Yetkililer, Amasra maden kazasının araştırılmasına izin vermedi

Amasra madeninde 42 madencinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından, TTK ve bakanlık temsilcilerinin talep ettiği soruşturmaya izin verilmesi kararı, yasal sürenin dolmasına rağmen hala alınmadı. Bu nedenlerle patlamada hayatını kaybeden madencilerin yakınlarının avukatları CİMER’e başvurdu.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Kömür Kurumu (TTK) ocağında 42 madencinin hayatını kaybettiği grizu ve kömür tozu patlamasıyla ilgili soruşturmayla ilgili olarak iki bakanlıktan yanıt bekleniyor. TTK Genel Müdürü ve Başkanları, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı denetçilerinin denetim izni başvurusuna ilişkin karar, sürenin bitmesine rağmen henüz alınmadı. yasal son tarih.

Gazete Duvar’dan Amasra Başsavcılığı’nın 26 Aralık 2022 tarihli haberine göre, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Gebeş, Operasyon Daire Başkanı Tevfik Baş, İş Güvenliği Daire Başkanı Ahmet Sarılıoğlu, Maden Mühendisleri Murat Ayas , Sevin Vatansever ile Çalışma ve Enerji Bakanlığı başmüfettişleri, İrfan Güven ve Cemal Tekin’in soruşturulması için izin istedi.

Bu talep 29 Aralık’ta iki bakanlık tarafından alındı. Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Sorumluluklarına Dair Kanun’un 7. maddesi uyarınca her iki bakanlığın da 30 gün içinde karar vermesi gerekiyordu. Bazı zorunlu hallerde 30 günlük süre bir defaya mahsus olmak üzere 15 gün uzatılabilir. Ancak soruşturma izni talebinin üzerinden 69 gün geçti ve Amasra Başsavcılığı’na henüz bir yanıt gelmedi.

ZİMER UYGULANDI

Patlamada hayatını kaybeden madencilerin yakınlarının avukatları, TTC ve bakanlık yetkililerinin soruşturma izni talebine yasal süresi içinde cevap verilmemesi üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu. Avukatların ifadesinde, soruşturmanın aksamaması ve faillerin etkin bir şekilde soruşturulabilmesi için izin talebinin bir an önce yanıtlanması gerektiği belirtildi.

HATALI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

14 Ekim 2022’de meydana gelen patlamanın ardından 31 Ekim 2022 tarihli ön bilirkişi raporunda, TTC Genel Müdürü Eroğlu ve diğer 8 yetkilinin, ana sebep olarak belirlenen havalandırma, metan tahliyesi ve teknik personel eksikliği nedeniyle hizmet dışı kaldıkları belirtildi. sebep kazalar.

İzin istenen soruşturmada TTK ve bakanlık yetkilileri “görevi kötüye kullanmak” ile suçlanıyor. Soruşturma izni verilmesi halinde, TTK ve bakanlık görevlileri hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

BAĞIMSIZLIKLA ÖLÜME SEBEP OLMA

Hakkında soruşturma talep edilen TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun mayın patlamalarıyla ilgili çok büyük bir sicili var. Eroğlu, TTK’nın genel müdürü olmadan önce Zonguldak’taki Kozlu tesisinin müdürüydü. Kozlu madeninde 7 Ocak 2013’te meydana gelen patlamada 8 madencinin hayatını kaybetmesi davasında yargılanan Eroğlu, “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İlginizi Çekebilir