YSK’dan depremzedeler seçime hazırlanıyor

Yüksek Seçim Komisyonu’nda (YÖK) yapılan toplantılarda, depremde yıkılan mahallelerin aynı seçim çevresini temsil etmesi nedeniyle birleştirilebileceği değerlendirildi ve nüfus müdürlüklerinin numaralandırma yapabilmesi için de gündeme alındı. bu alanlarda araştırma yapılabilir ve buna göre seçmen listeleri oluşturulabilir.

Hürriyet’te yer alan habere göre AKP partili yetkililer, “Örneğin Hatay’da 1 Nolu Çadırkentin 1 Nolu Çadırında bu kişiler oturuyor. Yani yıkılan mahallelere çadır kentler bağlanabilir. Belediye başkanlığı seçimi olmadığı için önemli değil. Çünkü sen Hatai’ye oy veriyorsun” dedi.

Nüfus müdürlükleri, deprem bölgelerindeki konteyner ve çadır kentlerde yaşayanların yeni kimlik kartlarının temini için AFAD ile koordineli olarak çalışmaya başladı. Ayrıca başka bir şehre gelip de kütüğüne dikkat etmeyen ve evinin yıkılması nedeniyle adresi silinen depremzedeler de “son kayıt oldukları” yerde oy kullanabilecek. Otel ve pansiyonlarda kalan depremzedeler de öğrenciler gibi “ikinci adres” olan yerlerde oy kullanabilecek.

İlginizi Çekebilir