Yeşil Sol Parti adayları belli oldu

HDP’nin Yeşil Sol Parti ile Emek ve Özgürlük İttifakı himayelerinde katılacağı seçimlerde milletvekili aday listeleri belli oldu. Listede Filiz Kerestechoğlu, Garo Paylan, Erol Katirgioğlu, Zeynel Özen ve HDP’nin büyük çoğunluğunun yer almayacağı Züleyha Gülüm’ün yer almaması dikkat çekti.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kaldı. Cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Ogan’ın yarışacağı seçimlerde siyasi partiler de milletvekili aday listelerini tamamladı. Yeşil Sol Parti’nin himayesinde seçilecek olan HDP, liste incelemesini tamamladı.

İSTANBUL’DAN SİRRİ SÜREYA ÖNDER ADAYLARI

Diken’den Altan Sanjar’a göre partide gözle görülür değişiklikler var. Kesinleşen listeye göre partinin Şırnak için adayları gazeteci Ayşegül Doğan ve avukat Nevroz Uysal oldu. HDP Milletvekili Van Sezay Temelli, bu seçim öncesi Antalya aday listesinde yer alıyor.

“Yeşil ve Sol Gelecek” partisi eşbaşkanı Chigdem Kylychgyun Uçar; Van’dan bir diğer sözcü İbrahim Akın, İzmir’den aday gösterilecek. Ağrı’nın adayı eski HDP Milletvekili Sırrı Sakık, İstanbul’un adayı ise Sırrı Süreyya Önder olacak. Ankara’nın 1. ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Emirali Türkmen aday listesinde yer alacak.

LİSTEDE YER ALMAYAN ÖNEMLİ İSİMLER

Listede önemli HDP isimlerinin yer almaması dikkat çekti. Bu dönem milletvekillerinin çoğunun yer almayacağı listede Filiz Kerestechoğlu, Garo Paylan, Erol Katirgioğlu, Zeynel Özen ve Züleyha Gülüm yer alıyor.

İlginizi Çekebilir