Yepyeni ve çok sesli canlı podcast platformu “Poddy”

İki Türk girişimci tarafından geliştirilen çok sesli podcast platformu Poddy yayınlandı.

İki Türk girişimci tarafından herkesin sesini özgürce ve her dilde duyabileceği küresel bir platform oluşturmak amacıyla Londra’da kurulan ve çok sesli yepyeni podcast platformu Poddy, 24 Şubat Cuma günü resmen yayınlandı.

Şu anda, App Store uygulamasından indirilebilen Poddy mobil uygulaması aracılığıyla canlı podcast dinleyebilir, “podcast” olarak ifade edilen 60 saniyeye kadar uzunluktaki ses kliplerini paylaşabilir ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurabilirsiniz. iOS cihazlarda saklayın.

“Konuşmanın iyileştirici gücüne inanıyoruz”

Poddy’nin fikirden uygulamaya yolculuğunu, amacını ve kullanıma sunma sürecini anlatan Poddy CEO’su Cüneyt Göktürk, “Çok sesli podcast platformu tanımıyla hayata geçirdiğimiz Poddy’yi ilk dinleyişim oldu. 1 Şubat 2022 akşamı dinlediğim bir podcast’e içerik üreticisi ile etkileşim kuramamamdan kaynaklandı. Ertesi gün, ekip arkadaşlarıma bir podcast platformunun ofiste de etkileşimli olabileceği ve böylece dinleyicilerin seslerini duyabileceği fikrini anlattıktan sonra, Poddy için hızlı bir iş akışı başlattık. Uygulamayı 40 kişilik bir ekip tarafından geliştirdikten sonra birçok paralel süreci aynı anda çalıştırarak test sürecine başladık. Poddy, test süreci ve uygulama deneyimi başladıktan kısa bir süre sonra ilk kullanıcılarına ulaştı; gerçek kullanıcılar tarafından doğrulanan kullanıcı deneyimi. Hepimizi derinden etkileyen depremlerin ardından uygulama için öngördüğümüz test süresini ve çıkış tarihini değiştirme kararı aldık. Çünkü Türkiye ve Suriye’de etkili olan depremlerin ardından tüm diğer planlarımızı bir kenara bırakarak acil destek ihtiyacını karşılamak için harekete geçtik ve elimizden gelen her türlü yardımı sağlamaya çalıştık. Bu süreçte kısa vadede anlık iletişim çok önemliydi ve biz de buna odaklandık.”

Göktürk şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz zorluklar karşısında konuşmanın, anlatmanın, dinlemenin ve paylaşmanın daha iyi bir gelecek için önemini bir kez daha net bir şekilde gördük. Önce sohbeti başlatmamız gerektiğine dikkat çekmeye çalıştık. Bu doğrultuda, sadece konuşarak ve farklı sesleri dinleyerek içerik oluşturmanıza olanak sağlayan Poddy’yi, henüz test aşamasında olmasına rağmen gelişimimize katkı sağlayacak bir araç olması için 24 Şubat 2023 tarihinde açmaya karar verdik. Çünkü özellikle sosyal olarak hepimizi etkileyen zor zamanlarda konuşacak, dinleyecek ve paylaşacak bir şey olduğunu düşünüyor ve konuşmanın iyileştirici gücüne inanıyoruz.”

“Poddy bir sosyal medya platformu gibi, ancak podcast’lere yenilikçi bir yaklaşımla.”

Poddi-Erman-Darichi

Poddy’nin kurucu ortağı ve CMO’su Erman Darychi şunları söyledi: “Poddy’yi herkes için bir şifa platformu ve bu zor zamanda herkesin özgürce konuşabileceği bir platform olarak kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz. Herkesin fikrini özgürce ifade edebildiği bir platform olma özelliğini de Poddy logosu üzerinden açıklıyoruz. Logomuz, çoğunlukla 15 ila 20 hertz ses çıkaran diğer balina türlerinden farklı olarak, 80’li yılların sonlarında keşfedilen ve 52 hertz’de ses çıkaran “yalnız balina”dan esinlenmiştir. Bu nedenle bilim adamları tarafından dünyanın en yalnız balinaları olarak kabul edilen 52 hertz balinaları, Poddy ile birlikte seslerinin duyulmasını bekliyor. Poddy ile sesini özgürce duyurmak isteyen herkese bunu yapma fırsatı sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Uygulamanın hem dinleyici hem de içerik üreticisi için etkileşimli olmasını sağlayan özelliklerini değerlendiren Darici, “Poddy ile alışık olduğumuz sosyal medya platformlarında yer alan yorum, beğeni, paylaşım gibi güçlü etkileşim özelliklerini bir araya getiriyoruz. kolay erişim sunan çok sesli bir podcast dünyası ile. Bu sayede dinleyiciler, Poddy’de dinledikleri içerikler hakkındaki düşüncelerini içerik üreticisi veya diğer dinleyicilerle paylaşmakta özgür oluyor; alışverişten memnun olduklarını içeriği beğenerek kolayca gösterebilirler. Paylaşım, Poddy’nin yenilikçi biçiminin büyük bir parçasıdır. Bu noktada ilk olarak Poddy ile keşfettiğimiz “podcaps” dediğimiz içerik türü ile karşılaşıyorsunuz. Podcap’ler, Poddy’de paylaşabileceğiniz 60 saniyeye kadar olan ses kayıtlarıdır. Podcap’ler, popüler bir podcast’in 60 saniyeye kadar olan bir kısmından alıntı yapılarak ve uygulamanın tüm kullanıcıları tarafından ses kaydı yapılarak oluşturulabilir. İster alıntı yapmak ister yazı yazmak amacıyla Poddy’de içerik dağıtmak ve böylece içerik üreticileri için daha geniş bir kitleye ulaşmak kolaylaşıyor. Bu özellikleri ile Poddy hem Türkiye’de hem de dünyadaki diğer tüm “Podcast Player” formatındaki platformlardan farklı olup, herkesin sesini duyabildiği çok sesli bir podcast platformudur.

