YSK, depremden etkilenen illerde milletvekili sayısının değişmeyeceğini açıkladı.

YSK, depremden etkilenen illerde milletvekili sayısının değişmeyeceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezde 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından seçimlerin ertelenmesi tartışması gündemdeydi.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvedioğlu’nun haberine göre, YSK’de yapılan toplantılarda özellikle Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş gibi illerde altyapı sorunları, seçmen göçü, kayıplar nedeniyle seçmen listesi güncellemeleri ve seçmenin sandıkları nasıl karşılayacağı gibi konuların ele alındığı, ki depremde ağır hasar gördü.

YSK, 2022 nüfus sayımında illerin çıkaracağı milletvekili sayısını belirledi.

Buna göre Adana 15, Şanlıurfa 14, Gaziantep 14, Diyarbakır 12, Hatay 11, Kahramanmaraş 8, Malatya 6, Adıyaman 5, Osmaniye 4, Kilis 2 milletvekili seçilecek.

YSK’nın yaptığı araştırmaya göre, sayı ne kadar fazla olursa olsun göç veren iller ile göç alan iller tarafından seçilen milletvekili sayısı değişmeyecek.

Buna göre, deprem öncesi nüfusu yaklaşık 1 milyon 700 bin olan Hatay, seçimlerde 11 milletvekili çıkarsa, deprem nedeniyle nüfusu ne kadar azalsa da TBMM’ye yine 11 milletvekili gönderecek. deprem sonrası kayıplar ve göç.

Mersin ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda göç alan illere gelen depremzedeler, seçmen listeleri kaldırılsa ve oy kullansalar dahi bu durum gittikleri illerdeki milletvekili sayısını etkilemeyecektir.

İlginizi Çekebilir