Ukraynalı pilotlar ABD’de savaş uçağı eğitimi alıyor

Üst düzey bir ABD’li yetkili, iki Ukraynalı pilotun Arizona’da savaş uçağı uçurmak üzere eğitildiğini, ilk kez Ukraynalı pilotların katılımıyla böyle bir etkinliğin düzenlendiğini söyledi.

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna’dan gelen pilotların ABD’nin Arizona eyaletinde savaş uçağı eğitimi aldığını söyledi. Yetkiliye göre Ukraynalı pilotlarla böyle bir etkinlik ilk kez düzenleniyor.

Üst düzey bir AA askeri yetkilisinden yapılan yazılı açıklamada, iki Ukraynalı pilotun Arizona, Tucson’da savaş uçağı eğitimi aldığı belirtildi. Yetkili, “ABD Hava Kuvvetleri ve askerlerinin eğitimi nasıl çalıştıklarını gösterdi, Ukraynalı pilotların gelişimine katkıda bulundu ve becerilerinin nasıl geliştirileceği konusunda daha iyi tavsiyeler verdi” dedi.

“GELECEĞİN FIRSATLARINA KAPILARI KAPATMIYORUZ”

Eğitimin detaylarını paylaşan yetkili, Ukraynalı pilotların uçmayacağını, eğitim kapsamında simülatörleri kullanacaklarını söyledi. Yetkili, muharip komutanlığın finanse ettiği tatbikatın, ABD Avrupa Komutanlığı tatbikatı kapsamında diğer ülkelerle düzenlenen güvenlik iş birliğine benzediğini kaydetti.

Üst düzey ABD’li yetkili, eğitimin Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında veya ABD’nin kendi cephaneliğinden sağladığı yardım kapsamında yürütülmediğini de söyledi. Tucson’da eğitilen Ukraynalı pilotların sayısını artırmaya yönelik bir planın henüz bulunmadığını kaydeden yetkili, “Ancak, gelecekteki fırsatlara kapıları kapatmıyoruz” dedi.

Öte yandan askeri yetkili, Ukrayna’ya F-16 tedariki konusunda ABD’nin tutumunda yeni bir şey olmadığını söyledi. Ukraynalı pilotların, başta F-16’lar olmak üzere ABD uçaklarının simülasyonlarını uçuracakları ve hava muharebe taktikleri konusunda ABD Ordusu tarafından değerlendirilecekleri belirtildi.

BİDEN: “UKRAYNA’NIN HENÜZ F-16’LARA İHTİYACI YOK”

ABD Başkanı Joe Biden, 25 Şubat’ta ABC News’e verdiği röportajda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin F-16 savaş uçağı talebiyle ilgili bir soruya da yanıt verdi. Biden, “Ukrayna’nın bu aşamada F-16 savaş uçağına ihtiyacı olmadığını ve ABD’nin Ukrayna’ya askeri uçak göndermeyeceğini” belirtti.

Biden, Ukrayna’ya ihtiyacı olan yardımı verirken, “Bu bahara, yaza ve sonbahara kadar onları avantajlı duruma getirecek malzemeleri gönderiyoruz. Şu anda F-16’lara ihtiyaçları yok… Önümüzdeki yıllarda neye ihtiyaç duyulacağını çok iyi biliyoruz. Askeri yetkililerimize göre şu anda F-16 için mantıklı bir gerekçe yok. Bu yüzden şu anda bu seçeneği reddediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir