Yeni Chrome 110 güncellemesi bellek kullanım sorununu düzeltir

Google Chrome’un en son güncellemesi Chrome 110, tarayıcının bellek kullanımı sorununu düzeltir.

En çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Google Chrome, her zaman hafıza kullanım sorunu yaşamaktadır. Yeni Chrome 110 güncellemesi, bu sorunu önlemeyi, RAM kullanımında yüzde 30’a varan tasarruf sağlamayı ve tarayıcının verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Google, sekmeleri arka planda hazırda bekleterek Chrome’un bellek verimliliğini artırmada ilerleme kaydetmiş olsa da, Microsoft Edge veya Mozilla Firefox ile karşılaştırıldığında geride kalıyor. Chrome 110 güncellemesi ile RAM kullanımını yüzde 30’a varan oranlarda azaltmak isteyen Google, web tarayıcısını daha verimli hale getirmek istiyor.

İlk olarak sürüm 108’de sızdırılan bellek tasarrufu ve güç tasarrufu (bellek ve güç tasarrufu modu), şimdi dünya çapında Chromebook, Mac ve Windows kullanıcılarına sunuluyor. Güncellemenin kademeli olarak cihazlarınızda kullanıma sunulduğunu henüz göremeyebilirsiniz, ancak yakında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Bellek Tasarrufu Modu, etkin olmayan sekmelerde bellek kullanımını azaltarak yüzde 30’a kadar daha fazla RAM tasarrufu sağlar. Yardımcı program boşta bir sekme bulursa, onu statik duruma getirerek kaynakları serbest bırakır. Boş bir sekmeyi tekrar ziyaret ettiğinizde, Chrome o sekmeyi yenileyecek ve kullanmanız için açacaktır. Kullanıcılar, özellikle en çok kullandıkları siteler veya sayfalar için hangi sekmeleri bellek tasarrufu modundan çıkarmak istediklerini belirtebilecekler.

Özellikle yaşlı dizüstü bilgisayar kullanıcıları için kullanışlı olan güç tasarrufu modu, web sitelerindeki arka plan etkinliğini ve görsel efektleri sınırlandırarak yüzde 20 oranında güç tasarrufu sağlıyor.

Chrome 110, bellek ve güç tasarrufunun yanı sıra birçok yeni özellik ekler. Örneğin, Nvidia’nın yaklaşan RTX Video Süper Çözünürlüğünü içerir. Bu özellik, uyumlu bir Nvidia grafik kartına sahip bir tarayıcıda yapay zekayı artırmayı vaat ediyor.

Chrome 110’u doğrudan Google’dan indirebilir veya tarayıcınızda bir Chrome güncellemesi olup olmadığını manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Google Chrome’un en son güncellemesi, tarayıcının en büyük sorununu çözüyor – digitaltrends

İlginizi Çekebilir