Yalan siyaseti vaat siyasetine dönüşebilir mi?

Taahhüt Doğrulama Platformu olarak birçok programdan liderlerin kürsüdeki heyecan verici konuşmalarına kadar siyasi parti taahhütlerini rakamlarla inceledik. Post-truth’un (post-truth) politik arenada etkili bir politik araç olduğu, doğrunun yerini nitelikli bir yalanın aldığı bir ortamla karşı karşıyayız. Promises Review platformundan Batuhan Köroğlu tarafından yazıldı.

Gözlerimizi kapatıp Türkiye’deki son 50 yıllık siyasi hayatı hatırladığımızda, bazı şeylerin nasıl sürekli döndüğünü görmek zor olmayacaktır. Hele siyasi vaatler, okul rektörü seçimleri, terfileri gibi birbiriyle yarışan siyasetçiler ve “Kim verirse beş tane daha veririm” diye biten siyasi yol haritaları…

Türkiye’de seçmen davranışları incelendiğinde sosyo-ekonomik faktörlerden ailelere kadar pek çok faktörün seçim tercihlerini şekillendirdiği söylenebilir. Ancak seçmenin reflekslerinin edilgenliği sınırlı olsa da bazı durumlarda bu edilgenliği artıran siyasi bir kayma söz konusudur; sözler…

Türkiye’de siyasetçilerin vaatlerini incelediğimizde, seçmenlerin oy tercihlerinde genellikle ekonomik faktörün belirleyici olduğu düşünüldüğünden, her dönemde farklı parti ve siyasetçilerden farklı vaatler görüyoruz. Elbette bu vaatlerin ne kadar gerçekleşebilir olduğu çok önemli değil. Söylemsel gücü yakalamak önemlidir. Bu nedenle Çiller’in “her eve iki anahtar” vaadinden, Uzan’ın “mazot 1 lira olacak” sözüne kadar birçok iddialı ifadeyi sandıklarda gördük. Bu büyük sözler geçmişte sorgulanmadı ve aslında nesilden nesile aktarılmaya devam etti. Çünkü demokrasilerde hesap verebilirliğiniz yoksa büyük konuşmak çok karlı.

Bu açıklamaların yanı sıra çeşitli siyasetçilerden dar gelirli gruplarla, her seçimden önce il olma sözü veren onlarca ilçeyle, yerli ve milli uçaklarla ortaklık kurma çağrıları yapan “Köylüm, Çiftçim” çağrılarını görüyoruz. yıllarca havada kalacak bu vaatlerin birçoğunun inandırıcı olmadığı açık.

Türkiye’nin siyasi hayatı durma noktasına geldi. Siyasi tarihimiz pek çok çılgın vaatlere tanık olurken, seçmenlerin hem iddialı vaatleri hem de vaatleri yerine getirebilen politikacıları tercih ettiği bir gerçektir. Böylece daha tutarlı, bilinçli ve ölçülebilir siyasi vaatler hepimiz için çok daha geniş bir siyasi ortam yaratacaktır.

Açıktır ki, hükümetlerin sadece vatandaşlarına karşı değil, keyfiliklerine karşı da sorumlu olduğu koşullarda, yeryüzüne emin adımlarla ilerleyen bir yönetim haline gelmiştir. İşte Promise işte bu yüzden bu amaç için oluşturulmuş ve bu çıkmaza son verecek hayallerle dolu bir proje!

Tam burada bu çıkmaza son vermek için Promise Doğrulama Çerçevesi Türkiye’deki siyasi partilerin geçmiş ve gelecek vaatlerini incelemek, demokratik kurumları güçlendirmek, hesap verebilirliği ve şeffaflığı artırmak amacıyla geçen ay kuruldu. Bu platform aracılığıyla Türkiye’de seçimlere katılmaya hak kazanan siyasi partilerin ölçülebilir vaatlerini inceliyor ve kamuoyuna sunuyoruz.

Buradaki temel misyonumuz, siyasi partilerin ölçülebilir vaatlerini inceleyerek ve kamuoyuna sunarak hem artan siyasi okuryazarlığı teşvik etmek hem de hesap verebilirlik ve şeffaflık değerlerinin kamuoyunda kabul görmesini sağlamaktır. Her seçmen gibi biz de artık seçimden sonra bir kenara atılan ve unutulan saçma sapan vaatler görmek istemiyoruz. Siyasi partilerin topluma fayda sağlamayan, sadece belirli çıkar gruplarını tatmin etmeye hizmet eden sözleri kendilerine sığınak olarak görmelerini kabul etmiyoruz.

Rehin İnceleme Platformu olarak birçok programdan liderlerin kürsüdeki heyecanlı konuşmalarına kadar çok kısa bir sürede siyasi partilerin vaatlerini ve şu anda ülkemizi çok üzecek kadar post-truth siyasetinin ne kadar geçerli olduğunu inceledik. aracı (post-hakikat) politik arenadadır. Doğrunun yerini nitelikli yalana bıraktığı bir ortamla karşı karşıyayız.

Her seçim döneminde tekrarlanan binlerce aynı metin, alt yapısı olmayan reklamcıların yazdığı büyük sözler ve siyasetçilerin kitleleri heyecanlandırmak için kullandıkları ahlaki sömürüye dayalı bazı vaatler… siyasi hayat geldi.

Peki ne istiyoruz? Ölçülebilir vaatlere ihtiyacımız var. Ölçülü vaatler, yani siyasi partilerin sadece propaganda amaçlı değil, aynı zamanda kendi siyasi eksenlerine göre ülkemizi daha iyi bir ortama getirmek, kitleleri heyecanlandırmak için değil, aynı zamanda onları doldurmak ve açıklamak için hazırladıkları sözler. biz seçmenlere, geleceğin yol haritası.

Örneğin farklı siyasi partilerin metinlerine baktığımızda bazı ortak ifadeler görüyoruz; “Kadına şiddeti önleyeceğiz”, “Yoksulluğu bitireceğiz” ne olacak? Seçmenin bunu en ince ayrıntısına kadar anlamaya hakkı yok mu? Yoksa demokrasi değil mi? Bunu açıklığa kavuşturmak çok zor olmasa gerek. Elbette siyasetin büyük laf yarışı olduğunun farkındayız, çok yıllıcı değiliz ama bu çıkmazın ülkemize geldiği anı çok iyi gözlemliyoruz ve bitmesini istiyoruz.

2023 seçimleri ülkemiz için çok önemli, bu bir gerçek. Açıktır ki, hükümetlerin sadece vatandaşlarına karşı değil, keyfiliklerine karşı da sorumlu olduğu koşullarda, yeryüzüne emin adımlarla ilerleyen bir yönetim haline gelmiştir. İşte Promise işte bu yüzden bu amaç için oluşturulmuş ve bu çıkmaza son verecek hayallerle dolu bir proje!

İlginizi Çekebilir