Türkan Elçi’nin CHP’ye katılma eleştirisine yanıt: Linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu öfke, öfke, nefret nereden geliyor?

Öldürülen Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elci’nin eşi Türkan Elci, CHP’ye katıldı. Büyükelçi, CHP’ye girmesine yönelik eleştirilere şu yanıtı verdi: “İnsaf, 24 saat geçmez. Bir linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu küskünlük, öfke, nefret nereden geliyor? söz konusu.

Öldürülen Diyarbakır eski Barosu Başkanı Tahir Elci’nin eşi Türkan Elci, KESK ve Van Barosu’nda düzenlenen Mavi Crow imza ve söyleşi programına katıldı. CHP’ye katıldığı için gelen eleştirilere yanıt veren Elçi, “Bu kadın da bir şeyler biliyor diyemez kimse. Tahir’in yaklaşımı, zamanı, dönemi, travması, psikolojisi, durumu benimkiyle aynı mı? Çektiğim 8 yıllık acı size inanılmaz geliyorsa, size sahte geliyorsa size kalmış. Toplum açısından konuşuyorum” dedi.

“PARTİ ROZETİ İÇİN HAVADAN TAKİP EDİLDİM”

“Neden sadece kadının partnerini yargılıyorsun?” Elchi, “Bir kadının belli bir kavga etme hakkı yok mu? 8 yıldır hiçbir şey yapmadım, toplumdan çok mu uzaklaştım, kopuk muyum? 2-3 ay İngiltere’ye gittim, kalamadım. Rahatımı düşünen biri olsaydım ne yapardım yaralandığım şehre dönerdim. İstanbul’da bile kalamadım, 4 yıl sonra Diyarbakır’a döndüm. Yaralandığım şehre dönmek kolay mı sanıyorsun? Neden yüzeysel bakıyoruz? Bu kadının neden herhangi bir partiye gittiğimde tüm acılarımı, mücadelelerimi, toplumun ıstırabını bırakacağımı düşündüğünü bilmenin kendi yolu var ve sanki onları parti rozeti için kovalıyormuşum gibi görünüyordu.

“BENİM BELEDİYEYE İHTİYACIM YOK”

“Asla bir milletvekili pozisyonuna ihtiyacım olmadı” diyen Elchi, “Bu insanlar benimle 4 ay boyunca iletişim halinde kaldılar. ikna etmeye çalışıyorlar. 2018 yılında tekrar teklif edildi, kabul etmedim. Bu sefer toplum bir yere taşınıyor, değiştirebiliyorsak, sorumluluk alırsak ne yapabiliriz, bu taahhüdü verdim.”

Büyükelçi, “Yoksa ihtiyacım yok, diplomamı aldım ve ekonomik olarak ihtiyacım yok. Popülerlik popülerse röportajlara giderim. Bu travmatik ortamda 4 yıl okuyup hukuk fakültesinden mezun olan bana kim gelip kitap yazdı? Tair’den 7-8 ay sonra İki Göz İki Çeşme Hukuk Fakültesi’nden mezun olmaya çalıştım. O sırada çektiğim acıyı fark eden oldu mu? Herkes uzaktan izledi. Rozeti takıp takmamaları benim için sorun değil, sadece bir yere gidiyoruz, ne kadar değiştirebiliriz? Biz Kürtler de belli siyasetlere bulaşırsak ne olur? Neden bu kadar korkuyoruz? Gidip her şeyi bir kerede teslim etmemizin sakıncası var mı? Kişi geçmişinin travmalarından vazgeçer. Hatta Türkçeyi daha sonra, 7 yaşında öğrendim. Geçmişimi nasıl zihin haritamdan silip sıfırlayabilirim ve hemen Türk olabilirim. Insaf, 24 saat sonra o kadar uzun olmayacak. Bir linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu öfke, öfke, nefret nereden geliyor? Öfkeniz varsa, o zaman birbirinize değil, başka bir yere sorun.

İlginizi Çekebilir