Darici, “Pody’de her kullanıcı, Poddy’deki etkileşim özelliklerini kişiselleştirmek için özel bir profile sahip oluyor. Bu profilde, podcap’lerin, varsa podcast’lerin, kullanıcı tarafından ortak oluşturulan veya etiketlenen podcap’lerin/podcast’lerin tüm kayıtlarını ve kliplerini ve ayrıca dinlediği içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Bu profiller aracılığıyla Poddy kullanıcısı olan herkes platformdaki diğer içerik oluşturucuları ve dinleyicileri takip edebilir. Bu şekilde, Poddy de bir sosyal medya platformundan farklı değil, ancak yenilikçi bir şekilde podcast’lere odaklanıyor.

Poddy’de yeni podcast içeriği bulmayı kolaylaştıran özellikler mevcuttur.

Darychi, Poddy’nin özelliklerini şu şekilde açıklıyor: “Yenilikçi bir podcast platformu oluşturmak için özenle hazırladığımız Poddy’de kullanıcılarımızın yeni içerikleri keşfetmesini kolaylaştırmaya odaklandık. Bu kapsamda Poddy, gelişmiş algoritması ve makine öğrenmesi yetenekleri ile kullanıcıların kendi zevklerine uygun içeriklere ulaşmasını kolaylaştıran bir “keşif” bölümüne sahiptir. Podcast’ler ve podcast’ler olmak üzere iki farklı isim altında faaliyet gösteren araştırma bölümü, sonsuz kaydırma özelliğini kullanarak kullanıcılara içeriklere hızlı bir şekilde erişme olanağı sağlıyor. Bu ekranda kullanıcılar önce takip ettikleri kullanıcıların içeriklerini görüntüleyebiliyor, ardından Poddy’nin makine öğrenmesi yetenekleri sayesinde ilgi alanlarına en uygun içerikler gösteriliyor. Böylece Poddy’de yeni içerik bulmak kolaylaşırken, kullanıcılar arama çubuğunda bir kelimeyi aratarak ilgi alanları ile doğrudan ilgili içerikleri bulup keşfedebiliyorlar. Ayrıca Poddy’de içerik üreticileri için yeni bir podcast oluşturma kolaylığı sunuyoruz. Poddy, içerik oluşturmayı daha kolay ve daha hızlı hale getiren düzenleme araçlarına sahiptir. Bu sayede farklı cihaz ve uygulamalara ihtiyaç duymadan ses kayıtlarını ve içeriklerini doğrudan Poddy üzerinde oluşturup düzenleyebilirsiniz.”

Poddy ile podcast yaratıcıları için destek

Poddy CEO’su Cüneyt Göktürk, “Poddy’de podcast içerik üreticilerine motivasyon sağlayacak, üretimin sürdürülebilirliğini sağlayacak ve dinleyicilerin sevdikleri içerik üreticilerine destek olmalarını sağlayacak ‘Clap’ adını verdiğimiz bir özelliği hayata geçiriyoruz. Bu özellik sayesinde dinleyiciler Poddy üzerinden içerik oluşturucuya destek olacak ve bu sayede yapımcı gelir elde edebilecek.”

Gelecekte aktif hale gelecek yenilikçi Poddy özellikleri

Poddy’nin gelecekte kullanıma sunulacak yenilikçi özelliklerine işaret eden Göktürk, “Yakın zamanda tanıtacağımız bir özellikle izleyiciye içerik bulma konusunda yeni fırsatların kapısını açacağız. Bu özellik sayesinde kelime ararken ilgili kelime başlıkta ya da açıklamada olmasa bile bu kelimenin geçtiği içeriği sesli olarak bulmak ve bu kelimenin bir kısmını dinlemek mümkün olacak. Arama alanında, geliştirilmiş bir görsel arayüzle çekici ve basit bir arama sunuyoruz. Ayrıca erişilebilirlik vizyonumuz ve küresel bir teknoloji şirketi olma hedefimizle, AI entegrasyonu ile hem kaydedilen hem de dinlenen içeriğin doğrudan Poddy üzerinde birden çok dile çevrilmesine olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalışıyoruz. Ek olarak, kapsayıcılık konusuna güçlü bir şekilde odaklanarak, eşit bir deneyim yaratmak için gelecekte ses içeriğinin işaret diline dönüştürülmesini ve işaret dili seslendirmesini sağlayacak bir özelliği hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Benzer şekilde, yazılı içeriği sese ve ses içeriğini yazılı içeriğe dönüştürmek için Poddy’ye entegre edeceğimiz bir AI çözümü üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Tamamen yeni bir multi-audio podcast platformu özelliğini formatına derinlemesine yerleştiren Poddy’de, kullanıcıların alt başlıklar oluştururken kayıtları bir araya veya ayrı ayrı ekleyerek tek bir içerik oluşturabilecekleri bir özelliği tanıtacağız. ve kayıtlar ayrı dosyalar halinde düzenlenebilir. Kısacası Poddy, güncel özellikleri ve gelecekte aktif olacak özellikleri ile dünyadaki tek ve lider “Süper Uygulama” diyebiliriz.”

Şu anda iOS cihazlarda kullanılabilen Poddy mobil uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir