Yeşillerin adayı Kılıçdaroğlu | Haber sitesi PolitikYol

Demokratik güçlerle birlikte net bir pozisyon alıyoruz. Seçimler bitip de kazandıktan sonra her anlamda ideale ulaşmak için eleştirilerimiz ve önerilerimiz olacak ama o zamana kadar desteğimiz Kılıçdaroğlu’yla…

Objektif olan ve sadece okuma yazma bilen herkesin anladığının aksine, Yüksek Seçim Komisyonu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı üçüncü kez aday göstermesinin ardından cumhurbaşkanı adayları nihayet belli oldu. Bu örnek tek başına seçimlerin nasıl geçeceğini ve değişimin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için yeterlidir. Akıllarımızın alay edildiği bir dönemden geçiyoruz ve kendimizle dalga geçmeyi bırakmamız gerekiyor.

Bir metrekarelik seccade üzerinde kopan fırtına da bu alay konusu. Deprem bölgesinde hala enkaz altından cansız bedenler çıkıyor. Depremzedelerin dertleri daha ikinci aya girse de bir türlü hafiflemiyor. Bir ampul 7 TL’den satılıyor. Üniversite eğitimi saçmalık. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarken övülen 6284’ü kaldırmak istiyorlar.

AKP’li muhalif siyasetçiler tehdit altında. Her iki taraf da bir destek beyanı yapar. AKP’den destek açıklaması yapan yok. Sonunun geldiğini anlayan iktidar, kestiğimizin sadece kâr olduğuna inanarak doğal alanlara saldırıyor. Peki ne hakkında konuşmamız isteniyor? Seccade… Yine dini duyguları istismar ederek seçim yapmak istiyorlar. Ama artık özel koşullarda değiliz. Pandemi döneminde hayat eve sığar sloganı belki mantıklıydı ama Türkiye artık seccade sığmıyor. Sorunlar seccadenin altına da gizlenemez.

Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yeşiller Partisi olarak tavır aldık. Fikri kitlesinden fazla olan bir parti olarak aldığımız bu pozisyon sandıklarda çok güçlü bir şekilde hissedilmeyebilir ama biliyoruz ki, yeniden inşa edilen bir Türkiye’de fikirlerimiz çok önemli bir yere sahip olacaktır.

Dilerseniz kademeli olarak duyurulan kampanya duyurularına bir göz atın. Yeşiller Partisi’nin 2010’da yaptığı, kulağa biraz inandırıcı gelmese de artık ihtiyaç duyulan o açıklamalar. Tabi bunun ne kadarı geride kalır bilemiyoruz ama bu bizim için ve bu tür sorunları önemseyenler için.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tavır aldık ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğimizi ilan ettik. Yeşiller Partisi olarak bizler, bu çoklu kriz ortamının aşılmasının güçler ayrılığı ilkesine uygun olarak denge ve denetim mekanizmalarını güçlendirmek ve demokrasinin güçleriyle birleşerek barışçıl bir düzen kurmakla mümkün olduğuna inanıyoruz. doğa ve insan sömürülmez.

Bu nedenle demokrasi güçlerinin yanında net bir tavır alıyoruz. Seçimler bitip de kazandıktan sonra her anlamda ideale ulaşmak için eleştirilerimiz ve önerilerimiz olacak ama o zamana kadar desteğimiz Kılıçdaroğlu’yla…

İlginizi Çekebilir