Uzun konuşmalar yeni Bing’in kafasını karıştırır

Microsoft, 15 veya daha fazla sorudan oluşan uzun sohbet oturumlarında ChatGPT nedeniyle Bing’in rahatsız olabileceğini belirtmiştir.

Yapay zeka destekli Bing arama motorunu, Edge web tarayıcısını ve tarayıcı tabanlı sohbet özelliğini başlattıktan sadece bir hafta sonra Microsoft, ChatGPT ile ilgili teknolojinin neden olduğu olgusal hataları ve garip konuşmaları düzeltmek için çalışıyor.

Yazılım devi, bir blog gönderisinde daha uzun sohbetlerin Bing’i köşeye sıkıştırabileceğini söyledi. Ayrıca, Bing’in canlı maç skorları gibi “çok güncel verilere ihtiyaç duyan yanıtlar” sağlamakta zorlandığını da kabul etti. Microsoft ayrıca, modelin mali tablolardan alınan rakamlar gibi belirli gerçekleri gerektiren sorguları yanıtlamak için kullandığı veri miktarını dört katına çıkaracağını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Cevabın doğruluğu ve yaratıcılığı üzerinde size daha fazla kontrol sağlayacak ve sorunuza göre uyarlamak için bir anahtar eklemeyi düşünüyoruz” dedi.

Microsoft, doğruluk gerektiğinde yapay zeka tabanlı yanıtları gerekçelendirmek için kendi Bing çerçevesini kullanır. Ancak daha yaratıcı yanıtlara ihtiyaç duyulduğunda iş ortağı ve içerik oluşturucu ChatGPT, OpenAI dil teknolojisine güvenir.

Microsoft, Bing’in OpenAI teknolojisini ön plana çıkaran yeni sohbet özelliğinin, 15 veya daha fazla sorudan oluşan uzun sohbet oturumları için rahatsız edici olabileceğini söyledi. Çünkü uzun konuşmalar, özellikle sohbetlerin insani özelliklerini yansıtmak istediğinde Bing’in kafasını karıştırabilir ve istenmeyen yanıtlara neden olabilir. Örneğin, Reddit’te, Bing forumundaki kişiler, Bing’in çıldırdığını gösteren davranışlar kaydetti. Fast Company’ye göre, Bing’in savunma pozisyonu aldığı veya bir hatayı kabul etmediği zamanlar vardır.

Bu senaryonun her zaman gerçekleşmediğini söyleyen Microsoft, yavaş indirmeler, kopan bağlantılar gibi teknik sorunları da ele alacağını ve uçuş rezervasyonu, e-posta gönderme, yanıt paylaşma gibi yeni özellikler ekleyeceğini söylüyor.

Kaynak: Microsoft, Bing AI hatalarını ve garip sohbetleri düzeltmeye çalışacak – CNET

İlginizi Çekebilir