YSK heyeti deprem bölgesine gitti

Yüksek Seçim Komisyonu’ndan bir heyet, bugün deprem bölgesine inceleme yapmak üzere gidecek. Bölgedeki seçmenlerin durumu ve seçim güvenliği bildirilecek.

Depremin harap olduğu illerde seçimlerin nasıl yapılacağı merak ediliyor. Yüksek Seçim Komisyonu (YSK) bu konuya açıklık getirmek için adımlar attı. YSK, depremden etkilenen illere giderek bölgenin durumunu yerinde takip edecek. Oluşturulan heyet 11 ili gezmeye başlayacak.

TRT Haber’e göre; Depremden etkilenen, başka illere tahliye edilen seçmenin durumu ve seçim güvenliğine ilişkin rapor hazırlanacak. Rapor YSK’da görüşülecek.

Deprem bölgesinde yaşayanların seçimlerde nerede oy kullanacağı, MSC temsilcilerinin bölgeye gelmesinin ardından netleşecek.

Çadır kentlerde oylama ve çöp kutuları için konteyner oluşturulması gündemde. Oy kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde kapalı sandıkların birleştirilmesi de seçeneklerden biridir.

Ayrıca depremzedelerin kendi nüfus kayıtlarına sahip olmaları halinde kendi illerinde oy kullanabilmeleri için çalışmalar yapılıyor.

11 ilin milletvekili sayısının değişmeyeceği belirtildi.

YSK, seçim sürecinde değişen ihtiyaçlara göre mevzuatta değişiklik yapabilecek. Seçmen listelerindeki güncellemeler takip edilecektir.

AFAD personeline ve deprem gönüllülerine illerinde oy kullanma sirküleri dağıtılacak.

İlginizi Çekebilir