Yapay zeka şifreleri saniyeler içinde kırabilir

Saniyeler içinde şifre kırma da AI yetenekleri listesine eklendi.

Dijital dünya bize sağladığı kolaylıkların yanı sıra bazı riskler de içermektedir. Yapay zekanın kötüye kullanılması bunlardan biridir. Yapay zeka teknolojileri hayatımızı kolaylaştırırken göz korkutucu da olabiliyor. Bu bağlamda ortaya çıkan risklerden biri de şifrelerimizin ele geçirilmesidir.

Siber güvenlik firması Home Security Heroes, yakın zamanda yapay zeka araçlarının parolaları nasıl ayrıştırdığını ve ardından bu verileri İnternette kullanılan en yaygın parolaları kırmak için nasıl kullandığını ortaya koyan bir çalışma yayınladı. Şirket, PassGAN aracını kullanarak yaygın olarak kullanılan dört ila yedi karakterlik parolaları saniyeler içinde bulabildi.

PassGAN, yaygın olarak kullanılan 15 milyondan fazla Home Security Heroes parolasını temel alan en son Üretken Düşmanlık Ağı (GAN) makine öğrenimi modelini kullanan bir parola oluşturucudur. Bu şifreler, MySpace ve Facebook gibi şirketlerden popüler hack’ler hakkında bilgi toplayan RockYou veri setinden oluşturuldu.

Bunu hiç duymamış olanlarınız için, RockYou bir zamanlar MySpace veya Facebook gibi popüler sosyal ağlar için bir widget geliştiricisiydi. 2009’da bilgisayar korsanları, şirket verileri şifrelenmemiş bir veritabanında tuttuğu için RockYou’ya girerek 32 milyondan fazla kullanıcının verilerini çaldı. Tom’s Hardware’e göre RockYou veri seti, makine öğrenimi ile şifre kırma modellerini eğitmek için popüler bir seçenek haline geldi.

PassGAN’ın parolaları nasıl kırdığına geri dönersek, Home Security Heroes dört karakterden kısa ve 18 karakterden uzun parolaları hariç tuttu. PassGAN, karakterler dahil edilmediği sürece altı karaktere kadar olan şifreleri anında kırabildi. Dahil edilen karakterlerle şifreyi kırmak 4 saniye sürdü. PassGAN ayrıca, büyük ve küçük harfler dahil edilmediği sürece, yedi karaktere kadar olan şifreleri anında kırabildi. Büyük ve küçük harflerden oluşan şifreyi kırmak 22 saniye sürdü.

Genel olarak, çalışma, büyük ve küçük harflerden, sayılardan ve sembollerden oluşan 12 karakterden uzun şifrelerin kırılması en zor olanlar olduğunu buldu. PassGAN’a göre yapay zekanın büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgelerden oluşan 15 karakterlik bir şifreyi kırması 14 milyar yıl sürüyor.

Ancak, çoğu kullanıcının parola kırma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtilmelidir. Home Security Heroes, yaygın olarak kullanılan şifrelerin en az yüzde 51’inin bir dakikadan daha kısa sürede kırıldığını iddia ediyor. Şirkete göre, ortak şifrelerin %65’i bir saatten daha kısa sürede, %71’i bir günden daha kısa sürede ve %81’i bir aydan daha kısa sürede kırılabiliyor.

Büyük ve küçük harfler, sayılar ve sembollerden oluşan bir şifrenin kırılması zordur. Ancak birçok kullanıcı, daha kısa parolalar nedeniyle risk altında olabilir. Kullanıcılar olarak güçlü şifreler oluşturmalı, birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmamalı ve şifrelerimizi düzenli olarak değiştirmeliyiz.

Kaynak: AI muhtemelen şifrenizi saniyeler içinde kırabilir – digitaltrends

İlginizi Çekebilir