YSK parmak boyasına onay vermiyor

Yüksek Seçim Komisyonu, İYİ Parti’nin seçimlerde ‘parmak boyası’ talebi üzerine karar aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerine işaret etti. Seçim güvenliği tartışması sürerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçimlerde parmak boyası kullanıldığına değindi. Muhalefetin de desteklediği öneri YSK’dan geldi.

İYİ Parti’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkanı Şenol Sunat’ın talimatıyla İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, “seçimlerde parmak boyası” kullanılması talebiyle bugün YSK’ya başvurdu.

Öztürk dilekçesinde; Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Anayasa’nın 79. maddesi uyarınca her iki seçim türünde de ‘parmak boyası’ kullanılmasına ilişkin karar alınmasını saygılarımla arz ederim.”

Yargıtay bugün karar verdi. Öztürk, karar; Yüksek Seçim Kurulu, sosyal medya hesabından “seçim parmak boyası” kullanımına ilişkin talebimizde “yasal düzenleme gerektirdiğinden herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığına” karar verdi.

CHP’NİN RESİM TEKLİFİ KOLEKSİYONDA REDDEDİLDİ

CHP Milletvekili Süleyman Bülbül, Kasım 2022 seçimlerinde parmak boyasının seçmenlere yeniden kullanılması için yasa tasarısı sundu.

Parmaklardan boyanın çıkarıldığı dönemleri hatırlatan Bülbül, şunları söyledi:

2009’da YSK o tarihte seçmen sayısını 48 milyon 265 bin 644 kişi ilan ederken, 2007’de seçmen sayısı 42 milyon 600 bin yani Adres Kayıt Sistemi esas alınarak seçmen sayısı 42 milyon 600 bin olarak açıklandı. bir yılda 6 milyon arttı, ardından parmak boyama uygulamasından vazgeçildi. Parmakla boyama uygulaması neden terk edildi? “Modası geçmiş uygulama”, “Geri kalmış bir toplum muyuz?” bu nedenlerle reddedilmiştir. Sonra ne oldu? 2010 yılının referandumu 12 Eylül’de yani terör örgütü FETÖ’nün tüm yargıyı, devleti ele geçirdiği referandum geldi. Unutma, parmakla boyama yoktu. Ne oldu? Devleti ele geçiren örgüt bu referandumdan yararlanarak çok şey yaptı.

O zamanlar 2010 referandumunda siz onun kim olduğunu çok iyi biliyordunuz, hele AKP’li arkadaşlarımız çok iyi biliyorlardı, bir ara konuştunuz, bir terör örgütü lideri vardı, “Oy vermeniz gerekiyor. ” evet ‘referandumda, mezarda olanlar bile çıkarılıyor’. Nereden geldiğimiz hakkında bir fikrin var mı? 2010 yılında parmak boyası çıktı. 2011 seçimlerinde 1 kişiye 2 farklı soyad ve cinsiyetten oy pusulası gönderildi. 2017 referandumunda referandumdan bir ay önce hayatını kaybeden vatandaşlar oy kullanmaya çağrıldı. 2019 yerel seçimlerinde 1 daireye 108 seçmen kayıt yaptırdı. Şimdi yaklaşan seçimlerle ilgili önemli bir nokta, “evdeki yabancı” sorunu var.

“PARMAKLARINIZIN BOYASINDAN KAÇINIYORSUNUZ”

Bülbül, yasa tasarısının yasalaşması için çağrıda bulunarak, “İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Ana Müdürlüğü’nün çalışması şüpheli arkadaşlar, güvenli değil. Bunu nasıl anlarız? Buradan anlıyoruz ki bir çalışma yapılmış, vatandaşlarla anket yapılmış ve kendilerine şu soru sorulmuş: “Bu parmak boyası hakkında ne düşünüyorsunuz?” Seçmenin yüzde 75’i seçimlerde parmak boyası istiyor. İlginç bir şey var, SEP’e oy veren seçmenin yüzde 66’sı da istiyor. Neden kaçıyorsun? Parmaklarınızla çizmekten kaçınırsınız. Bir kişi bir yerde oy verir, ayrılır, başka yerde oy kullanır. Seçimlerde tahrifat yapılmadı, seçimlerde ihlal olmadı mı? Lütfen bu yasaya evet deyin. Gelin hep birlikte parmak boyasını Meclis üyeleri ile birleştirelim. Seçimlerin güvenliği açısından en önemli olan bu yasa tasarısını gündeme getirelim” dedi.

“PARMAK İLE EN KOLAY BOYA UYGULAMASI”

Bülbül; “Türkiye’de şüphe uyandırmayacak bu tasarıyı birlikte geçirelim. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak ve güvensizliğin önüne geçmek için bu parmak boyası kullanılmalı diyoruz. Vatandaşın talebine bakın arkadaşlar, SEP seçmeninin talebine bakın bizim talebimizi görmüyorsanız. Vatandaşların gönül rahatlığıyla, huzurla çömleğe gitmesini mutlaka sağlamalıyız. Bunun tek çaresi kısa sürede yapılabilecek en kolay ve basit uygulama olan parmak boyasıdır. Seçim hilesi olmadığı için SEP arkadaşlarıma sesleniyorum, çünkü siz kendinize çok güveniyorsunuz; Hadi teklifimizi destekleyin ve tüm tarafların desteğiyle kabul edelim.

Bülbül’ün yasa tasarısının görüşülmesi önerisi bugün AKP ve MHP’li milletvekilleri tarafından reddedildi.

PARMAKLARDAN BOYA NE ZAMAN ÇIKARILDI?

Türkiye’de ilk mürekkep ihalesi 28 Mart 2004 seçimleri öncesi açıldı. İhale yapan firmalardan talep edilen numuneleri deneyen Gossnab çalışanları cilt tahrişi nedeniyle doktora gitmek zorunda kaldı. O tarihe kadar Hindistan’dan ithal edilen mürekkepler kullanılıyordu.

Gümüş nitrat bölgelerine nüfuz edebilen mürekkepler, “silinmez mürekkepler” olarak bilinir; Ayrıca demir ve sülfat gibi kimyasallar içerir. Filipinler, Etiyopya, Uganda gibi ülkelerde de seçimlerde bu mürekkep kullanılıyor.

22 Temmuz seçimlerinde kullanılmak üzere toplam 42 milyon 533 bin 41 kayıtlı seçmene 180 bin şişe mürekkep siparişi verildi. 20 litrelik bir mürekkep şişesi ortalama 236 kişinin parmaklarına çizim yapmaya yetiyor.

Son olarak 2009 yerel yönetim seçimlerinde oy kullandıktan sonra seçimlerde parmakla boyama uygulaması kaldırıldı.

İlginizi Çekebilir