Yapay zeka soğuk algınlığını ses tonuyla teşhis edebilir

Yapay zekanın tıpta kullanılması teşhis ve tedavi süreçlerinde büyük avantajlar sağlıyor. Ulusal Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar. Hindistan’ın Surat kentindeki Sardar Vallabhbhai, gerçekten hasta olanları belirlemek için 111’i soğuk algınlığı olan 630 Alman vatandaşının sesini analiz etti.

The Economist’in yayımladığı habere göre çalışmada, frekans arttıkça genliği azalan, insan konuşmasında bulunan harmonikler olarak tanımlanabilecek ses ritimleri kullanıldı. Elektronik mühendisi Pankaj Varule liderliğindeki araştırmacılar, soğuk algınlığının bu modeli bozabileceğini öne sürdü. Daha sonra soğuk algınlığı olan insanları belirlemek için bu bileşenleri makine öğrenimi algoritmalarına dahil ettiler ve kazanç farklılıklarını incelediler.

The Economist’e göre deneklerden hafta sonu ne yaptıklarını anlatmadan önce 1’den 40’a kadar saymaları istendi. Daha sonra Ezop’un masallarından “Kuzey Rüzgarı ve Güneş” masalını okumaları söylendi.

Çalışma, vakaların yaklaşık% 70’inde soğuk algınlığını doğru bir şekilde tanımlayabildi. Araştırmacılara göre, sonuçların ana uygulaması, bir doktora gitmeye gerek kalmadan soğuk algınlığını tespit edebilmekti.

Kaynak: Araştırmacılar, bir kişinin soğuk algınlığı olup olmadığını ses tonundan anlamak için yapay zekayı kullanıyor – Business Insider

İlginizi Çekebilir