Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Modern savaş uçaklarına ihtiyacımız var

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, “Rus saldırılarına karşı korunmak için tüm ülkenin modern savaş uçaklarına ihtiyacı var” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdiği günlük video adresinde, “Rusya’nın saldırılarını durdurmak için modern savaş uçaklarına ihtiyacı var” dedi.

Zelenskiy, “Rus ordusunun saldırılarının devam ettiğini” belirterek, 27 Şubat sabahı Rus güçlerinin Ukrayna’nın çeşitli noktalarına insansız hava araçları (İHA’lar) kullanarak hava saldırıları düzenlediğini söyledi. 14 İHA’dan 11’inin imha edildiğini açıklayan Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Ukrayna hava sahasının tam kontrolü için modern savaş uçaklarının gerekli olduğunu” kaydetti.

“Havacılık tabusu kalktığında gökyüzünü koruyabiliriz”

“Modern savaş uçakları elde edilirse Rus saldırılarını daha etkili bir şekilde önleyebileceklerini” kaydeden Cumhurbaşkanı Zelensky, “Bu nedenle modern savaş uçaklarına ihtiyacımız var ki devletimizin tüm bölgesini Rus teröründen koruyabilelim. Ortaklarımızla olan ilişkimizin bir parçası olarak, havacılık tabusu kalktığında gökyüzünü tamamen koruyabileceğiz.”

Volodymyr Zelensky, özellikle Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te yoğun çatışmaların devam ettiğini belirterek, Bakhmut ve diğer şehirleri savunmaya devam eden Ukraynalı askerlere minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

BİDEN: “UKRAYNA’NIN HENÜZ F-16’LARA İHTİYACI YOK”

ABD Başkanı Joe Biden, 25 Şubat’ta ABC News’e verdiği röportajda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin F-16 savaş uçağı talebiyle ilgili bir soruya da yanıt verdi. Biden, “Ukrayna’nın bu aşamada F-16 savaş uçağına ihtiyacı olmadığını ve ABD’nin Ukrayna’ya askeri uçak göndermeyeceğini” belirtti.

Biden, Ukrayna’ya ihtiyacı olan yardımı verirken, “Bu bahara, yaza ve sonbahara kadar onları avantajlı duruma getirecek malzemeleri gönderiyoruz. Şu anda F-16’lara ihtiyaçları yok… Önümüzdeki yıllarda neye ihtiyaç duyulacağını çok iyi biliyoruz. Askeri yetkililerimize göre şu anda F-16 için mantıklı bir gerekçe yok. Bu yüzden şu anda bu seçeneği reddediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir