu bir yandan da CHP’nin albenisini büyütmek için çabalarını sürdürdü. Örneğin, muhafazakar seçmenlere hitap etmek için yakın zamanda birçok devlet dairesinde kadınların başörtüsü takma hakkını koruyan bir yasa çıkaracağını duyurdu. Hareket, laik Twitter kullanıcıları, kadın örgütleri ve muhalefet partilerinden öfkeli bir tepki aldı. Ancak Kılıçdaroğlu, parti içinden gelen tepkiler karşısında bir kez daha geri adım atmadı.

Partisinin imajını yumuşatmaya yönelik bu çabaların dikkate değer bir istisnası, Kürtlere karşı temkinli yaklaşımıdır. Türk milliyetçiliği partileri aşan güçlü bir harekettir. Kılıçdaroğlu, onlarca yıllık çatışmayı barışçıl yollarla çözme sözü vermesine rağmen, Kürtler onu uzlaşmayı sağlamak için yeterince çaba göstermemekle sık sık eleştiriyor.

2016’da partisi, AKP’nin milletvekili dokunulmazlığını kaldıracak yasa değişikliği önerisine lehte oy vererek, Erdoğan’ın yasadışı ayrılıkçı Kürdistan İşçi Partisi ile bağlantılı olmakla suçladığı Kürt yanlısı milletvekillerinin yargılanmasının önünü açtı ( PKK’lı). . Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi tepki korkusu, Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi’ni mevcut altılı muhalefet koalisyonuna dahil etmesini de engelledi.

Kılıçdaroğlu’nun eski bir bürokrat olarak ihtiyatlı olması, kamusal kişiliğinin bir parçasıdır. Çevresindeki pek çok kişiyi şaşırtan şey, başarısızlıklar ve yıllarca süren eleştiriler karşısında gösterdiği dirençliliktir. 2020’de bana “Ben çok sabırlı bir insanım” dedi.

Daha sonra ailesi CHP’yi kuruluşundan bu yana destekleyen 80 yaşındaki babamın, partinin “Erdoğan’ı yenememesinden” duyduğu hayal kırıklığını kendisine ilettiğimde Kılıçdaroğlu, adeta utangaç bir gülümsemeyle karşılık verdi. Babama ona biraz daha zaman vermesini söylememi istedi. “Demokratik bir ülke için bu uzun sürmeyecek. Bu, baban gibi dürüst insanlara sözümdür.

Kılıçdaroğlu sözünü tutabilecek mi? Bilgili, uysal, sessiz bir hükümet ilkesiz, dizginsiz bir popülisti yenebilecek mi?

Erdoğan’ın bir ay önce Türkiye’nin güneyini vuran yıkıcı depreme yavaş ve koordinasyonsuz tepkisi, güçlü bir adam imajını lekelemiş görünüyor. Her şeyi düzeltme vaadiyle iktidara gelen bu karizmatik popülistin, iktidarın temellerini baltalayarak her şeyi yerle bir ettiği bir ülkede, seçmenler nihayet her şeyi düzeltme sözü veren karizmatik olmayan bir kişiye hazır olabilir.

Çeviri Özge Mumku

Orijinal makaleyi okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir