YSK yabancı seçmenler için oy kullanma tarihlerini açıkladı

Yüksek Seçim Komisyonu (YSK), 74 ülke ve 177 yerde oy kullanacağını açıkladı. Ülkeye ve şehre göre farklılık gösteren oylama en geç 27 Nisan’da başlayacak ve 9 Mayıs’ta sona erecek.

28. Dönem Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için YSK tarafından temsilciliklerde oy kullanma tarih ve adres aralığı açıklandı.

Açıklamada, 74 ülke ve 177 puanın oylamaya katılacağı belirtildi. Ülke ve şehirlere göre farklılıklar olsa da genel başlangıç ​​27 Nisan, son oy kullanma tarihi ise 9 Mayıs olarak belirlendi.

Yurt dışı misyonlarında oy kullanma saati, belirtilen tarihler arasında hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00-21.00, başkonsoloslukların görev alanına giren illerde yerel saatle 09.00-18.00 arasında belirlenir.

Oy kullanacak vatandaşların randevu almasına gerek olmadığı açıklandı.

EN ÇOK SESLENEN ÜLKE ALMANYA

Afganistan’da sandık kurulmadığı halde Almanya 26 puanla en çok oyu alan ülke oldu.

Almanya’da 26, ABD’de 9, Arnavutluk’ta 1, Avustralya’da 3, Avusturya’da 6, Azerbaycan’da 3, Bahreyn ve Beyaz Rusya’da 1’er, Belçika’da 3, BAE’de 2, Bosna Hersek’te 3, Brezilya’da 2 Bulgaristan’da 3, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nda 4, Cezayir ve Çek Cumhuriyeti’nde 1’er, Çin’de 4, Danimarka, Estonya, Fas’ta 2 ve Finlandiya’da 1, Fransa’da 9, Güney Afrika’da 2 , Gürcistan’da 2, Hollanda’da 4, Irak’ta 3, İran’da 3, İrlanda’da 1, İspanya’da 2, İsrail ve İsveç’te 1’er, İsviçre’de 3, İtalya’da 2, Japonya’da 2, Kanada’da 4, 1’de Kararag ve Katar, Kazakistan’da 3’er, Kırgızistan ve Kore’de 1’er, Kosova’da 2, Kuveyt’te 1, KKTC’de 3, Kuzey Makedonya’da 1, Libya’da 2, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Malezya’da 1’er adet ve Malta, Mısır’da 2’şer, Moldova’da 2, Nijerya’da 2, Nijerya ve Norveç’te 1’er, Özbekistan’da 2, Pakistan’da 3, Polonya ve Portekiz’de 1’er, Romanya’da 2, Rusya’da 4, Sırbistan’da 1, Singapur, Sudan, Slovakya 1’er, Suudi Arabistan Krallığı’na 2, Tanzanya, Tayland, Türkmenistan’a 1’er, Ukrayna’ya 2, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda’ya 1’er, Yunanistan’a 1’er sandık kurulacak. .

Türk vatandaşlarının ikamet ettiği Almanya’daki konsolosluklar şu şekildedir:

“Berlin Başkonsolosluğu, Düsseldorf Başkonsolosluğu, Essen Başkonsolosluğu, Essen/Dortmund Başkonsolosluğu, Essen/Siegen Başkonsolosluğu, Frankfurt Başkonsolosluğu, Frankfurt Başkonsolosluğu/Fulda, Frankfurt Başkonsolosluğu/Limburg, Генеральное консульство в Гамбурге, Генеральное консуль Гамбурге, Генеральное консульство в Гамбурге, Генеральное консульство в Гамбурге, Генеральное консульство в Гамбурге Başkonsolosluğu, Münster Başkonsolosluğu, Münster Başkonsolosluğu/Bielefeld, Nürnberg Başkonsolosluğu, Nürnberg Başkonsolosluğu/Regensburg, Stuttgart Başkonsolosluğu, Stuttgart Başkonsolosluğu/Ulm”

İlginizi Çekebilir