Türkiye, İsveç ve Finlandiya masaya oturuyor

Türkiye-İsveç-Finlandiya bugün Brüksel’deki NATO Karargahında bir araya gelecek. Tarafların açıklamaları, NATO’da yapılacak müzakerelerden farklı beklentilerinin olduğunu gösteriyor.

Ankara tarafından askıya alınan Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü müzakereler bugün Brüksel’deki NATO Karargahında devam ediyor.

BBC’ye göre Ankara, Stockholm ve Helsinki yönetimleri, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını öngören üçlü bir mutabakat zaptı çerçevesinde bugün üçüncü kez bir araya gelecek.

Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ile Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Danışmanı ve Basın Sözcüsü İbrahim Kalın’ın temsil edeceği toplantıya İsveçli ve Finlandiyalı müzakerecilerin yanı sıra NATO yetkilileri de katılacak.

Ankara, özellikle NATO temsilcilerinin İsveç’in üçlü anlaşmanın unsurlarını yerine getirmediğini görmesi; Stockholm ve NATO Genel Sekreteri, Brüksel’deki görüşmenin her iki adayın da yeterince adım attığını teyit etmesi açısından önemli olacağını savunuyor.

Türkiye, Ocak ayında Danimarkalı aşırı sağcı bir siyasetçinin Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakıp AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmesi sonrasında üçlü müzakereleri süresiz olarak askıya almıştı.

İlginizi Çekebilir