Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: Depremle evler büyümez

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Hükümetin belirlediği süre içinde deprem bölgesinde kalıcı konut yapacak insan gücü yok” dedi. Erdoğan, konutların 1 yıl içinde hazır olacağını açıkladı.

6 Şubat depremlerinin ardından Erdoğan kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanacağını duyurdu. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, deprem bölgesinde kalıcı konut inşaatlarının hızla tamamlanmasının başta iş gücü olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, “Şu anda inşaat için iş gücü yok. Türkiye’de kalıcı konut inşaatı.” hükümet tarafından belirlenen süre içinde deprem bölgesinde konut binaları.”

İnşaat sektörünün şantiyelerde çalışacak kalfa bulmakta zorlandığını belirten Eren, meslek okullarının sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Ekonomi gazetesinden Janan Sakarya’nın haberine göre; TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’na konuşan Eren, “Sadece burada değil, Rusya’daki şantiyelerimize, Suudi Arabistan’daki şantiyelerimize teslim edecek usta bulamıyoruz” dedi.

Eren, “Ama mühendisler çok ama onları görevlendirecek, görevlendirecek kadar yetkin görmüyoruz. Bu nedenle, profesyonel olarak kalifiye ustalara, operatörlere ve teknisyenlere ihtiyacımız var. Ne yazık ki, mevcut çalışanlarımızın çoğu Avrupa’da başlayan projelere şehirlerin altyapısını iyileştirmek için gidiyor. Almanya inşaat sektöründe çalışan işçilerin ücretlerini yükseltti, bir sıvacının saat ücretini 18,50 avroya yükseltti; Bu, 6 gün, günde 8 saat için 3.600 Euro’dur. Bu rakam varken bizim ustalarımız ne yazık ki Fransa ve Almanya’da çalışıyor. Mühendis bulmakta sıkıntı yaşamıyoruz ama operatör, kalıpçı, demirci, kaynakçı bulmakta zorlanıyoruz.

“Fazla üniversite açmasak ne olur”

Ehren, depremden bu yana kentsel dönüşümün daha da önem kazandığını ifade ederken, gündeme gelen bir diğer önemli konunun da imar affı olduğunu ve siyasetin bu konuyu gündemden çıkarması gerektiğini söyledi. Eren yaptığı konuşmada üniversitelerdeki eğitim kalitesine de dikkat çekerek, “Lütfen daha fazla üniversite açmayalım. Hatta bazı üniversitelerin tam kadro öğretmen sağlayamadığımız bazı bölümlerine geçici olarak öğrenci almayalım, onun yerine meslek okulları açalım.

BAKAN: 600 BİN MÜSTAKİL EVİ KİM YAPAR?

Afyonkarahisar Deprem İnceleme Komisyonu Başkanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Eroğlu, “İşçi, çırak, kalfa büyük dert; Bunu kabul ediyorum, bu insanları hızla eğitmemiz gerekiyor, çünkü şimdi birçok ev yapılacak, belki 600 bin müstakil ev, kim yapacak? Yeterince usta ve çırak olmadığına inanıyorum, sıvacı yok, elektrikçi yok” dedi.

“BİR KAÇ YIL KALICI OLACAĞINI DÜŞÜNEREK PREFABRİK ŞEHİRLER KURALIM”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, konuşmasına şöyle devam etti: “Korkarım şu anda Türkiye’de hükümetimizin belirlediği süre içerisinde deprem bölgesinde kalıcı konut yapacak insan gücü yok. Bakanlarla görüştüğümüzde dediğim gibi bu konteyner şehirleri, prefabrik şehirlerimizi yapalım, birkaç yıl dayanacaklarını varsayarsak, bir yıl değil gibi görünüyor. Çünkü vinç kapasitemiz, tünel kalıp kapasitemiz yok ama daha da önemlisi çekirdek kapasitemiz ve insan gücümüzle o hızda yapılamaz. Çünkü aynı zamanda büyükşehirlerimizde “kentsel dönüşümün hızlandırılması” kararı alındı.”

İlginizi Çekebilir